Nuo atliekų vėžaitiškius atitolino prokuratūra

Nuo atliekų vėžaitiškius atitolino prokuratūra

Septynerius metus vėžaitiškiai kovoja, kad jų panosėje (apie 800 m atstumu) neatsirastų didelių gabaritų, pavojingų ir kompostuojamų atliekų aikštelės. „Iš tokių aikštelių sklistų dvokas, be to, čia būtų kaupiamos kone viso rajono pavojingos atliekos, kas atsakys už jų poveikį sveikatai, kas garantuos, kad neatsitiks nelaimė?“ – retoriškai klausia gyventojai.

Kad viešasis interesas būtų apgintas, jie kreipėsi į Klaipėdos apygardos prokuratūrą ir šią savaitę sulaukė palankaus sprendimo – prokuratūra teismo prašo panaikinti Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos patvirtintą detalųjį planą, kuriuo remiantis buvo planuota įrengti minėtas atliekų aikšteles.

Siekia saugumo ir švaros

„Bangos“ redakcijoje apsilankęs Vėžaičių bendruomenės pirmininkas Vidmantas Gedvilas pasakojo, kad dar 1996 m. Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos sprendimu buvo patvirtintas Vėžaičių buitinių atliekų sąvartyno detalusis planas.

„Mes nesame prieš atliekų aikštelių kūrimą, tačiau norime gyventi saugioje ir švarioje aplinkoje. Juk buvo galima tam pasirinkti kitą vietą, 3–5 km atstumu, o ne šalia gyvenvietės. Iš tos pusės vėjas pučia tiesiai gyvenamųjų namų link, tad atneštų visus negerus kvapus. Anksčiau netoli Vėžaičių buvo vykdoma asfaltbetonio gamyba, negalėdavome langų atsidaryti, į kiemą išeidavome ir jausdavome nemalonų, aitrų kvapą, tad jau esame pasimokę“, – dėstė pašnekovas.

Jis akcentavo, kad rengiant aikštelei atidaryti reikalingus teritorijų planavimo dokumentus esą visąlaik buvo nutylima, kad čia planuojama kaupti ne tik didžiąsias, bet ir buities pavojingas atliekas. „Kas gali garantuoti, kad tai saugu...“ – vis svarstė vėžaitiškis.

Pasak jo, daugelis gyventojų nusprendė nenuleisti rankų ir kovoti už savo teises. Dar 2005 m. buvo surinkti 607 Vėžaičių gyventojų parašai, liudijantys, jog vėžaitiškiai nenori tokių atliekų aikštelių kaimynystės. „Tuos parašus rinko ne bendruomenė, o iniciatyvūs gyventojai, todėl metami kaltinimai, esą parašai atspindi tik kelių žmonių interesus, yra visiškai nepagrįsti. Be to, be minėtų 607 parašų 78 dar buvo žemės savininkų. Tačiau niekas nekreipė dėmesio...“ – kalbėjo V. Gedvilas.

Pavojingas atliekas rakins

Didžiųjų, pavojingų ir kompostuojamų atliekų aikštelės įrengimu Vėžaičiuose rūpinasi Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centras (KRATC). Direktoriaus pavaduotojas Rimantas Gedrimas patikino, kad išties ši aikštelė, kurioje būtų kelios skirtingų atliekų aikštelės, planuojama jau seniai. Būtų kaupiamos didelių gabaritų atliekos – seni televizoriai, šaldytuvai, spintos, lovos ir t. t. „Teritorija būtų išasfaltuota, joje rikiuotųsi atskiri konteineriai televizoriams, padangoms ir t. t.“, – paaiškino pašnekovas. Jis pridūrė, jog toje pačioje aikštelėje būtų skirtas konteineris ir buityje susikaupiančioms pavojingoms atliekoms, t. y. liuminescencinėms lempoms, vaistams, akumuliatoriams.

Anot R. Gedrimo, aikštelėje dirbantis darbuotojas priimtų visas atliekas, pavojingų atliekų konteineris būtų rakinamas ir vos tik prisipildytų pavojingų atliekų pastarosios būtų išvežamos utilizuoti. Nemokamai pristatyti didelių gabaritų ir buityje susikaupusias pavojingas atliekas čia galėtų tik gyventojai, įmonėms teks minėto pobūdžio atliekas pristatyti į Dumpių sąvartyną. Vėžaičių teritorijoje planuojamoje įrengti aikštelėje būtų priimamos ir kompostuojamos atliekos, t. y. žolė, medžių šakos ir pan. „Šiuo atveju būtų priimamos ir įmonių atliekos, tačiau joms ši paslauga kainuotų“, – dėstė KRATC direktoriaus pavaduotojas.

Įžvelgia nenorą tvarkytis

„Gyventojai vengia civilizuotai tvarkyti savo atliekas“, – taip vėžaitiškių nenorą pašonėje turėti atliekų tvarkymo aikšteles apibūdino R. Gedrimas. Jo nuomone, iki šiol gyventojai neskyrė tokio pobūdžio atliekų tvarkymui tinkamo dėmesio ir jomis atsikratydavo nederamai.

Vėžaičių bendruomenės pirmininkas V. Gedvilas, paklaustas, ar gyventojai išties nejaučia stambiagabaričių (didžiųjų), buities pavojingų ir kompostuojamų atliekų aikštelių poreikio, atsakė: „Tikrai ne. Iš medžio šakų gaminamas biokuras, tad jų niekas nebemeta. Nenaudojamą buitinę techniką galime mesti į specialų konteinerį, kuris yra UAB „Vėžaičių autoservisas“ teritorijoje.

Neseniai buvo pastatytas ir VšĮ „Gargždų švara“ konteineris baldams išmesti. Taip pat naudodavomės UAB „Žalvaris“ vykdomomis akcijomis, kai gyventojai pristatydavo nereikalingą buitinę techniką, akumuliatorius ir t. t., o bendrovė šias atliekas išveždavo. Tad vėžaitiškiams tikrai nereikia tokių atliekų aikštelių.“

Tačiau KRATC atstovas akcentavo, kad anksčiau šalia Vėžaičių miestelio jau buvo sąvartynas, o dabar toje vietoje tiesiog norima įrengti civilizuotas atliekų tvarkymo aikšteles, kurios, jo nuomone, vis dėlto yra reikalingos.

„Jei aikštelių čia nebus, nukentės patys gyventojai, reikės atliekas vežti toliau ir mokėti. Ta vėžaitiškių kova gali atsisukti prieš juos pačius“, – svarstė R. Gedrimas. Užsiminus, kad gyventojai baiminasi ir dėl galimų nemalonių kvapų, pašnekovas atsakė, esą geriau gyventojai galvotų, kaip nukreipti automobilių srautą, mat transporto priemonių tarša yra išties didelė.

Prokuratūra – gyventojų pusėje

Vis dėlto Vėžaičių miestelio gyventojai džiaugiasi, kad šią savaitę viskas pakrypo jų naudai. Klaipėdos apygardos prokuratūros vyriausioji specialistė (komunikacijai) Palmira Martinkienė pranešė, kad prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyriaus prokurorė Laura Paulikienė, gindama viešąjį interesą, kreipėsi į Klaipėdos apygardos administracinį teismą su prašymu panaikinti administracinį aktą – Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos sprendimu 1996 m. spalio 3 d. patvirtintą Vėžaičių buitinių atliekų sąvartyno detalųjį planą.

Mat L. Paulikienė nustatė, jog šis buvo parengtas netinkamai, pažeidžiant detaliojo plano derinimo ir viešojo svarstymo procedūras. Kol teisme bus išnagrinėta ši administracinė byla, prokuratūra paprašė sustabdyti minėto plano galiojimą. Tad nors didžiųjų, pavojingų ir kompostuojamų atliekų aikšteles Vėžaičiuose planuota įrengti iki 2013 m. gegužės, tikėtina, kad viskas užsitęs dėl prasidėjusių teisminių procesų.

Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Juridinio skyriaus vedėjo pavaduotojas Vaidotas Jasas „Bangai“ penktadienį sakė kol kas neturįs jokios oficialios informacijos šiuo klausimu iš Klaipėdos apygardos administracinio teismo. „Kai turėsime tokį skundą, galėsime konkrečiai nagrinėti“, – trumpai apie susiklosčiusią situaciją replikavo V. Jasas.

R. Gedrimas, paklaustas, ar pripažįsta klaidas, kurias šią savaitę viešino prokuratūra, atsakė: „Nepripažįstu jokių pažeidimų. Tiesiog kelių žmonių iniciatyva vyko klaidinimas.“

KOMENTARAI

Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Komunalinio ūkio ir aplinkosaugos skyriaus vedėjas Algirdas RONKUS: „Mūsų rajone turi atsirasti dvi tokio pobūdžio aikštelės – 1 Vėžaičiuose, kita – Gargžduose, pramonės rajone. Kiek teko važinėti po užsienį, visur yra tokia praktika. Todėl manau, kad gyventojų baimės perdėtos. Tikriausiai mitas, kad pavojingos atliekos gali kelti realų pavojų žmonių sveikatai, juk ten niekas nevarva, nebėga. Jei gyventojams viską reikės vežti į Dumpių sąvartyną, bus didesnės ir laiko, ir finansinės sąnaudos. Be to, praktika rodo, kad dažniausiai piktinasi atliekų tvarkymu tie, kurie niekada to nedarė deramai.“

Vėžaičių seniūnijos seniūnas Liudas LAUKAITIS: „Dėl atliekų surinkimo aikštelių įrengimo vyko daug diskusijų, labiausiai joms priešinasi žemių savininkai, kurių sklypai netoli planuojamų aikštelių. Nepaisant to, mums reikia stambiagabaričių (didžiųjų) ir kompostuojamų atliekų aikštelių. Nori nenori, tokios atliekos kaupiasi, dabar turgelio aikštelėje gyventojai numeta ir padangų, ir šakų... Šiukšles verčia ir prie konteinerių, palieka sofas, lovas, medžių šakas.

Teko važinėti po Lietuvą, lankytis tokiose aikštelėse, ten viskas labai tvarkinga, jokio pavojaus neįžvelgiau. Parinkta vieta Vėžaičių teritorijoje gal ir ne pati geriausia, bet ir ne prasčiausia. Juk ne taip paprasta rasti sklypą tokiai veiklai.“

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder