Seimo rinkimai jau suka intrigų verpetą – žinia tiems, kuriems patinka politiniai skandalai. Vieną tokių jau driokstelėjo Klaipėdos rajono savivaldybė – inicijuojant Seimo rinkimų apygardų ribų pakeitimus, neapsieita be slapto mero Vaclovo Dačkausko ir Administracijos vadovų įsikišimo. Galbūt manyta, kad yla neišlįs iš maišo, bet išlindo ji aštriu galu tiesiai į sėdimąją. Visišku suokalbiu galima pavadinti faktą, kad valdančiosios daugumos saujelė nuslėpė pasiūlymus Vyriausiajai rinkimų komisijai (VRK) ir visos Klaipėdos rajono savivaldybės vardu priemiestį – Slengius, Karklę bei Kalotę – ištrėmė balsuoti į Klaipėdą.
Rudenį vyksiančiuose LR Seimo rinkimuose VRK sprendimu pakeistos rinkiminių apygardų ribos. Apie šitokią būtinybę valstybiniu lygiu diskutuota ilgai, todėl iniciatyvai priekaištų mažai kas turi. Galbūt nebūtų prasmės gilintis ir į Gargždų apygardą, kurioje iš 32 apylinkių liko 29, jei su ribų perstumdymu tiesiogiai nebūtų susijęs rajone ketvirtą kadenciją šeimininkaujantis meras Vaclovas Dačkauskas. Kaip? Ogi štai kaip:
Pernai VRK paskelbė kelis pirminius apygardų ribų pakeitimo protokolus, pagal kuriuos nuo rajono planuota atriekti Judrėnus, Endriejavą, Žadeikius (priskirti balsuoti Rietavo savivaldybėje), Veiviržėnus, Šiūparius (priskirti rinkėjams Šilutėje) ir pan. Jokia naujiena, kad išvardintos apylinkės per rinkimus turi nusistovėjusias balsavimo tradicijas, o gyventojų politinės pažiūros palankios dabartinei valdančiajai daugumai. Kas norėtų praprasti tokį elektoratą? Taigi 2015 m. lapkričio 10 d. Klaipėdos rajono savivaldybės meras V. Dačkauskas kreipėsi į VRK su oficialiu pareiškimu (Nr. T17-210 (40.1), kuriame išdėstė stulbinančią Klaipėdos rajono poziciją. Anot mero, „tokia pertvarka stokoja logikos, neatsižvelgiama į vietos gyventojams būdingus įpročius ir istoriškai susiklosčiusias sąsajas su gretimais rajonais“. Taigi pasiūlyta VRK atgnybti gabalą rinkėjų iš vakarinės – pajūrio pusės. Mero ir Administracijos vadovų bendra nuomone, prie Klaipėdos rinkiminių apygardų prijungti reikia Jakų, Kalotės, Karklės, Ketvergių ir Slengių rinkimines apylinkes. Žinote, kodėl? Gerbiamo mero citata: „Šiose Klaipėdos priemiesčių gyvenvietėse gyvenantys piliečiai dažniausiai dirba, ugdo vaikus ir socialinį gyvenimą gyvena būtent Klaipėdoje, jiems aktualios Klaipėdos problemos ir politiniai sprendimai“. Meras lengva ranka VRK pasisiūlė atiduoti net 7 847 rinkėjus, nes jų įpročiai „atitinka nusistovėjusias sąsajas su uostamiesčiu“.
Tas pats meras per pernai vykusius tiesioginius mero rinkimus politiniuose debatuose garsiai deklaravo, kad nė pėdos rajono žemės neatiduos Klaipėdai. Bet po savivaldos rinkimų, kuriuose priemiestinės teritorijos aiškiai palaikė Klaipėdos rajono liberalų sąjūdžio kandidatus, akivaizdžiai suskubta tokiais neparankiais rinkėjais atsikratyti. Kyla klausimas, ar tarnystė koalicijos partneriams merą tikrai privertė spjauti į paties ir visos tarybos dar prieš dešimtmetį suformuotas nuostatas? Panašu, kad jau žengti pirmieji žingsniai galimam teritorijų prijungimui.
Žiniasklaidoje Administracijos direktorius Sigitas Karbauskas teigia, kad VRK pati prašė pateikti pasiūlymus. Mūsų žiniomis, oficialaus prašymo išreikšti poziciją Savivaldybė nebuvo gavusi. Viso labo VRK svetainėje viešai užsiminta apie galimybę bet kam teikti pasiūlymus. Tuo metu, kai visi sutelkę jėgas bandome integruoti priemiesčio gyventojus, ypač naujakurius, į rajoną, Direktorius kyšteli juokingą motyvą: „kažkada klaipėdiškiai patys sakė, kad jų meras Rimantas Taraškevičius“. Turint omenyje, kad ponas Taraškevičius mero kėdę paliko dar 2011-aisiais, per penktmetį žmonės tikrai galėjo pakeisti nuomonę. Bet reikalas greičiausiai ne tame. Ar Gentvilas, ar Taraškevičius, ar Grubliauskas, vis tiek į nugarą čia jau du dešimtmečius alsuoja nepalankus liberalas.
Kyla esminis klausimas – kas toliau? Mero siūlymą Jakų, Kalotės, Karklės, Ketvergių ir Slengių rinkimines apylinkes prijungti prie Klaipėdos rinkiminių apygardų, yra tikrų tikriausias antausis šių teritorijų gyventojams. Neatsakinga ir įžūlu pareiškimą teikti kaip Klaipėdos rajono savivaldybės poziciją. Šiuo klausimu nebuvo jokios apklausos ar diskusijos Taryboje. Informaciją apie slaptą pareiškimą VRK kai kuriuos politikus pasiekė tikrai ne iš mero. Jis net nesiruošė kolegų informuoti. Atsakingas žmogus negali daryti tokių neatsakingų veiksmų, net jei reikia „atidirbinėti“ koalicijos partneriams. Po tokio elgesio kylą pagrįstų klausimų, kokių pareiškimų, pasižadėjimų ir įsipareigojimų meras pateiks (o gal jau yra pateikęs) Klaipėdos rajono savivaldybės vardu, apie tai neinformavęs nei gyventojų, nei Tarybos? Kiek tai gali kainuoti gyventojams?
Neteigiame, kad nuo reikėjo atgnybti rytinę rajono rinkėjų dalį. Nesigiliname į istoriškai ar praktiškai nusistovėjusias taisykles, kam kur patogiau važiuoti – sendvariškiui į Klaipėdą ar judrėniškiui į Rietavą. Ribų skirstymas turėjo būti VRK kompetencijoje, o ėmusis iniciatyvos perbraižyti žemėlapio koordinates buvo būtina bendra politikų diskusija.
Atskira pastraipa:
Pažvelkime į statistiką. Mero ir valdančiosios daugumos „nemeilė“ priemiestinėms teritorijoms yra žinoma senai. Tik prieš rinkimus susirūpinusiais veidais žadama stengtis ir siekt gerovės. Mažiausia savivaldybės skiriamo biudžeto dalis tenkanti vienam gyventojui per metus (2011–2014 m. vidurkis) yra Sendvario seniūnijai – 103 Eur, o Judrėnų seniūnijai – 797 Eur. Kaip matome, meilė ir dėmesys skiriasi ne procentais, bet kartais. Ką rodo 2012 m. Seimo rinkimų rezultatai? Ogi tai, kad visose mero Klaipėdai perrašytose rinkiminėse apygardose socialdemokratai ir „tvarkiečiai“ neturi palaikymo. Per 2015 m. Savivaldybių tarybų rinkimus būtent paklaipėdė sudrebino valdančiųjų kėdes. Liberalų sąjūdis surinko daugiausia balsų – Karklėje 35,33 proc., Slengiuose – 32,47 proc., Kalotėje – 31,49 proc. Nenuostabu, kad dar norėta atsikratyti Jakais ir Ketvergiais – pagal paskutiniųjų savivaldos rinkimų rezultatus, čia irgi gyvena liberalių pažiūrų rinkėjai.
Reklama
Rašyti komentarą