Saulės elektrinė gąsdina Slengių gyventojus

Saulės elektrinė gąsdina Slengių gyventojus

Klaipėdos rajono teritorija vilioja ne tik vėjo jėgainių, bet jau ir saulės energijos elektrinių statytojus. Tačiau “žaliosios” energijos vystytojams tenka susidurti su vietos bendruomenių pasipriešinimu, dažnai kylančiu vien dėl to, kad vietos žmonės negauna aiškaus atsakymo, ar tie naujieji statiniai nekenks sveikatai, nesumažins turto vertės, nepakenks jų gyvenamai aplinkai.

Ir štai – naujas konfliktas Slengiuose. Verslininkas Edgaras Žiukas, įkūręs bendrovę “Saulės kultas”, šalia savo mamos namo esančiame 23 arų sklype planuoja statyti 30 kW galingumo saulės energijos elektrinę. Pasak E. Žiuko, ją sudarys 16 saulės modulių su 0,8 kv.m ploto paviršiumi kiekvienas ir visa elektrinė užims 16 arų žemės.

“Saulės modulį sudaro stiklo pagrindas su įmontuota vidine amorfinio silicio plonasluoksne plėvele. Jis montuojamas ant metalinio stovo maždaug 30 laipsnių kampu ir viena kraštinė iškyla iki 3 m aukščio”, -  sakė E. Žiukas.

Pietų šalių gyventojų saulės energiją gaudančios fotoplokštės, kurias įprasta montuoti ant stogų, tikrai nenustebintų, o štai mūsuose – tai naujas dalykas ir tai verčia žmones nerimauti. Todėl Slengių bendruomenės prašymu penktadienį Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos departamente (KRAAD) įvyko šio projekto aptarimas, dalyvaujant departamento, rajono savivaldybės, Visuomenės sveikatos centro (VSC) atstovams.

Nors būsimoji elektrinė specialistų laikoma nedidele ir neturėsiančia aplinkai jokios neigiamos įtakos, nes ir poveikio aplinkai vertinimas neprivalomas, Slengių gyventojams kyla daug klausimų.

“Žmonės sunerimę, kokie tai statiniai? Kas jų viduje, kokie cheminiai elementai? O jeigu avarija – kas atsitiktų? Manau, šiuo atveju poveikio aplinkai vertinimo išvada yra būtina, gal ji išsklaidytų abejones. Juk mes ne specialistai, nežinome, kaip visa tai veikia. Saulės elektrinė patenka į kapinių sanitarinės apsaugos zoną, kuri yra šiuo metu 300 metrų. Visur aplink – gyvenamoji zona. Ir atsiranda viename sklype didžiulės plokštumos, iškeltos į trijų metrų aukštį. Jeigu tas plokštumas montuotų ant savo namo stogo – kitas reikalas”, - sakė Slengių bendruomenės pirmininkas Raimondas Simonavičius.

“Žmonės jau yra nekart apgauti investuotojų. Ir dėl chemijos gamyklų planuotojai sakė, kad statys vos ne saldainių gamyklas, o pastatė patys žinome ką. Manau, gyventojus reikia informuoti, pateikti visus dokumantus ir tiksliai viską išaiškinti. Dabar žmonės spėlioja, o gal man į langus ta fotolektrinė blizgins, ar dar kažkaip veiks, nes nežino pasekmių”, - svarstė Sendvario seniūnas Juozas Lingis.

VSC specialistė Inga Šopaitė pastebėjo, jog nėra jokių duomenų, kad saulės elektrinės kenktų žmonių sveikatai, jos plačiai naudojamos Europos Sąjungos šalyse ir kitur. Tokia veikla nedraudžiama ir kapinių sanitarinės apsaugos ribose.

“Priešingai – tai švari, aplinkos neteršianti, vadinamoji žalioji energija, kurios vystymą reikėtų tik skatinti”, - sakė I. Šopaitė.

Tačiau pasitarime KRAAD saulės elektrinės planuotojas Edgaras Žiukas įpareigotas pateikti iš gamintojų gautą moksliniais tyrimais pagrįstą informaciją apie saulės baterijų cheminę sudėtį, elektrinės eksploatavimo ypatybes, avarijų tikimybę ir kt. Tokios informacijos pageidavo ne tik Slengių bendruomenės, bet ir Klaipėdos rajono savivaldybės bei VSC atstovai, dalyvavę pasitarime.

E. Žiukas pažadėjo susitikti ir su Slengių bendruomenės nariais. Vilniuje gyvenantis E. Žiukas sakė nesitikėjęs, kad jo sumanymas statyti nedidelę saulės elektrinę sulauks tokio gyventojų susidomėjimo.

“Saulės energijos įrenginiai dar tik pradedami statyti Lietuvoje, o kitose šalyse  veikia jau 20–30 metų, Buvo pačiam įdomu išbandyti, kaip tai veikia. Tai nemažai kainuojantis projektas - pagaminti 1 kW reikia investuoti apie 3 000 eurų. Padauginkite iš elektrinės pajėgumo - 30 kW - ir sužinosite, kiek kainuoja tokios elektrinės statyba. Investicijos atsipirks po 9-10 metų”, - sakė E. Žiukas.

Saulės jėgainės pagaminta energija bus parduodama elektros tinklams. Bendrovę įkūręs jaunas verslininkas neslėpė, jog dirba dar ir valstybės tarnyboje – yra Seimo nario Jono Ramono padėjėjas. J. Ramonas yra Seimo Aplinkos apsaugos komiteto narys.

Skaitomiausi portalai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder