Šilutės siena sujungė bendruomenę

Šilutės siena sujungė bendruomenę

Šilutės miestą papuošė įspūdingas kūrinys. Daugiau kaip 500 kvadratinių metrų dydžio sieną, juosiančią AB "Šilutės baldai", jaunieji Šilutės meno mokyklos dailininkai per vasarą ištapė piešiniais, pasakojančiais Šilutės miesto istoriją ir atskleidžiančiais Mažosios Lietuvos krašto savitumą.

Spalio 7 d. oficialiai paskelbta metus laiko trukusio bendruomeninio, kūrybinio ir istorinio projekto pabaiga ir užtepti paskutiniai potėpiai ant sienos, kuri originaliai įprasmino Šilutės miesto 505 metų ir "Šilutės baldų" 125 metų sukaktis. Iškilmingos Šilutės sienos pristatymo ceremonijos metu visi jos dalyviai džiaugėsi puikiu kūriniu, stebėjosi, kad sienos paprastai skiria, o Šilutės siena sujungė verslininkus, Savivaldybę, jaunuosius dailininkus, visą miesto bendruomenę.

PUOŠMNENA. "Šilutės" baldus juosianti paprasta siena, ištapyta jaunųjų menininkų piešiniais, tapo miesto puošmena ir unikaliu ir istorijos metraščiu.

Idėja paversti pilką gamyklą juosiančią sieną meno kūriniu prieš metus kilo "Šilutės baldų" direktorei Astai Dijokienei. Šį sumanymą entuziastingai palaikė Šilutės rajono savivaldybės administracija, įsipareigojusi sutvarkyti sienos aplinką: šaligatvį ir žaliąją zoną, apšvietimą. Šilutės meno mokyklos Dailės skyriaus ugdytiniai ėmėsi atsakingos misijos ištapyti sieną, o įkvėpimo tapybai šaltiniu pasirinka Šilutės miesto istorija.

Istorikai atrinko reikšmingiausias šio krašto istorines datas ir asmenybes, miestiečiai spaudoje ir socialiniuose tinkluose balsavo, kurie iš jų verti įamžinti. Vaikai sukūrė daugybę eskizų, iš kurių geriausi tapo įspūdingais sienos piešiniais, reprezentuojančiais miestą ir jaunosios kartos požiūrį į jo praeitį bei dabartį. Sienoje pavaizduota Melno sutartis, Klaipėdos komtūro Michelio von Schwabeno Ordino pavaldiniui Georgui Talatui išduota privilegija nuomoti karčemą, pastatytą šile, nuo kurios kilo Šilutės pavadinimas ir prasidėjo miestas. Serija piešinių pristato garsiuosius Šilutės turgus, kitas karčemas: Jurgio, Kanto kavinę. Pavaizduotas ir paštas, Šilutės dvaras, potvyniai, žvejai Mažosios Lietuvos spaudos ir raštijos suklestėjimas, Vydūnas, dujų fabrikas ir lentpjūvės, iš kurios išaugo "Šilutės baldų" fabrikas, atsiradimas, prancūzmetis ir karas, Sąjūdis ir emigracija... Sienos piešiniai atrodo labai skoningai, nes jiems pasirinktas grafiškas juodos-baltos-pilkos spalvos koloritas. Žavesio jam suteikia ryškių spalvų akcentai, pridėtinės detalės: šviestuvas, gėlės, baldų detalės bei jaunosios kartos humoras: pavyzdžiui, prancūzų kariai pavaizduoti su bagetėmis vietoje ginklų, arba užrašas "Mes nebe kaimiečiai", iliustruojantis miesto teisių suteikimo 1941 m. rugsėjo 27 d. Šilutei faktą.

BENDRUOMENĖ. Šilutės siena - projektas, kuris sujungė miesto bandruomenę.

"Manau, kad visiems šilutiškiams gera žiūrėti į vaizdus ant sienos, kurie tikriausiai buvo daugelio mintyse, neabejoju, kad daugelis sienoje pamatys bei sužinos ir naujų istorijos faktų, praplės akiratį. Siena tapo miesto puošmena, nors buvo ir skeptikų, kurie teigė, kad geriau gražinti miesto centrą, o ne jo pakraščius", - džiaugėsi Šilutės rajono meras Vytautas Laurinaitis, teikdamas Savivaldybės padėkas projekto partneriams.

AB "Šilutės baldai" direktorė Asta Dijokienė pažymėjo, jog Šilutė gali didžiuotis turinti ilgiausią ir vienintelį šalyje metraštį ant sienos. "Manau, kad ši siena - tai žinutė ateities kartoms, jog šį kraštą turime gerbti ir puoselėti", - kalbėjo "Šilutės sienos" projekto iniciatorė A. Dijokienė. Dėkodama Meno mokyklos Dailės skyriaus ugdytiniams, kurie kūrė sienos piešinius, A. Dijokienė paskelbė, kad nuo šiol visi jie turės po asmeninį stalčių dailės reikmenims susidėti užrakinamose komodose, kurias AB "Šilutės baldai" pagamino ir dovanoja Šilutės meno mokyklai.

DETALĖS. Pridėtinės detalės sienai suteikia papildomo žavesio.

Projekto meno vadovas, dailininkas Tadas Šimkus žavėjosi šilutiškių bendruomeniškumu. "Daugiau kaip 100 dailininkų piešė sieną ir daugiau kaip 3 000 žmonių prisidėjo prie šio projekto įgyvendinimo. Ši siena tapo bendruomenės ne tik žodžiu, bet ir kūnu. Gana įdomi siena ir meniniu požiūriu, nes joje yra ir vaikiškų, ir profesionalių, ir realistiškų piešinių. Manau ir tikiu, kad šie kūriniai išliks ilgai. Linkiu saugoti sieną, kuri iš paprastos sienos tapo šiuolaikška erdve, ir linkiu kurti daugiau tokių erdvių Šilutėje", - kalbėjo dailininkas.

Šilutės meno mokyklos direktoriaus pavaduotojas, dailės pedagogas Arnoldas Milukas dėkojo už galimybę jauniesiems dailininkams dirbti su profesionaliu menininku ir pasijusti ateities kūrėjais. "Labai prasminga, kad vaikai, kurdami piešinius, pažino savo miesto bei krašto istoriją ir kūrybiškai išreiškė savo požiūrį į ją", - sakė A. Milukas.

GLOBĖJAI. "Šilutės sienos" projekto globėjai: iš kairės dailininkas Tadas Šimkus, SBA koncerno viceprezidentas Egidijus Valentinavičius, AB "Šilutės baldai" direktorė Asta Dijokienė ir Šilutės meras Vytautas Laurinaitis pasiruošę paskutiniam padėkos potėpiui.

SBA koncerno viceprezidentas Egidijus Valentinavičius reziumavo, jog projektas yra tiek vertingas, kiek jis bus ilgaamžis. "Šilutėje pavyko pasiekti tai, ko niekaip nepavyksta pasiekti Lietuvoje - sutelkti žmones vardan vieno tikslo. Džiaugiuosi matydamas, kad miestiečiai renkasi prie šios sienos, diskutuoja apie piešinius, geria arbatą, ir tikiu, kad čia auga bendruomenė, kuri turi viziją ir ją įgyvendins."

Raktažodžiai
Sidebar placeholder