Veža ne tik dviratis, bet ir alkoholis
Veža ne tik dviratis, bet ir alkoholis

„Bet juk aš - ne vairuotojas“,- išsprūdo dviračiu vakare per reidą važiavusiam Antanui, kurį policijos pareigūnai paprašė pasitikrinti blaivumą. Požiūris, jog tik automobilio vairuotojai turi būti „be kvapo“, o dviračio – nebūtinai, vis dar gajus. Užtat atšilus orams į gatves ir pabyra kauštelėjusių pusamžių vyrų, kurie dviračiais ranguliuoja po kelią.

„Kai tie pažeidėjai ateina į administracinės bylos nagrinėjimą, neretai pasikalbame, kur jie, būdami neblaivūs, važiavo dviračiais. Ir dažnai išgirstu atsakymą – iš namų į parduotuvę, arba atvirkščiai. Atstumas – apie 500 metrų. Tai ar nebūtų buvę saugiau tą kelią nueiti pėsčiomis?“- stebisi Kretingos rajono policijos komisariato Kelių policijos poskyrio viršininkas Ričardas Kačinas.

Ne tik saugiau įkaušusiam vaikščioti, bet ir pigiau: dviratininkui, kuriam nustatytas lengvas girtumo laipsnis, gresia bauda nuo 300 iki 500 Lt, o už didesnį girtumą numatyta bauda yra nuo 500 iki 700 Lt.

Nebent žmogus įkliuvo pirmą kartą ir jam gali būti taikomas vadinamasis „susitaikymas su valstybe“ – kai skiriama pusė minimalios baudos ir ją sumokėti privalu per 10 dienų.

„Yra tokių pažeidėjų, kuriems skirta jau ne viena bauda už važiavimą dviračiu būnant neblaiviam. Tos baudos nesumokamos, skolos auga ir žmogus tarsi įvaro save į uždarą ratą: vos tik jis oficialiai kur nors įsidarbins, prisistatys antstoliai“,- teigė R.Kačinas.

Nebijo nei baudos, nei mirties

„O man vis vien – nebijau mirties“,- rėžė 62 metų Antanas, kurį, minantį dviratį, Briedžio gatvėje ketvirtadienio vakarą sustabdė ir paprašė pasitikrinti blaivumą policijos pareigūnai. Antanas, kuris prisistatė esąs benamis, neslėpė, kad įkaušęs nevengia sėsti ant dviračio: negąsdina jo nei baudos, nei baimė pakliūti po automobilio ratais.

„O čia tai – priežastis! Gerai, dabar stumsiu dviratį“,- susimąstė Antanas, prabilus, kad jei jis būtų partrenktas automobilio, vairuotojas, nors ir nekaltas, jaustų moralinę naštą visą gyvenimą. Ir kaip Antanas apsidžiaugė: alkoholio matuoklis parodė 0,36 promilės alkoholio – vadinasi, leistinos girtumo normos neviršijo. Tuo ir pačiam buvo sunku patikėti.

Per surengtą reidą buvo išgėrę, tačiau leistinos normos neviršijo ir dar du dviratininkai.

Kol dviratininkui Vyteniui buvo rašomas protokolas, pareigūnai patikrino ir mopedo vairuotojo Kosto blaivumą. „Už 100 gramų tūkstančių nemokėčiau“,- sakė Kostas, kuris buvo blaivus.

Alaus galia

Visai kitokia nuotaika nuspalvino 49 metų Vytenio ir 48 metų Virgilijaus veidus – abu jie važiavo vilkėdami šviesą atspindinčius rūbus, o vis tiek pakliuvo policijos nemalonėn.

Vytenis, kurio ryškiai geltona striukė su šviesą atspindinčiais elementais švietė iš tolo, ramiai sau mynė Briedžio gatve. Pasakojo degalinėje tik vieną skardinę alaus išgėręs – ir še tau: alkoholio matuoklyje užsidegė 2,72 promilės alkoholio.

„Ne“,- purtė galvą Vytenis, paklaustas, tai gal „pagerintas“ alus buvo, kad tiek daug „pripūtė“. Ir iš vakaro sakė alkoholio nevartojęs, nes į darbą eina.

Stovėjo suglumęs, kol policijos pareigūnas protokolą rašė, sakė pirmą kartą taip įkliuvęs ir nesijaučiantis toks girtas: šaligatviu tiesia linija važiavo, niekam nesimaišė.

„Nuskausmintam“ Vyteniui namo teko grįžti jau varinam dviračiu.

Įkliuvo ne pirmą kartą

„Žmona serganti, žentui padėjau namą statyti, o dabar važiavau vištelėms kruopų nupirkti“,- savo istoriją pasakojo 48 metų Virgilijus, policijos sustabdytas Palangos gatvėje.

Pasiguodė, kad kol pareigūnai rašys protokolą, ir parduotuvę uždarys. Bet pareigūnai - ne beširdžiai, leido Virgilijui iki parduotuvės nueiti – juk ji visai šalia. Bet Virgilijus, vos ant kulno apsisukęs, grįžo: „Ai, rytoj nueisiu.“

Bandė įtikinti, kad parduotuvė jau uždaryta, bet iš jos išėjo apsipirkę vaikai. Matyt, ne vištelėms kruopų Virgilijus važiavo.

Vyras jau ne pirmą kartą bus baudžiamas, kad dviračiu girtas važinėja. Šįsyk jis 1,96 promilės alkoholio „pripūtė“.

Bet vis tiek sakė, kad Kelių eismo taisyklių stengiasi laikytis: vieną liemenę su šviesą atspindžiais elementais pats vilki, kitą – vežiojasi ant bagažinės, tai gali dar ir kam nors kitam paskolinti. Be to, pasakojo Virgilijus, jis važiuodamas per sankryžą būna atsargus: ir dabar pareigūnai turėjo matyti, kaip jis sustojo ir praleido automobilį.

Kol pavažiuoja, tol važiuoja

Pareigūnai pasakojo ir prieš tai dieną apie 21.15 val. kelyje Darbėnai-Vaineikiai sustabdę du per penkiasdešimtmetį perkopusius dviratininkus: vienam nustatyta 1,22, kitam – 1,14 promilės alkoholio. Iki tol vienas kito nepažinojusius vyrus bendra bėda suvienijo – kartu ir parsistūmė dviračius į Vaineikius, kur gyvena.

Policijos pareigūnai pastebi, kad pusamžiai vyrai dažniausiai ir linkę neblaivūs važinėti dviračiais. Vis netiki, kad juos nutvers policija. Be to, pyksta, kad prie jų kimba policija – juk jie nėra jau tokie girti, kad visai nepavažiuotų. O kol dar pavažiuoja, tol ir važiuoja.

„Neblaivus dviratininkas sunkiau išlaiko pusiausvyrą, todėl jis tampa nenuspėjamu eismo dalyviu – gali staiga išvažiuoti į važiuojamąją kelio dalį, išnerti prieš pat automobilį, bevažiuodamas nukristi ir pan. Be to, dviratininkas yra mažiau apsaugotas, todėl kritimo ar susidūrimo su kita transporto priemone atveju jam yra didelis pavojus susižeisti. Kartais per susidūrimus dviratininkas taip pat apgadina ir automobilį“,- kalbėjo R.Kačinas.

Virgilijus už tai, kad girtas važinėja dviračiu, policijai teisinosi jau ne pirmą kartą.

Neblaivių – pusšimtis

R. Kačinas pateikė duomenis: per 2013 metus mūsų rajone buvo išaiškinti 158 neblaivūs dviratininkai, 2012 metais – 114, o 2011-aisiais – 148.

Pernai mūsų rajone įvyko 7 eismo įvykiai, per kuriuos nukentėjo dviratininkai. Ir dėl visų šių eismo nelaimių jie patys ir buvo kalti.

R. Kačinas vardijo: vasarį neblaivus 52 metų dviratininkas Kartenoje važiavo į kitą gatvės pusę ir buvo partrenktas automobilio; rugsėjį Kretingoje, Tiekėjų ir Palangos gatvių sankryžoje neblaivus 58 metų dviratininkas, važiuodamas iš šalutinio kelio, susidūrė su automobiliu.

Dar dviejų eismo įvykių kaltininkės – moterys, kurios dviračiais važiavo į kitą gatvės pusę ir buvo partrenktos automobilių. Vienas įvykis užfiksuotas kovo mėnesį Kretingoje, Vytauto ir Žvaigždžių gatvių sankryžoje, kitas – rugpjūtį Darbėnuose. Šiais atvejais, paaiškino R.Kačinas, dviratininkės nesilaikė reikalavimo, kad gatvę kirsti galima tik varant dviratį, o ne juo važiuojant.

Laukia naujovės

Trys eismo įvykiai pernai buvo skaudus priminimas visiems tėvams: į juos pateko 8 ir 10 metų mergaitės bei 7 metų berniukas, kurie sėdę ant dviračių išlėkė į pagrindinį kelią arba kirto gatvę, nepastebėję artėjančių automobilių. Vaikai buvo sužeisti.

„Vadinasi, tą akimirką vaikai nebuvo suaugusiųjų priežiūroje“,- konstatavo R. Kačinas.

Jis priminė, kad važiuojamąja kelio dalimi dviračiu leidžiama važiuoti ne jaunesniems kaip 14 metų asmenims, o nuo 12 metų – tik turintiems mokymo įstaigos išduotą pažymėjimą. Nuo liepos 1 dienos įsigalios nauja įstatymo redakcija, numatanti, kad už mokymų bei pažymėjimų išdavimo tvarką bus atsakinga Švietimo ir mokslo ministerija.

„Nauja ir tai, kad nuo liepos 1 dienos važiuoti važiuojamąja kelio dalimi bus leidžiama ir asmenims nuo 8 metų, tačiau tik tokiu atveju, jei juos prižiūrės suaugusieji,- akcentavo R. Kačinas. – Gyvenamojoje zonoje, kaip seniau, dviratininkų amžius yra neribojamas.“

Nepilnamečiai, tiek patys vairuojantys dviračius, tiek jais vežami, privalo segėti šalmus. Pilnamečiams šalmai yra rekomenduojami.

Pasak R. Kačino, naujovės nuo liepos 1 dienos laukia ir suaugusiųjų dviratininkų – jie privalės, važiuodami važiuojamąja kelio dalimi, vilkėti ryškiaspalvę liemenę su šviesą atspindinčiais elementais arba pasirūpinti, kad dviračio priekyje degtų baltos šviesos žibintas, o dviračio gale – raudonos. „O tamsiu paros metu arba esant blogam matomumui, dviratininkas turės ir vilkėti liemenę su atšvaitais, ir pasirūpinti, kad degtų dviračio žibintai priekyje ir gale“,- naujoves pristatė R. Kačinas.

Jis paragino būti sąmoningesniems ne tik dviratininkus, bet ir automobilių vairuotojus – kad šie gerbtų dviratininkus kelyje.

Sidebar placeholder