Etatų skaičius nekinta
Administracijai nuolat reikia įvairių specialistų, kurie atrenkami per konkursus ir atrankas į vieną ar kitą vietą. Kai kurių specialistų kėdės jau ilgą laiką tuščios. Mat galimų pretendentų nevilioja esą nedidelis atlyginimas. O kituose skyriuose, jei ir atsirastų darbuotojas, nėra vietos net kur tai naujai kėdei pastatyti. Savivaldybės padaliniai išmėtyti po visą miestą, kabinetai ankšti, o apie naują administracinį priestatą kalbos nutilo.
„Savivaldybės administracijos personalo vadyba apima dvi skirtingas grupes – valstybės tarnautojus ir darbuotojus, dirbančius pagal darbo sutartis. Nuo jų darbo kokybės priklauso piliečių aptarnavimo kokybė. Galima teigti, kad pagal tai susidaroma nuomonė ir apie pačią valdymo kokybę“, – sakė Savivaldybės administracijos Bendrojo skyriaus vedėja Aldona Šėmienė. Anot vedėjos, asmuo, priimamas į karjeros valstybės tarnautojo pareigas, turi atitikti specialiuosius reikalavimus, nustatytus pareigybės aprašyme bei mokėti lietuvių kalbą, būti nepriekaištingos reputacijos, turėti to lygio valstybės tarnautojo pareigoms eiti būtiną išsilavinimą, valstybės tarnautojui privalomų jo veikloje bendrųjų gebėjimų visumą, o vadovaujantys valstybės tarnautojai – ir privalomų jų veikloje gebėjimų vadovauti įstaigai ar padaliniui visumą. Skelbimai apie būsimus konkursus skelbiami Valstybės tarnybos departamento ir Savivaldybės tinklalapyje. Bendruosius ir vadovavimo gebėjimus tikrina Valstybės tarnybos departamentas. Beje, išlaikytas bendrųjų gebėjimų ir gebėjimo vadovauti testų rezultatai galioja trejus metus. Pasak A. Šėmienės, iš 2015 m. gegužę rajono Tarybos patvirtintų didžiausio leistino 322 etatų šiandienai faktiškai dirbančiųjų pagal darbo sutartis yra 198 (iš jų seniūnijose – 154), valstybės tarnautojų – 121 (iš jų seniūnijose – 16). Darbą Savivaldybės administracijoje daugiau renkasi moterys: iš 121 valstybės tarnautojų – 84 moterys, 37– vyrai, o iš 198 darbuotojų, dirbančių pagal darbo sutartis (specialistai, kvalifikuoti ir nekvalifikuoti darbininkai), moterys – 154, vyrai – 44.
Pernai – 20 atrankos konkursų
A. Šėmienės teigimu, vien pernai įvyko 20 atrankos konkursų. Šiemet įvyko 5 konkursai, į 3 skelbtus konkursus neatsiliepė nė vienas pretendentas. Tinkamus kandidatus eiti pareigas atrenka Savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu sudaryta komisija (komisija valstybės tarnautojo pareigoms eiti sudaroma iš ne mažiau kaip 3 narių, o vadovaujamosioms valstybės tarnautojo pareigoms – iš ne mažiau kaip 5 narių). Konkurso būdu atrinkti ir jau dirba Vėžaičių seniūno pavaduotojas Alvydas Mockus, Strateginio planavimo ir investicijų skyriaus vyriausieji specialistai Jovita Gedmintienė ir Mantas Virbauskas. Pasak A. Šėmienės, reikiamo balų skaičiaus nesurinko pretendentai į Savivaldybės administracijos Sveikatos apsaugos skyriaus vyriausiojo specialisto pareigas darbui su NVO ir bendruomenėmis, taip pat laikinai užimti Statybos ir kelių priežiūros skyriaus vedėjo pavaduotojo darbo vietą. Nesurado trūkstamo vyriausiojo specialisto (pakaitinio karjeros valstybės tarnautojo) ir Bendrasis skyrius – vienintelė pretendentė nesurinko reikiamų balų skaičiaus. Iš naujai skelbtų konkursų neseniai sėkmingai iš 3 pretendentų atrinkta į Žemės ūkio skyriaus vyriausiosios specialistės pareigas Eva Kontrimaitė. Birželio 16 d. vykdyta atranka į Endriejavo seniūno padėjėjo (dirbančio pagal darbo sutartį) pareigas. Iš dviejų pretendentų atranką laimėjo Ilma Grikšienė. Paskelbtas konkursas į Sveikatos apsaugos skyriaus vyriausiojo specialisto (sveikatinamojo fizinio aktyvumo, kūno kultūros ir sporto koordinatoriaus) pareigas. Dokumentų priėmimas yra pasibaigęs, bus organizuojama atranka į šias pareigas iš prašymus pateikusių pretendentų. Iki birželio 22 d. priimami dokumentai į Sendvario seniūnijos vyriausiojo specialisto (karjeros valstybės tarnautojo) pareigas. Pasak Bendrojo skyriaus vedėjos A. Šėmienės, į bet kurią valstybės tarnautojo laisvą pareigybę, kai jau yra paskelbtas konkursas, Valstybės tarnybos departamentas gali į šias pareigas siūlyti asmenį iš rezervo, jeigu jis atitinka pareigybei nustatytus specialiuosius reikalavimus.
Nežino mero pavardės
Norintį eiti pareigas asmenį, išlaikiusį gebėjimų testą, pokalbiui pakviečia atrankos komisija. Jos nariai kandidatui užduoda įvairius klausimus. Yra tekę girdėti, kad pasitaikė kandidatų, kurie net dirbdami biudžetinėje įstaigoje, nesugebėjo pasakyti, kas yra rajono meras. Atrankos konkursų komisijose dalyvaujanti A. Šėmienė patvirtino, kad išties pretendentų atsakymai kartais, švelniai tariant, stebina, tačiau tai galbūt galima paaiškinti ir jauduliu ar sutrikimu kaip prieš egzaminą. „Nors komisijos pirmininkas prašo kandidatą susikaupti, nesijaudinti, ne kiekvienam tai pavyksta. Klausinėjama įvairių klausimų, susijusių su pareigybės aprašymu, būna, kad net nepasako, į kokią įstaigą eina dirbti ir kokias funkcijas reikės atlikti. Tad visiems kandidatams patariu visų pirma gerai įsigilinti į pareigybės aprašymą, Vietos savivaldą reglamentuojančius teisė ir kitus aktus“, – sakė A. Šėmienė. Anot jos, pasitaiko nepasiruošusių konkursui, atsitiktinių žmonių, norinčių tik pabandyti savo jėgas, tačiau dauguma kandidatų ateina visapusiškai pasirengę. „O kaip kitaip – juk eina į valstybės tarnybą. Šaunu, kai jauni žmonės yra motyvuoti, žino, ko nori, ir pasako: noriu tobulėti, būti naudingas savo Savivaldybei“, – kalbėjo Bendrojo skyriaus vedėja.
Pasitaiko atvejų, kai į konkursą ateina Savivaldybės administracijos padaliniuose dirbantys valstybės tarnautojai (pakaitiniai), tačiau tai jiems nesuteikia jokių pranašumų atrankos komisijoje prieš kitus kandidatus. Konkurso metu tikrinamas asmens tinkamumas eiti karjeros valstybės tarnautojo pareigas. Vertinami kiekvieno atsakymai ir atrenkamas tas, kuris labiausia tinka pareigoms atlikti. A. Šėmienės teigimu, politikai nesikiša į atranką. Vertinama pretendento kompetencija, o ne politinės pažiūros. „Patarčiau nesivadovauti gandais, o labiau pasitikėti savimi, nenueiti lengviausiu keliu – pasiduodant. Kartą buvo toks atvejis, kad pretendentas, gerai išlaikęs testą, į pokalbį nebeatėjo. Vienas iš pretendentų pakomentavo, kad ta vieta esą skirta įtakingą artimąjį turinčiam pažįstamam. Kaip jis paskui stebėjosi, kad ne taip buvo, ką girdėjo, ir gailėjosi galbūt praradęs darbo vietą“, – pasakojo A. Šėmienė.
Kadrų kaita natūrali
„Darbuotojų kaita natūrali, jaunimas išeina auginti vaikų, susiranda geriau apmokamą darbą, į jų vietą reikia surasti kitus specialistus. Tai nėra lengva. Mes turime pareigybių, į kurias metų metais neprisikviečiame darbuotojų. Tai informacinių technologijų specialistai. Dėl jų po keletą kartų skelbėme konkursus, bet norinčiųjų dirbti neatsirado“, – sakė A. Šėmienė. Anot jos, šios specialybės darbuotojai verčiau renkasi sotesnį kąsnį privačiose verslo struktūrose nei valstybės tarnyboje. Darbas Savivaldybės administracijoje – ne iš lengvųjų, atlikti savo pareigas reikia atsakingai, profesionaliai, nuolat kelti kvalifikaciją. Kasmet vyksta valstybės tarnautojų tarnybinės veiklos vertinimas, o nuo 2018 m. bus kasmetinės veiklos vertinimas ir darbuotojams, dirbantiems pagal darbo sutartis.
Komentaras
„Laisvosios rinkos instituto duomenimis, Klaipėdos rajono savivaldybėje dirba 322 žmonės, kai panašioje Kėdainių rajono savivaldybėje užtenka 157 darbuotojų. Žinoma, turint omenyje, kad Klaipėdos rajonas yra augantis (pernai pagausėjo 1 200 gyventojų) tai ir Klaipėdos rajono savivaldybėje darbuotojų turėtų būti daugiau, bet visgi dvigubai, ar ne per daug? Kame čia šuo pakastas?“ – „Banga“ pasiteiravo Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos direktoriaus.
Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos direktorius Sigitas KARBAUSKAS:
– Klaipėdos rajone susiklostė tradicija, kad ir ūkinės dalies darbuotojus į darbą priima Administracijos direktorius. Visi Savivaldybėje ir seniūnijose dirbantys valytojai, kūrikai, vairuotojai skaičiuojami kaip dirbantys Klaipėdos rajono savivaldybėje, todėl ne vienam atrodo, kad valdininkų skaičius yra „išpūstas“.
Faktiškai šiandien Savivaldybėje dirba ne 322, bet 318 darbuotojų. Iš jų – net 109 ūkinės dalies darbuotojai. Savivaldybėje ir vienuolikoje Klaipėdos rajono seniūnijų dirba 210 specialistų. Įdomu, kad net 48 iš 210 specialistų atlieka valstybės priskirtas funkcijas ir šiems etatams išlaikyti gaunamas finansavimas iš valstybės biudžeto. Valstybė išlaiko net 13 su socialinės rizikos šeimomis dirbančių darbuotojų seniūnijose, atlyginimus moka 13 Žemės ūkio skyriaus specialistų Administracijoje ir seniūnijose, skiria išlaikymą archyvų, registrų tvarkytojams, kai kurių socialinių pašalpų administravimui, civilinės saugos organizavimui, jaunimo reikalų koordinavimui, valstybinės kalbos kontrolei ir pan.
Iš 318 darbuotojų – 121 yra valstybės tarnautojas (105 dirba Administracijoje, 16 – seniūnijose), kiti 198 darbuotojai dirba pagal darbo sutartis su Klaipėdos rajono savivaldybės administracija (44 dirba Administracijoje, 154 – seniūnijose).
Vienareikšmiškai atsakyti į Jūsų klausimą, ar Klaipėdos rajone nėra per daug valdininkų – sudėtinga. Tačiau ir aš pats ne kartą analizavau šį klausimą įvairiais aspektais, todėl džiaugiuosi, kad artimiausiu metu Klaipėdos rajono savivaldybės administracija dalyvaus iš Europos Sąjungos lėšų finansuojamoje LEAN programoje, kuri padės objektyviau įvertinti savivaldos darbo efektyvumą, siekti geresnių veiklos rezultatų. Kaip tik šiandien, trečiadienį, išvykstu į poros dienų komandiruotę Danijoje, kur mums, 9 žmonėms iš skirtingų savivaldybių bus pristatyti sėkmingiausi LEAN sistemos diegimo pavyzdžiai danų savivaldoje. Iš pirmų lūpų galėsime išgirsti kaip keitėsi savivalda Danijoje vykdant pokyčius jų organizacijose naudojant LEAN metodą. Visi dirbantys Klaipėdos rajono savivaldoje dar šiemet susipažinsime su novatoriškais, moderniais valdymo sprendimais savivaldos lygmenyje, analizuosime konkrečius užsienio šalių ir Lietuvos savivaldybių pavyzdžius.
Nemanau, kad savivaldybės darbuotojų skaičius gali rodyti savivaldos darbų kokybę, stengiuosi, kad kolektyvas dirbtų darniai, motyvuotai, susitelkęs. Jei Klaipėdos rajono gyventojai mato, ką, kaip ir kur savivaldos darbuotojai galėtų padaryti geriau, greičiau, efektyviau, naudingiau visuomenei, būtinai siūlykite – ateikite, kalbėkimės, rašykite, skambinkite, klauskite, įvardinkite. Mano durys atviros kiekvienam, kviečiu diskusijai ir bendrai sprendimų paieškai.
Rašyti komentarą