Elžbieta II - didinga ir žmogiška
Elžbieta II - didinga ir žmogiška

Karalienė Elžbieta - ne tik D.Britanijos simbolis, bet ir kultūrinis fenomenas, kuris aprėpia visą epochą, nuo pokario metų iki dabartinio civilizacijos vystymosi etapo. Ji įkūnija dvasios aristokratizmą, aukštą kultūrą, humanizmą ir ištikimybę tautai. Anglijos karalienė Elžbieta II šalį valdo jau 68 metus.

Jai buvo vos 25-eri, kai mirus tėvui, karaliui Jurgiui VI ji įžengė į sostą. 1953 m. birželio 2 d. Vestminsterio abatijoje vykusi karūnavimo ceremonija pirmą kartą buvo transliuota per televiziją. Jos valdymo metais JAV pasikeitė 13 prezidentų, D.Britanijoje - 14 ministrų pirmininkų, Vatikane - 7 popiežiai. Nepaisant itin garbingo amžiaus (karalienei 2020 m. balandį sukako 94 metai), ji toliau dalyvauja renginiuose ir gan tvirta ranka valdo savo šeimą.

Du gimtadieniai

Karalienė Elžbieta II savo gimimo dieną švenčia dukart. Ir visai ne todėl, kad būtų per stebuklą nuo ko nors išsigelbėjusi. Tiesiog balandžio 21-ąją Anglijoje paprastai paradui būna per šalta, todėl pagrindinė šventė - oficialus Anglijos monarchės gimtadienis - yra perkeliamas į pirmąjį vasaros mėnesį.

Britų karūnos valdiniai jį mini pirmąjį arba antrajį birželio šeštadienį. Balandžio 21-ąją ji priiminėja artimųjų sveikinimus ir grožisi sukaktuvininkei skirtu fejerverku (šiemet saliutas dėl karantino buvo atšauktas).

Šią tradiciją įvedė karalius Edvardas VII, nusprendęs šventę visai šaliai rengti tik geru oru, o ne žvarbų ir drėgną lapkritį.

Karalienė nelankė mokyklos

Užuot mokiusis įprastoje mokykloje, Elžbieta, kaip ir jos jaunesnioji sesuo Margaret, įgijo kokybišką išsilavinimą neišeidama iš namų. Dukrų auklėjimu ir mokymu rūpinosi jų mama ir guvernantė Merion Kroford.

Prancūzų kalbą princesė išmoko padedama guvernančių, kurioms ji buvo gimtoji, su konstitucine teise ją supažindino Henris Martenas, Itono koledžo prorektorius.

Dalijosi šalies likimu

Antrojo pasaulinio karo metais būsimosios karalienės mama kategoriškai atsisakė siūlymo evakuoti dukteris į Kanadą. Ji pasakė, kad mergaitės negali iš šalies išvykti be jos, o ji - be savo vyro karaliaus, kuris tikrai nepaliks šalies tokiomis sunkiomis dienomis. 14-metė princesė Elizabet su seserimi, kad palaikytų šalies vaikus, kalbėjo per radiją. Kalėdų išvakarėse princesės rūmuose pradėjo rengti mokamus spektaklius, o surinkti pinigai buvo skiriami armijai.

Prieš savo 19-ąjį gimtadienį princesė įstojo į moterų savigynos būrį, kur ne tik išmoko vairuoti mašiną, bet ir įgijo mechaniko profesiją. Regis, niekas iš karališkosios šeimos narių, išskyrus Elžbietą, nesugebėtų savarankiškai atlikti net smulkaus automobilio remonto.

Vienintelė meilė

 Su savo būsimuoju vyru Filipu Mauntbetenu (Philip Mountbatten) Elžbieta susipažino būdama labai jauna, kai jai buvo vos 8-eri. Jie turėjo galimybę kartu pažaisti, leisdami traukinukus žaisliniu geležinkeliu, ir princesė nuo pirmųjų pažinties minučių susižavėjo savo 13-mečiu bičiuliu. 1937 m. jie vėl susitiko, ir šįkart tarp jų užsimezgė romantiški santykiai.

Ji už jo ištekėjo būdama 21-ų, nepaisydama to, kad tėvai iš pat pradžių nepritarė dukters pasirinkimui. Jų nuomone, jaunasis Filipas Mauntbetenas buvo ne pora princesei. Taip, jis buvo princas, bet be karalystės ir be turto, o ir trijų jo seserų santuokos atrodė itin įtartinos, nes jos į vyrus išsirinko vokiečių aristokratus, nacistų partijos narius.

Bet jau tada Elžbieta pasižymėjo būdo tvirtumu ir mokėjo siekti savo. Karalienė ir jos vyras gyvenimo keliu žengia kartu jau 72 metus, jie susilaukė 4 vaikų, o dar turi 8 anūkus ir 8 proanūkius.

Sudėtinga premjerė

Elžbieta II yra D.Britanijos veidas, nors faktinės įtakos šalies politikai ir ekonomikai nedaro. Bet jau 68 metus kiekvienos savaitės antradienį ministras pirmininkas informuoja karalienę apie padėtį šalyje. Elžbietos II santykiai su premjerais visada būdavo santūrūs, išskyrus laikotarpį, kai vyriausybei vadovavo Margaret Tečer (Margareth Thatcher), kategoriškai negirdėdavusi savo karalienės žodžių. Pati Elžbieta II yra sakiusi, kad su M.Tečer jai buvo gana sunku.

Karalienė be dokumentų

Gal ir keista, bet Elžbieta II neturi paso. Vykdama vizitų į kitas šalis, ji puikiai be jo apsieina. Be to, ji niekada neturėjo vairuotojo pažymėjimo, o jos automobilis yra be valstybinių numerių.

Ką gi, vargu ar kas nors neatpažintų karalienės, o ir stabdyti karalienės automobilį dokumentams patikrinti kažin ar sumanytų nors vienas D.Britanijos policininkas.

Meilė gyvūnams. Visi žino, kad karalienė labai myli šunis, o didžiausią silpnybę jaučia korgiams, kurių nuo vaikystės turėjo apie 30. Kai kurie D.Britanijos leidiniai net teigia, kad karalienė išvedė naują šunų korgių veislę.

Iš tiesų mylimas karalienės korgis buvo tiesiog sukryžmintas su taksu, nekeliant ypatingų reikalavimų būsimiesiems palikuonims. Meilę žirgams ir jodinėjimui Elžbieta II jaučia nuo vaikystės, kai jai buvo dovanotas ponis.

Šiandien karalienei priklauso geriausi lenktyniniai žirgai, kurie nuolatos tampa prestižiškiausių lenktynių nugalėtojais.

Tarp karalienės pomėgių - ir medžioklė, kuri 2004 m. sukėlė kritikos audrą Elžbietos II adresu. Kai per medžioklę šuo atnešė jai sužeistą fazaną, karalienė šaltakraujiškai pribaigė paukštį keliais lazdos smūgiais per galvą.

 

 

Nelaimingiausi metai

1992-ieji tapo sunkiausiais metais per visą karalienės valdymo laiką. Be lapkritį plykstelėjusio gaisro Vindzoro pilyje, trukusio 15 valandų, Elžbieta tapo iškart trijų savo vaikų šeimų kracho liudininke.

Balandį princesė Ana nutraukė santuoką su pirmuoju vyru Marku Filipsu, gruodį faktiškai išsiskyrė princas Čarlzas ir Diana Spenser, apie skyrybas paskelbė ir princas Endriu ir Sara Fergiuson.

Stebėtinas šaltakraujiškumas

 Karalienė visada elgiasi nepaprastai santūriai. Net įpykusi ji visada demonstruoja kuo maloniausią šypseną. Ji sugeba išlaikyti išorinę ramybę sudėtingiausiomis situacijomis, net kai į jos pusę lekia šešios kulkos, kaip tai nutiko per 1981 m. paradą.

Karalienė ne tik sugebėjo nuraminti ir suvaldyti savo žirgą, bet ir užgniaužė savo emocijas, kaip niekur nieko šuoliuodama toliau. Kad buvo šaudoma tuščiais šoviniais, policija sužinojo vėliau.

Kokybiškų gėrimų mėgėja

Kaip liudija karalienės pusseserė ir draugė Margaret Rods, Elžbieta anaiptol nėra griežta blaivininkė. Prieš pietus ji mielai gurkšteli džino su citrinos griežinėliu ir ledukais, per pietus mėgaujasi geru vynu, o vakare neatsisako taurės šampano.

Atpažįstamas stilius


Nepaisant garbingo amžiaus, D.Britanijos karalienė Elžbieta II neabejotinai yra labai stilinga moteris. Jos stilius yra lengvai atpažįstamas dėl kai kurių būdingų tualeto detalių. Iš viso tokių akcentų - skrybėlaitės, rankinukai, bateliai ir t.t. - yra apie dešimt ir būtent jie sukuria nepamirštamą karalienės įvaizdį.

Skrybėlaičių karalienės drabužinėje - per 5 tūkstančius. Reikia pasakyti, kad tarp jų nėra nė vienos, su kuria ji nebūtų pasirodžiusi publikai. Elžbieta II beveik niekada nenaudoja makiažo, išskyrus lūpų dažus, ir dažosi pati.

„Bondo mergina“

Elžbieta II ne kartą yra įkūnyta kine. Ją yra vaidinusios Sara Gadon (Sarah Gadon), Helena Miren (Helen Mirren), Kler Foj (Claire Foy) ir dar dešimtys talentingų aktorių. Kartą karalienė pati sušmėžavo filmuke, kuris buvo sukurtas 2012 m. olimpiados Londone proga.

Jos partneriu tapo aktorius Danielis Kreigas (Daniel Craig), vaidinęs Džeimsą Bondą. Pagal siužetą jie drauge sraigtasparniu atskrenda į olimpinį stadioną ir iššoka su parašiutu. Už šį „vaidmenį“ 87 metų Elžbieta II pelnė prestižinę premiją BAFTA, kaip geriausia Bondo merginos vaidmens atlikėja.

 

 

 

Raktažodžiai
Sidebar placeholder