Indijoje per ledyno griūties sukeltus potvynius žuvo 26, dingo daugiau kaip 170 žmonių

Indijoje per ledyno griūties sukeltus potvynius žuvo 26, dingo daugiau kaip 170 žmonių

Indijos Himalajuose atitrūkus dideliam ledyno gabalui, kuris sukėlė niokojantį staigų potvynį, žuvusių žmonių skaičius pirmadienį padidėjo iki 26, o dar daugiau kaip 170 žmonių tebėra dingę, pranešė pareigūnai.

Pasak pareigūnų, sekmadienį ryte atitrūkus ir į Alaknandos upės intaką Daulygangą nuslinkus Nanda Devės ledyno daliai susidarė didžiuliai vandens, purvo ir nuolaužų srautai, kurie pasileidę siauru slėniu nunešė tiltų ir kelių, sugriovė dvi hidroelektrines.

Utarakhando policijos vadovas Ashokas Kumaras vėlai pirmadienį sakė, kad buvo paimti 26 žmonių palaikai, o dar 171 žmogus laikomas dingusiu.

Dauguma dingusiųjų yra dviejų hidroelektrinių darbuotojai; kai kurie jų įstrigo U formos tunelyje, kurį per staigų potvynį užpylė purvas ir akmenys.

„Jei šis incidentas būtų įvykęs vakare, po darbo valandų, padėtis nebūtų buvusi tokia bloga, nes darbininkai... būtų buvę namie“, – žurnalistams sakė Utarakhando vyriausiasis ministras Trivendra Singhas Rawatas.

Sekmadienį iš vieno tunelio galo buvo išgelbėta 12 žmonių, bet dar 34 yra įstrigę kitame gale, naujienų agentūrai AFP sakė Indijos ir Tibeto pasienio policijos pareigūnas Banuduttas Nairas, atsakingas už gelbėjimo operaciją.

Kadangi pagrindinis kelias buvo nuplautas, sukarintos gelbėtojų tarnybos darbuotojai turėjo nusileisti lynais kalvos šlaitu, kad pasiektų įvažiavimą į tunelį. Gelbėtojai sunkiąja technika šalina tonas akmenų.

„Maždaug 80 m tunelio yra išvalyta ir prieinama“, – sakė kitas nelaimių valdymo pareigūnas Vivekas Kumaras Pandey.

Maždaug 1 tūkst. gelbėtojų, tarp jų kariškiai, policininkai ir nelaimių valdymo pareigūnai, pirmadienį vos prašvitus atnaujino paiešką.

Nelaimės vietą pasiekė trys ekskavatoriai, kurių vienas šalina purvą ir pila jį į upę, sakė B. Nairas ir pridūrė, kad pusiau skystas purvo ir nuolaužų sluoksnis yra maždaug 180 m storio.

Gelbėtojai mano, kad tunelyje susidarė oro kišenių, pridūrė B. Nairas.

„Niūrus priminimas“

Išsigandusių gyventojų padarytuose vaizdo įrašuose matyti, kaip didžiulė vandens banga užliejo Daulygangos upės slėnį, naikindama viską, kas pasitaikė kelyje.

„Buvome už 300 m tunelyje, dirbome. Staiga žmonės pradėjo švilpti ir šaukti, kad išeitume, – AFP pasakojo gyvas likęs 28 metų Rajeshas Kumaras. – Pradėjome bėgti lauk, bet į vidų plūstelėjo vanduo. Tarsi scenos iš Holivudo filmo. Galvojome, kad neišsigelbėsime.“

Deepakas Kumaras, kurio brolis Bharmineras įstrigo tunelyje, sakė, kad tarp tų darbininkų yra šeši žmonės iš jo kaimo Lakhympur Khyrio rajone Utar Pradešo valstijoje.

„Vienas liko gyvas ir pranešė mums... Tą akimirką, kai išgirdome, kad mūsų brolis įstrigo tunelyje, šokome į mašiną“, – prie tunelio sakė D. Kumaras, per naktį nuvažiavęs maždaug 400 km kelią.

Pareigūnai sakė, kad į upę nugriuvo atitrūkęs didelis ledyno gabalas, tačiau staigaus potvynio priežastis taip pat galėtų būti staigus ledyno ežero ištekėjimas. Tai nutinka, kai pralaužiamos atsitraukiančio ledyno vietoje susidariusio ežero sienos.

Gali būti, kad ežero sienas savo ruožtu galėjo pralaužti lavina. Be to, yra galimybė, kad vanduo išsiveržė iš kišenių ledyne.

Ledynai šiame regione pastaraisiais metais dėl pasaulinio atšilimo sparčiai traukiasi, bet ekspertai sako, kad tam tikras veiksnys gali būti hidroelektrinių statybos.

2013 metais regione per potvynius žuvo 6 tūkst. žmonių, todėl būta raginimų persvarstyti projektus 10 mln. gyventojų turinčioje, prie Tibeto ir Nepalo esančioje Utarakhando valstijoje.

Nevyriausybinės aplinkosaugos organizacijos „Swechha“ įkūrėjas Vimlendhu Jha sakė, kad naujausia nelaimė yra „niūrus priminimas“ apie klimato kaitos padarinius ir „netvarkingą kelių, geležinkelių bei elektrinių plėtrą ekologiškai jautriose teritorijose“.

Didelis tyrimas 2019 metais parodė, kad du trečdaliai Himalajų ledynų, vadinamų Žemės „trečiuoju ašigaliu“, iki 2100 metų gali ištirpti, jei pasaulinė tarša šiltnamio efektą sukeliančiomis dujomis nebus smarkiai sumažinta.

Regiono ledynai yra gyvybiškai svarbus vandens šaltinis šimtams milijonų žmonių ir maitina daugelį svarbiausių pasaulio upių sistemų.

Raktažodžiai
Sidebar placeholder