Įtampa naftos kainų kare didėja: Saudo Arabija ir Rusija žvangina ginklais

Įtampa naftos kainų kare didėja: Saudo Arabija ir Rusija žvangina ginklais

Saudo Arabijos energetikos milžinė „Saudi Aramco“ antradienį pareiškė, kad balandžio mėnesį padidins naftos gavybą iki 12,3 mln. barelių per parą, stiprindama kainų karą su Rusija.

„Saudo Arabijos „Aramco“ praneša, kad balandžio mėnesį savo klientams teiks 12,3 mln. barelių per parą naftos“, – sakoma bendrovės pranešime, pateiktame Saudo Arabijos vertybinių popierių biržai.

Didžiausia pasaulyje naftos eksportuotoja išgauna maždaug 9,8 mln. barelių per parą – tai reiškia, kad nuo balandžio ji padidins gavybą mažiausiai 2,5 mln. barelių per parą.

„Bendrovė susitarė su klientais, kad nuo 2020 metų balandžio 1 dienos jiems būtų tiekiamos tokios apimtys. Bendrovė tikisi, jog tai turės teigiamą ilgalaikį finansinį poveikį“, – sakoma pranešime.

Saudo Arabija teigia, kad jos gamybos pajėgumai yra 12 mln. barelių per parą, tačiau nežinoma, kiek laiko ji gali išlaikyti tokį lygį.

Karalystė taip pat turi dešimtis milijonų barelių nevalytos naftos strateginiuose rezervuose, kuri gali būti naudojama prireikus, ir tikimasi, kad ji panaudos šias atsargas aprūpinti pasaulinę rinką.

Rusija pasiduoti neketina

Rusija kol kas neketina nusileisti ir antradienį taip pat paskelbė apie planus išgauti daugiau naftos. 

Pasak Rusijos energetikos ministro, šalies naftos bendrovės pajėgios per trumpą laiką gavybą padidinti 200-300 tūkst. barelių per parą (bpd), o ateityje – 500 tūkst. bpd.

„Nepaisant nepastovumo, mūsų naftos pramonė išlieka konkurencinga, mūsų gavybos sąnaudos yra vienos mažiausių pasaulyje, esame konkurencingi rinkose. Manau, mūsų įmonės šiandien peržiūrės savo investicijų ir gavybos planus“, – sakė Aleksandras Novakas.

Jo žodžiais, naftos kainų atsigavimui prireiks keleto mėnesių, ir tai lems skirtingi esminiai veiksniai, nes rinkoje „yra žaidėjų, kurie labai nori pasinaudoti situacija“.

„Koronaviruso plitimas labai rimtai veikia paklausą, vartojimą. Be abejo, svarbus bus ekonomikų atsigavimas, sprendžiant šią problemą“, – pabrėžė Rusijos ministras.

„Kita vertus, mažos kainos didina paklausą, tačiau kol kas rinka yra gana nestabili. Po nuosmukio seka atsigavimo laikotarpis, o naftos kainoms grįžti į ankstesnį lygį prireiks kelių mėnesių“, – pridūrė A. Novakas.

Paklaustas dėl tolesnio Rusijos bendradarbiavimo su taip vadinamu OPEC+ valstybių klubu, o konkrečiai – su Saudo Arabija, Rusijos energetikos ministras pabrėžė: „Durys neužvertos. Galimybių susitarti yra“.

Naujo OPEC+ susitikimo greitai nebus

Tačiau Saudo Arabija, panašu, laikosi kitokios nuomonės. Šios valstybės energetikos ministras princas Abdulazizas bin SalmanasSaudo Arabija antradienį pareiškė, jog nemato prasmės gegužę ar birželį surengti Naftą eksportuojančių valstybių organizacijos (OPEC) ir jos sąjungininkų – vadinamosios OPEC+ grupės – susitikimą.

Anot jo, toks susitikimas taptų dar vienu nesėkmės kovoje su dabartine krize įrodymu.

Pasak ministro, laisvosios rinkos sąlygomis kiekvienam naftos gamintojui būtina rodyti savo konkurencingumą, taip pat ginti savo rinkos dalį ir ją didinti.

Gegužės mėnesio ateities sandorių „Brent“ rūšies naftos kaina Londono biržoje „ICE Futures“ nuo antradienio sesijos pradžios pašoko 8,2 proc. iki 37,18 JAV dolerio už barelį.

O balandžio mėnesio ateities sandorių WTI rūšies naftos kaina Niujorko prekių biržoje (NYMEX) pakilo 8,8 proc. iki 33,88 JAV dolerio už barelį.

Tuo tarpu pirmadienį naftos kainos krito beveik trečdaliu ir jų nuosmukis buvo didžiausias nuo 1991 metų Persijos įlankos karo laikų.

Kainų griūtį išprovokavo Saudo Arabijos sprendimas sumažinti savo naftos kainas labiausiai per pastaruosius 20 metų.

Praėjusios savaitės pabaigoje susitikę pagrindiniai pasaulio naftos gamintojai tarėsi dėl papildomo gavybos mažinimo, kuris leistų atlaikyti naujojo koronaviruso poveikį „juodojo aukso“ paklausai, tačiau Maskva atsisakė papildomai sumažinti gavybą.

Dėl to Saudo Arabija – pirmaujanti pasaulyje naftos eksportuotoja – gerokai sumažino savo naftos kainas užsakovams, davusi pradžią kainų karui.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder