JK premjerė pateikė pasiūlymą dėl JK gyvenančių ES piliečių statuso po „Brexit"
JK premjerė pateikė pasiūlymą dėl JK gyvenančių ES piliečių statuso po „Brexit"

Briuselyje vykstančiame viršūnių susitikime Jungtinės Karalystės (JK) ministrė pirmininkė Teresa Mei (Theresa May) pasiūlė, kad teisėtai nuolatos JK gyvenantiems Europos Sąjungos (ES) piliečiams po „Brexit“ turėtų būti suteikiamos tos pačios teisės kaip ir JK piliečiams, informuoja BBC.

Naujasis nuolatinio JK gyventojo statusas suteiks tiems asmenims, kurie JK pragyveno penkerius metus, vienodas teises į sveikatos priežiūrą, švietimą, išmokas ir pensijas. ES piliečių teisių garantavimas išlieka svarbiausiu prioritetu dėl „Brexit“ derybas vedančiai ES delegacijai. 

Prieš JK premjerei pateikiant savo pasiūlymą, ES siūlė, kad JK gyvenantys ES piliečiai ir apytikriai 1,2 mln. ES šalyse gyvenantys britai po „Brexit“ ir toliau turėtų naudotis tomis pačiomis Europos Teisingumo Teismo (ETT) nustatytomis teisėmis.

Apytikriai 3,2 mln. ES piliečių gyvena JK ir kai kurie iš jų net baiminasi dėl deportacijų po „Brexit“. Tačiau JK premjerė patikino, kad po „Brexit“ šiuo metu šalyje gyvenantiems ES piliečiams bus leidžiama ir toliau pasilikti šalyje.

Viršūnių susitikime ketvirtadienį T. Mei įsipareigojo, kad nei vieno teisėtai šiuo metu JK gyvenančio ES piliečio nebus paprašyta išvykti iš šalies, kai JK išstos iš ES. 

Yra dar du keblūs klausimai, kuriuos reikėtų išspręsti skubiai, tai - JK išstojimo sąskaita ir Šiaurės Airijos siena. Vokietijos kanclerė Angela Merkel (Angela Merkel) premjerės T. Mei pasiūlymą dėl nuolatinio ES piliečių gyventojo statuso apibūdino „gera pradžia“, bet pareiškė, kad dar reikia išspręsti daug kitų klausimų. 

Sidebar placeholder