Nobelio taikos premijos komitetas Osle rengiasi jau netrukus prasidėsiančiai premijos teikimo ceremonijai, o Kinija ir toliau neslepia pykčio dėl sprendimo taikos premiją skirti kalinamam šalies disidentui Liu Siaobo (Liu Xiaobo), informuoja BBC.
Disidentas, kuris kalinamas specialiame kalėjime Kinijos šiaurės rytuose, kur laikomi politinius nusikaltimus padarę asmenys, Nobelio taikos premijos teikimo ceremonijoje nedalyvaus.
Kinija pastarosiomis savaitėmis visais įmanomais būdais stengėsi Nobelio taikos premijos komitetą diskredituoti.
Prieš pat ceremoniją Jungtinės Tautos (JT) paskelbė turinčios informacijos, kad Kinijoje sulaikyta 20 aktyvistų ir bandoma blokuoti prieigą prie Vakarų žiniasklaidos. Taip pat pranešama apie naujus bauginimus, kelionių ribojimus ir namų arešto sąlygų pritaikymo atvejus, kurių skaičius siekia mažiausiai 120.
BBC korespondentas Pekine teigia, kad Pekine prie Liu Siaobo namų budi neuniformuoti pareigūnai, kurie saugo pastatą. Disidento žmona Liu Sia (Liu Xia) laikoma namų arešto sąlygomis.
Į Nobelio taikos ceremoniją Osle pakviesta apie 50 šalių atstovų. Beveik trečdalis nusprendė joje nedalyvauti. Tarp ceremoniją boikotuojančių - Rusija, Saudo Arabija ir Pakistanas. Spėjama, kad tokį valstybių elgesį sąlygojo Kinijos daromas spaudimas.
Serbija anksčiau informavo, kad ceremonijoje jos atstovai nedalyvaus, tačiau penktadienį netikėtai pranešė pakeitusi sprendimą ir į ceremoniją siunčianti savo atstovą.
Serbijos valdžia, kuri palaiko šiltus santykius su Kinija, sprendimą pakeitė dėl Europos Sąjungos (ES) raginimo ir spaudimo iš Serbijos visuomeninių organizacijų.
Pekinas deda visas pastangas, kad niekas iš Kinijos negalėtų Osle vietoj Liu Siaobo atsiimti Nobelio taikos premijos.
Nobelio taikos premijos komiteto pirmininkas Torbjornas Jaglandas (Thorbjorn Jagland) teigia, kad premija neturėtų būti interpretuojama kaip pareiškimas prieš Kiniją. Ekspertai teigia, kad šių metų Nobelio taikos premiją supanti politika aptemdys pačią teikimo ceremoniją.
Šiais metais pirmą kartą nuo 1936 metų piniginė Nobelio taikos premija, kuri siekia 1,5 mln. JAV dolerių, nebus įteikta.
JT žmogaus teisių vadovė Navi Pilaj (Navi Pillay) ketvirtadienį paragino Liu Siaobo į laisvę paleisti "kaip įmanoma greičiau".
Pekinas tvirtina, kad Liu Siaobo - nusikaltėlis, bandęs pakenkti šalies valdžiai ir šiuo metu atliekantis bausmę už ardomąją veiklą.
Rašyti komentarą