Nobelio medicinos premija paskirta už kovą su parazitais ir maliarija

Nobelio medicinos premija paskirta už kovą su parazitais ir maliarija

Šių metų Nobelio medicinos premijos laureatais tapo airis Viljamas Kempbelas (William Campbell) ir japonas Satošis Omura (Satoshi Omura) už atradimus kovos su kirminais parazitais srityje, taip pat kinė Juju Tu (Youyou Tu) už atradimus kovos su maliarija srityje.

V. Kempbelas ir S. Omura gaus pusę premijos. Jiems pavyko atrasti naują vaistų klasę, kurios pagrindą sudaro avermektinai - grybų Streptomyces avermitilis gyvybinės veiklos produktai. Tai padėjo gydyti parazitinių kirminų platinamas infekcijas. Be kita ko, jiems pavyko kelis kartus sumažinti sergamumą onchocerchoze ("upių aklumu") ir elefantiaze (dramblialige).

Kita pusė atiteks Juju Tu. Jai pavyko išgauti artemizininą, žolės Artemisia annua ekstraktą, kurio vartojimas gerokai sumažina mirštamumą nuo maliarijos.

"Šie du atradimai suteikė žmonijai galimybę kovoti su šiomis sekinančiomis ligomis, kuriomis kasmet suserga milijonai žmonių", - sakoma Nobelio komiteto tinklalapyje paskelbtame pranešime.

Šįmet premijai buvo nominuoti 327 mokslininkai, iš jų 57 - pirmą kartą.

2014 metų Nobelio medicinos premija buvo paskirta Džonui O'Kyfui (John O'Keefe) ir Mai Brit Mozer (May-Britt Moser) bei Edvardui I. Mozeriui (Edvard I. Moser) už "ląstelių, atsakingų už žmogaus orientaciją erdvėje, atradimą".

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder