Rusijos anklavas veržiasi į demokratiją

Rusijos anklavas veržiasi į demokratiją

Kaliningrado srityje vyksta tai, apie ką galėtų tik pasvajoti didžiosios Rusijos gyventojai - masiniai taikūs žmonių protestai prieš valdžią nesibaigia milicijos smurtu. Tad šis Lietuvos kaimynystėje esantis regionas tampa vis labiau europietišku.

Tai pripažįsta ir politikai, tačiau jie pabrėžia, kad Kremlius esą niekada neleis Kaliningrado sričiai tapti autonominiu dariniu.

Kitoks OMON?

Kaliningradiečiai ne kartą yra protestavę įvairiuose miestuose su įvairaus turinio plakatais, net ir nukreiptais prieš patį premjerą Vladimirą Putiną. Vienas paskutiniųjų mitingų buvo nukreiptas prieš išeinantį gubernatorių Georgijų Bosą, kurį Kremlius nusprendė pakeisti vietos valdančiosios partijos lyderiu Nikolajumi Cukanovu. Tai, kad protestuojančių kaliningradiečių nesulaiko milicija, kelia nuostabą ne vienam politikui.

Istorikas ir Klaipėdos miesto tarybos narys Vygantas Vareikis "Vakarų ekspresui" teigė, kad Kaliningrado sritis išties yra unikali savo geopolitine padėtimi, nes tai - Rusijos Federacijos anklavas (giliai į kitos valstybės teritoriją įsiterpusi dalis).

"Ten visai kita politinė kultūra, dėl to ir leidžiama žmonėms reikštis. Teritorija nutolusi į Vakarus nuo didžiosios Rusijos ir yra sąlyginai priklausoma nuo kaimynų. Aš dažnai ten lankausi ir stebiuosi, kaip žmonės sugeba išgyventi su tokiomis mažomis algomis. Ir maisto, ir net knygų kainos yra ženkliai padidėjusios", - pasakojo jis.

Dar vienas dalykas - Kaliningradas negali pats apsirūpinti žemės ūkio produktais, nes sovietai po Antrojo pasaulinio karo sunaikino vokiečių statytus polderius. Trūksta ir dirbančių žemės ūkyje žmonių, tad produktus tenka vežti iš užsienio.

"Pilna dirvonuojančių laukų. Pajuokausiu, bet rusiška ten tik degtinė ir alus. Iš Lietuvos keliauja pieno, mėsos produktai. Prieš metus padidėjo šildymo, dujų, net vandens kainos. Valdžia sakė, kad nieko nekeis, o įvyko priešingai. Tad ir vyksta judėjimas. Mitinguojama. Bet Maskvoje protestai tokie, kad iš 10 tūkstančių susirinkusių žmonių 300 suima OMON (specialios paskirties milicijos būrys. - Aut. past.) smogikai. O Kaliningrado srityje esančiame Černiachovsko mieste vyko piketas, susirinko 5 tūkstančių žmonių, ir jokių suėmimų", - dėstė politikas.

Jis iškėlė ir tokią versiją, kad į Maskvą pasiųstas OMON būrys, ko gero, yra sudarytas iš pačių Rusijos sostinės gyventojų, nekenčiančių provincijų žaliūkų, vulgarių ir brutalių asmenų.

"O Kaliningrade OMON milicininkai juk vietiniai. Negi šoksi prieš savus? Juk ir pažinčių pilna, gyventojų - nedaug. Net ir patys vadinamieji omonininkai mato, kad jų gyvenamojoje teritorijoje parduotuvėse mėsa "šleiva-kreiva", kainos kyla", - svarstė V. Vareikis.

Bijo separatizmo

Dar viena iš kaliningradiečių nepasitenkinimo priežasčių Tarybos narys įvardijo ir įvestus didesnius muito mokesčius už įvežamus automobilius.

"Daugelis žmonių vertėsi automobilių prekyba, juos veždavo iš Lenkijos, Vokietijos. Tačiau muitais bandoma gelbėti VAZ markės automobilius gaminančią Toljačio gamyklą. Jei ji bankrutuotų, visas miestas žlugtų", - prognozėmis dalijosi pokalbininkas.

Be to, esą ir pats vis dar kadencijos nebaigęs Kaliningrado srities gubernatorius G. Bosas neva yra arogantiškas, daugiau laiko praleidęs Maskvoje nei savo valdomoje srityje.

"Kiek mums, uostamiesčio politikams, yra tekę būti oficialiuose priėmimuose Kaliningrade, G. Bosas mus tarsi ignoruodavo. Prie šio gubernatoriaus buvo nutiesta ir labai brangi autostrada nuo Zelenogradsko iki Kaliningrado, o aplinkiniuose rajonuose net ir visureigiu neišvažiuojami keliai", - versijas, kodėl pyksta Rusijos anklavo žmonės, dėstė Tarybos narys.

Jo manymu, daugelis kaliningradiečių net nėra buvę Maskvoje, o važinėja į Berlyną, Varšuvą, mūsų valstybės kurortus, tad yra tarsi atitolę nuo tėvynės širdies.

"Kaliningrade yra universitetai, ten gyvena daug intelektualių piliečių, kurie jaučia spaudimą iš Kremliaus. O Maskva labai bijo separatizmo, bijo precedento. Todėl ir nevedamos aktyvios derybos dėl bevizio režimo su Lietuva", - sakė jis.

V. Vareikio žiniomis, 1991-1992 metais net buvo iškelta idėja įkurti Baltijos rusų respubliką, kuri, žinoma, žlugo dėl Maskvos pasipriešinimo.

Dėl vizų - štilis

Seimo Užsienio reikalų komiteto vicepirmininkas Justinas Karosas "Vakarų ekspresui" teigė, kad labai svarbus Kaliningrado gyventojams yra vizų su Lietuva panaikinimas. Politikas pripažino, kad šiuo metu mūsų šalyje dėl bevizio režimo įvedimo entuziazmas yra priblėsęs - baiminamasi, kad masiškai bus vežami pigesni degalai į Lietuvą.

"Kaliningrado sritis yra ypatinga. Bevizio režimo regiono statusas jau būtų susijęs su demokratinių vertybių plėtra. Teritorija tiek ūkiniu, tiek politiniu lygiais yra labiau europietiška nei žemyninė Rusija. Teko man apie tokius dalykus kalbėtis ir Maskvoje su aukštais Užsienio reikalų ministerijos pareigūnais, tačiau jie bijo to išskirtinumo suteikimo, nes ir kiti regionai, sritys to paties pageidaus", - sakė parlamentaras.

Visgi jam buvo suprantama, kad valstybė siekia išlaikyti vieningumą, tačiau dėl to kenčia kaliningradiečiai.

"Atsiskyrimo nuo didžiosios Rusijos tikrai nebus, nes to nenori ir Europa, mat pagal Helsinkio sutartį valstybių sienos yra nekeičiamos. Juk ir dėl iš mūsų Lietuvos atplėšto Punsko gabalo Lenkijoje niekas nebediskutuoja", - teigė jis.

Vaclavas STANKEVIČIUS, Lietuvos generalinis konsulas Kaliningrade

Man sunku atsakyti, kodėl protestai vyksta Kaliningrade. Bet jų yra - ir didesnių, ir mažesnių. Stovi žmonės su plakatais, ko nors reikalauja, tačiau taikiai, niekas jų nevaiko, milicija tik stebi situaciją, smurto nėra. Akcijos vyksta ne kasdien ir ne kas savaitę. Reiškiama nuomonė, lozungai - ir ekonominiai, ir politiniai. Prieš srities gubernatorių, patį premjerą Vladimirą Putiną, kokį nors ministrą. Bet tai vertinu normaliai. Kodėl viskas vyksta taikiai, negaliu atsakyti. Gal mitingų organizatoriai gerai dirba? Gal įtakos turi tai, kad sritis yra tarp Europos Sąjungos valstybių.
Tačiau pabrėšiu, kad tas judėjimas tikrai nesiekia srities suvereniteto. Tiesiog labai reiškiasi visuomeninės organizacijos, politinės partijos. Kaliningradiečiai jaučia labai daug nepatogumų dėl vizų režimo, nes visur aplinkui jiems yra sienos. Už vizas reikia mokėti. Tik nereikia manyti, kad reiškiama bloga nuomonė apie Lietuvą: ne, tai daugiau nuoskauda, kad jie kitokie nei didžiosios Rusijos gyventojai. Santykiai su Lietuva yra labai geri. Pavyzdžiui, Guseve yra paminklas ir skverelis, skirtas Kristijonui Donelaičiui, kuris puikiai prižiūrimas.
O dėl Georgijaus Boso tai galiu pasakyti tiek - spalio 29 dieną baigiasi jo kadencija, tad natūralu, kad pasiūlytas kitas kandidatas iš valdančiosios partijos "Vieningoji Rusija". Nors prieš Georgijų Bosą buvo nukreipti protestai, tačiau jis dirbo labai efektyviai, tai - darbštus gubernatorius, todėl valdžia gal nori jį panaudoti kitose struktūrose.
O Nikolajų Cukanovą pažįstu asmeniškai, jis dėl santykių su mūsų valstybe nusiteikęs labai teigiamai. Be to, tai - Gusevo rajono meras, vietinis žmogus.
 

Kaliningrado sritis yra ypatinga. Bevizio režimo regiono statusas jau būtų susijęs su demokratinių vertybių plėtra

Justinas KAROSAS

Kaliningrade OMON milicininkai juk vietiniai. Negi šoksi prieš savus? Juk ir pažinčių pilna, gyventojų - nedaug

Vygantas VAREIKIS

Skaitomiausi portalai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder