"The Guardian": Latvijos pasitraukimo iš krizės variantas - prasčiausias iš visų galimų

"The Guardian": Latvijos pasitraukimo iš krizės variantas - prasčiausias iš visų galimų

Pastaruoju metu tarptautinė visuomenė giria Latviją už sėkmingą krizės įveikimą, tačiau ji nelaikoma geriausiu pavyzdžiu euro zonos šalims, rašo britų laikraštis "The Guardian", kurio ištraukas cituoja tinklapis rus.db.lv.

Latvijos valdžia sąmoningai nusprendė sumažinti ūkio apimtis iš dalies siekdama nekonfliktuoti su Tarptautiniu valiutos fondu. Dėl to Latvijoje užfiksuotas didžiausias BVP nuosmukis Europoje. Ekonominė situacija šalyje išlieka sunki ir ekonomikai atkurti prireiks ne mažiau kaip 10 metų, rašo straipsnio autoriai ekonomistai Maiklas Hadsonsas (Michael Hudsons) ir Džefris Somersas (Jeffrey Sommers).

"Spalį Latvijos rinkėjai balsavo už Valdžio Dombrovskio koaliciją, nors jo vyriausybė 2009 metai apkarpė pašalpas ir atlyginimus ir sukėlė nedarbo ūgtelėjimą. Nejaugi tai rodo, kad taupymo priemonės buvo ne tik efektyvios, bet ir buvo palaikomos visuomenės? Nejaugi Latvija - pavyzdys Graikijai, Airijai ir Ispanijai?" - rašo jie. Autorių nuomone, rinkimų rezultatus daugiau nulėmė etninis faktorius ir rinkėjų noras "nubausti" oligarchus.

Skirtingai nuo kitų šalių, Latvijoje nėra stiprių profsąjungų, todėl čia nėra paprasta mobilizuoti žmones protestų akcijoms. Jeigu Vakaruose bus pamėginta pakartoti latvių patirtį, pasipriešinimas bus pernelyg smarkus.

Nors 2009 m. žiemą krizė buvo tokia gili, kad netgi apolitiškai nusiteikę šalies gyventojai išėjo į gatves, daugelis pasirinko lengviausią pasipriešinimo kelią ir tiesiog emigravo. Galiausiai dėl neoliberaliųjų taupymo priemonių demografiniai nuostoliai viršijo 1940-ųjų metų Stalino deportacijų mastus, nors žmonės ir nežuvo", - pastebima straipsnyje.

Atsižvelgiant į tai, kad 12 proc. latvių gyvena užsienyje, daugelis vaikų liko be tėvų, gimstamumas ir santuokų skaičius mažėja, demografams iškyla klausimas - kaip ši mažytė šalis ketina išgyventi, rašo "The Guardian".

"Ar supranta Graikija, Airija ir Ispanija, į ką lygiuotis jos yra raginamos? Kokią latviškų "vaistų dozę išgers" šios šalys? Jeigu ekonomika ir užimtumas sumažės, kur emigruos darbo jėga?", - pastebi straipsnio autoriai.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder