Rusija siunčia į Krymą vis daugiau savo pajėgų. Ukrainos centrinė vyriausybė skelbia mobilizaciją. Padėtis Juodosios jūros pusiasalyje gresia dar labiau paaštrėti. Ukrainos premjeras Arsenijus Jaceniukas jau kalba apie šaliai Maskvos paskelbtą karą. Kaip situacija klostysis toliau? Berlyne veikiančio "Mokslo ir politikos" fondo ekspertas Rusijos ir Rytų Europos klausimais Hansas Heningas Šrioderis (Hans Henning Schroeder) vokiečių portalui "spiegel.de" kalba apie tris galimus scenarijus:
1. Karas tarp Rusijos ir Ukrainos
Blogiausiu atveju ukrainiečiams teks kovoti su rusų kareiviais. Pasienyje su Krymu arba pačiame pusiasalyje vyks mirtini susirėmimai. Rusija dar labiau eskaluos situaciją ir pasiųs dar daugiau karių. Gali būti, kad mūšiai apims ir kitas Ukrainos dalis. Vakarai greičiausiai nesikiš, o skelbs sankcijas Maskvai. Iki šiol prezidentui Vladimirui Putinui pagrasinta pašalinti Rusiją iš G8 grupės.
2. Derybos ir stebėtojų nusiuntimas
Ukrainos atstovai ir Rusijos vyriausybė susės prie vieno stalo ir derėsis. Tai galėtų vykti tarpininkaujant Jungtinėms Tautoms (JT) arba Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijai (ESBO), nes ir šioje organizacijoje atstovaujami tokie svarbiausi veikėjai, kaip Rusija, JAV, Europos šalys ir buvusios sovietinės respublikos. ESBO šiuo metu Vienoje tariasi dėl stebėtojų grupės nusiuntimo į Ukrainą.
Siekdami kompromiso, visi veikėjai gali pripažinti Ukrainos teritorinį integralumą. Tuo pat metu Kijevas turėtų užtikrinti teises įvairioms etninėms grupėms Ukrainoje, pirmiausiai - rusams ir Krymo totoriams, ir suteikti joms garantijas. ESBO stebėtojai turėtų kontroliuoti, kad visi laikytųsi susitarimų. ESBO stebėtojų yra ir Gruzijoje, kur 2008-aisiais įvyko ginkluotas konfliktas tarp vyriausybės ir Rusijos.
3. Ukrainos skilimas
Toks scenarijus įmanomas, jei naujajai Ukrainos vyriausybei nepavyks atgauti visos šalies kontrolės. Ne tik Kryme, bet ir kituose rytiniuose šalies regionuose girdisi separatistinių raginimų. Kryme ir Ukrainos rytuose regionų lyderiai gali kreiptis į Rusiją ir paprašyti paramos. Atsirastų rusų protektoratų, kuriuose ukrainiečių vyriausybė neturėtų žodžio. Taip Ukraina ženkliai susilpnėtų.
Koks scenarijus yra realiausiais, kol kas sunku pasakyti. "Vakarai ir Rusija santykinai yra nuspėjami", - sako H. Heningas Šrioderis. Tačiau lieka neaišku, ar Ukrainos vyriausybei pavyks atkurti visos savo teritorijos kontrolę. Tai yra didelis klaustukas, pažymi ekspertas.
Rašyti komentarą