Paroda pasakoja Klaipėdos miesto senųjų kapinių istoriją

Paroda pasakoja Klaipėdos miesto senųjų kapinių istoriją

Klaipėdos skulptūrų parko centrinėje aikštelėje šią savaitę pradėta eksponuoti lauko stendų paroda "Skulptūrų parko istorinės atminties sluoksniai. Pasakojimas apie buvusias miesto kapines", kurią bus galima apžiūrėti spalio-lapkričio mėnesiais.

Senųjų miesto kapinių 200-osioms įkūrimo metinėms pažymėti skirtą lauko ekspoziciją parengė Mažosios Lietuvos istorijos muziejus. Joje apžvelgiama Klaipėdos pagrindinių kapinių, veikusių nuo 1820 iki 1975 metų, raida ir ypatumai.

Pažymėtina, kad Klaipėdos miesto centrinės dalies teritorija, kurioje dabar plyti Skulptūrų parkas, per kelis šimtmečius kito kardinaliai. XIX a. pradžioje, Prancūzijos karo metu, čia buvo įrengtas vienas iš miesto gynybinių įtvirtinimų. Kalvelė-šansas su vidine patalpa yra išlikusi iki šiol.

1820-aisiais čia buvo įšventintos pagrindinės miesto kapinės. Kapinės buvo kuriamos kaip miesto sodas, tad buvo labai gražios ir jaukios ne tik amžinojo poilsio atgulti, bet ir kaip miestiečių pasivaikščiojimų, laisvalaikio vieta.

Po Antrojo pasaulinio karo, kai mieste neliko senųjų jo gyventojų, kapinės pradėjo nykti, o galiausiai 1977 m. buvo nuspręsta jas iš viso panaikinti ir įkurti skulptūrų parką. Dekoratyvių granito skulptūrų nacionalinė ekspozicija, paskutiniaisiais metais papildyta užsienio autorių darbais, sukurta kasmetinių Smiltynės granito simpoziumų 1977-1989 m. metu. Šiuo metu joje yra 116 kūrinių.

Prieš porą metų dienraštis "Vakarų ekspresas" ir Mažosios Lietuvos istorijos muziejus pradėjo rinkti ir publikuoti žmonių istorijas apie senosiose miesto kapinėse palaidotus jų artimuosius bei prisiminimus, kaip atrodė kapinės kelis dešimtmečius po karo. Dienraštyje ir portale www.ve.lt publikuoti biografiniai pasakojimai šiuo metu gula į Sauliaus Jokužio leidykloje-spaustuvėje rengiamą knygą "Klaipėdos senųjų kapinių istorijos".

Šios knygos medžiaga, taip pat istorikų Johano Zembrickio, Jono Tatorio, Zitos Genienės, Vasilijaus Safronovo ir kt. straipsniai panaudoti ir lauko ekspozicijai "Skulptūrų parko istorinės atminties sluoksniai. Pasakojimas apie buvusias miesto kapines" parengti.

Sudarant parodą pasirinktos tokios temos kaip pirmųjų civilinių kapinių įsteigimas, jų administravimas, želdynai, liuteronų ir stačiatikių sugyvenimas Visų Rusijos šventųjų cerkvėje, kapinėse palaidotų iškilių asmenybių trumpos biografijos. Stendai gausiai iliustruoti istorinėmis nuotraukomis.

Pasak Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus direktoriaus pavaduotojos Skulptūrų parkui Sondros Simanaitienės, šios lauko ekspozicijos tikslas - suteikti daugiau žinių apie senąsias miesto kapines, praplėsti miestiečių istorinį pažinimą ir pagilinti tapatybės su gyvenamąja vieta jausmą.

Skaitomiausi portalai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder