80-metį švenčiantis Algirdas Plungė: "Geriausia dovana - gera sveikata"

80-metį švenčiantis Algirdas Plungė: "Geriausia dovana - gera sveikata"

"Judėjimas - sveikata", - tokiu gyvenimo posakiu vadovaujasi 80-metį švenčiantis žinomas klaipėdietis Algirdas Plungė, kuris su sportu vienokiu ar kitokiu būdu savo gyvenimą yra susiejęs jau daugiau nei 60 metų.

"Su sportu pradėjau draugauti 9 klasėje. Draugas prikalbino nueiti į lengvosios atletikos treniruotes. Patiko, taip ir įsitraukiau. Pasirinkau ne visiems įprastą barjerinio bėgimo rungtį", - apie pirmąją artimesnę pažintį su sportu prisiminė jubiliatas.

Karjerą sustabdė trauma

Jam sportuoti sekėsi puikiai, tačiau sportinę karjerą sustabdė trauma.

"Pagrindinės rungtys - 110 m ir 400 m barjerinis bėgimas. Penketą kartų Lietuvos čempionatuose buvau antras. Tuo metu nepralenkiamas buvo Respublikos rekordininkas S. Balsys, todėl čempiono vardo pasiekti nepavyko.

Deja, besimokydamas paskutiniame kurse patyriau gana rimtą traumą. Bėgau per menkai apšilęs ir atakuojant barjerą trūko šlaunies raumens skaidulos. Kurį laiką dar laikėsi mano pasiektas Klaipėdos 200 metrų bėgimo su barjerais rekordas. Vėliau atsirado geresnis už mane - Alvydas Pilibaitis, pagerinęs šį rekordą", - pasakojo A. Plungė.

1962 m. baigęs Vilniaus valstybinį pedagoginį institutą, A. Plungė dirbo pedagogu, teisėjavo įvairaus rango lengvosios atletikos varžyboms, vadovavo Klaipėdos lengvosios atletikos maniežui, Klaipėdos sporto komitetui, kaip vairuotojas ir vertėjas dalyvavo įvairiose irklavimo regatose. Yra surinkęs daug vertingų Klaipėdos sporto istorijos eksponatų, pelnęs dešimtis įvairiausių apdovanojimų.

Algirdas Plungė mėgsta keliauti ir tyrinėti pasaulį. "Kažkada bandžiau skaičiuoti, bet pasimečiau skaičiuje. Manau, kad esu aplankęs maždaug 35 skirtingas pasaulio valstybes. Tikiuosi, kad šiemet aplankysiu dar bent vieną egzotišką pasaulio šalį", - teigė jubiliatas.

2016 metais jam buvo įteiktas Klaipėdos savivaldybės ženklas-medalis už indėlį į Klaipėdos sportą.

"Visa mano darbinė veikla susijusi su sportu. Pakankamai gerai suprantu sporto naudą ir visą laiką esu sporto propaguotojas", - akcentavo A. Plungė.

Jis prisiminė ir sunkius vaikystės laikus.

"Sunkiais 2-ojo pasaulinio karo pabaigos ir pokario metais iš Panevėžio teko pasitraukti į kaimą pas senelį. Netoli mūsų namo sprogusios bombos oro banga apgriovė namą, viskas buvo išvogta. Valgėme senelio išdrožtais mediniais šaukštais", - pasakojo A. Plungė.

"Šių dienų jaunimui būtų sunku įsivaizduoti, kaip buvo galima baigti 3 pradinės mokyklos skyrius be elektros. Net ir žibalinei lempai žibalo ne visada būdavo", - pridūrė A. Plungė.

Rašo knygas apie sportą

Jums sukako 80 metų. Ar jaučiate laiko lėkimą? - "Savaitės ekspresas" pasiteiravo A. Pungės.

Aš to nesureikšminu. Juk niekas nesikeičia, tik prisidėjo dar vienas skaičius ir tiek. Svarbiausia tai, kad aš dar čia, šitame pasaulyje, dar galiu judėti ir būti naudingas Klaipėdos sportui. Nepažįstu nė vieno savo amžiaus žmogaus, kurio sveikata būtų ideali, nesiskųstų jokiomis bėdelėmis. Aš stengiuosi sveikata nesiskųsti, blogas mintis visada veju optimizmu.

Jau artimiausiu metu dienos šviesą išvys Jūsų sudaryta knyga "Klaipėdos olimpiečiai". Papasakokite apie tai.

Aš dar dirbdamas Klaipėdos sporto muziejuje kaupiau daug medžiagos apie Klaipėdos sportą. Kuomet sporto muziejuje moksleiviams pasakodavau apie mūsų olimpiečius, olimpizmo idėjas ir panašiai, pastebėjau, kad jiems tai įdomu, tačiau jie apie tai mažai žino. Galiausiai buvo nuspręsta išleisti tokį leidinį, kad jaunoji karta žinotų savo miesto olimpiečius, jų pasiekimus. Leidinys-knyga bus daugiau nei 80 puslapių. Tikiuosi, kad jau kovo mėnesį šį leidinį galėsime pristatyti Klaipėdos sporto bendruomenei. Šį leidinį bus galima skaityti ir elektroninėje erdvėje.

Brolis pranciškonas Benediktas - Sigitas Jurčys viename renginyje apie jus yra labai taikliai pasakęs: "Tai Klaipėdos sporto enciklopedija. Už Algirdą Plungę labiau žinančio apie Klaipėdos sportą žmogaus aš nepažįstu." Iš kur tokios žinios ir puiki atmintis?

Toli gražu ne viską žinau... Beveik visą gyvenimą domiuosi sportu, seku įvykius, spaudą, tad informacija galvoje ir kaupiasi. Kad ir šiomis dienomis mane galima sutikti bibliotekoje, vartant periodinę spaudą. Prisipažinsiu viešai: renku medžiagą ir noriu parašyti knygą apie Klaipėdos miesto lengvąją atletiką. Ar pavyks šią knygą išleisti - matysime, tačiau aš kruopščiai renku medžiagą.

Hobis - kelionės

Kokia Jums geriausia gimtadienio dovana?

Geriausia dovana - gera sveikata. Svarbu, kad būtų sveikatos ir viskas bus gerai. Juk materialiais dalykais sveikatos nenusipirksi. Pinigai - reikalingas dalykas, bet ne esminis. Prabanga man nėra svarbi. Turiu gražią šeimą, šešis anūkus, tad ko gi daugiau norėti.

Žinau, kad vienas iš jūsų hobių - kelionės. Įdomu, kiek pasaulio šalių esate apkeliavęs?

Taip, labai mėgstu keliauti ir tyrinėti pasaulį. Šiemet mano kelionių planus ir maršrutus labai koreguoja visą pasaulį sukrėtęs koronavirusas. Kažkada bandžiau skaičiuoti, bet pasimečiau. Manau, kad esu aplankęs maždaug 35 skirtingas pasaulio valstybes. Tikiuosi, kad šiemet aplankysiu dar bent vieną egzotišką pasaulio šalį.

"Per treniruotę Vilniaus "Spartako" stadione, berods 1959 metais, atlėkusi ietis persmeigė besitreniruojančios merginos sportinio batelio priekį. Laimei, batelis buvo per didelis ir koja liko nesužeista", - kuriozinę situaciją iš TSRS teisėjavimo laikų prisiminė A. Plungė.

"Turiu išsaugojęs vaikystės dovaną. Tai Kazio Binkio knyga "Dirbk ir baiki". Knygos pavadinimas turi prasmę. Tokią pat knygą padovanojau ir anūkams", - teigė A. Plungė.


Trumpa Algirdo Plungės dosjė:

Gimė 1940 metų vasario 28 dieną.
1957 m. baigė Panevėžio 2-ąją vidurinę mokyklą.
1962 m. baigė Vilniaus valstybinį pedagoginį institutą.

Dirbo:
Klaipėdos pedagoginės mokyklos dėstytojas (1962-1975 m.).
Klaipėdos lengvosios atletikos maniežo direktorius (1975-1988 m.).
Klaipėdos "Dinamo" sporto komplekso direktorius (1988-1989 m.).
Respublikinės dviračių sporto bazės direktorius (1989-1990 m.).
Klaipėdos miesto savivaldybės Sporto skyriaus viršininkas (1990-1992 m.).
Klaipėdos irklavimo centro instruktorius (1992-1998 m.).
Klaipėdos miesto savivaldybės Sporto skyriaus specialistas (1998-2007 m.).
Klaipėdos kūno kultūros ir rekreacijos centro metodininkas, Sportininkų namų vadovas (nuo 2007 iki 2016 m.).

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder