"Tylios šventovės" jau kviečia žiūrovus

"Tylios šventovės" jau kviečia žiūrovus

Šiuo metu Klaipėdoje pristatomas unikalus multimedijos menininkų Augustino Našlėno ir Viliaus Jokubaičio kurtas projektas "Tylios šventovės".

Dvejus metus trukusio projekto rezultatas - Augustino Našlėno fotomontažų paroda "Tylios šventovės", pristatoma Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešosios bibliotekos galerijoje 13 L, Augustino Našlėno ir Viliaus Jokubaičio audiovizualinė instaliacija "Tylios šventovės", rodoma Mažosios Lietuvos istorijos muziejuje (Didžioji Vandens g. 2), ir atvirukų rinkinys "Baltiški sigilai".

Grįžo į vaikystės vietas

Tylios šventovės - tai devynios istoriškai ir dvasiškai reikšmingos vietos, išsidėsčiusios palei Minijos upės slėnį nuo Macuičių gyvenvietės iki Kvietinių kaimo Klaipėdos rajone. Tai ir Kalniškės (Gargždų) piliakalnis, kur stovėjo XIII a. viduryje minima kuršių pilis, ir šalia buvusi senosios baltų tikybos alkavietė bei šimtamečių ąžuolų giraitė, ir I tūkstantmečio pr. Kr. pilkapynas prie Kvietinių kaimo, kur 2015 m. rasti du išskirtiniai palaidojimai molinėse urnose.

Abu Gargžduose gimusius projekto autorius nuo vaikystės su šiomis vietomis sieja stiprus dvasinis ryšys. Metams bėgant, gyvenant svetur, jis ne tik neišblėso, bet dar labiau sustiprėjo. 2018 m. vasarą Augustinas ir Vilius vėl aplankė visas devynias mylimas vietas ir patyrė fantastiškų išgyvenimų, kuriuos įprasmino "Tylių šventovių" instaliacijoje.

Šiuolaikinio meno kūrėjai savo darbu siekia įkvėpti žiūrovus, kad šie ieškotų kitokių, subtilesnių kontaktų su savo aplinka būdų, paskatinti domėtis istorine krašto praeitimi, baltų kultūros paveldu, ypač - išlikusiais senoviniais ženklais.

"Ne pilių griuvėsiai, o šventos mūsų protėvių vietos yra pats vertingiausias kultūros paveldas, kuris ir dabar yra gyvas ir turi galimybę išsiskleisti, veikti. Žmonėse yra genetiškai užkoduotas ryšys su protėviais. Jį pajusti galima tokiose vietose klausantis savo širdies", - įsitikinęs A. Našlėnas.

Naudojo sigilų praktiką

Pagrindinis projekto kūrinys - 90 minučių trukmės audiovizualinė instaliacija, sukomponuota iš animuotų fotomontažų ir baltiškų sigilų. Pasak A. Našlėno, baltiški sigilai - tai simbolinės ženklų kompozicijos, gimusios bandant atgaivinti intuityvų kontaktą su mūsų protėvių kalba.

"Tylios šventovės XIII Aukojimas"

Sigilų užuominos A. Našlėnui pasirodė vaizduotėje meditacijų minėtose šventose vietose metu. Vaizdinius menininkas fiksavo automatinio piešimo būdu, o vėliau analizavo, pasitelkdamas etnologinius ir semiotinius archetipinių baltų ženklų aiškinimus. A. Našlėnas sukūrė šešiolika sigilų, kurie išreiškia įvairias su kosmologija ir sąmonės būsenomis susijusias sąvokas.

"Praktiką kartojant daug kartų, ženklai kartojasi ir ateina suvokimas, ką koks ženklas reiškia. Kai susidaro tam tikras ženklų raidynas, juos galima pradėti naudoti priešingai, t. y. naudoti ženklą tam, kad pasiektum tam tikrą sąmonės būseną", - aiškino A. Našlėnas.

Pasak pašnekovo, sigilai nėra jokia mistika, o labai sena praktika. Jos tikslas yra meditacijos metu aktyvuoti tas smegenų sritis, kurios susijusios su pasąmone, įeiti į ryšį su pasąmone ir gauti konkrečios informacijos.

"Tylios šventovės IX Nubudimas"

"Induizmo tradicijoje tokią paskirtį turi jantros. Vakaruose taip pat gyvavo ženklų naudojimo tradicija nuo viduramžių iki XVII a. vidurio. Praktika buvo taip plačiai paplitusi, kad krikščionių bažnyčia buvo ją reglamentavusi. Sigilai buvo naudojami bažnytiniuose tekstuose ir priskiriami angelams ir demonams. Pavyzdžiui, savo simbolius turėjo arkangelas Mykolas, arkangelas Metatronas, demonas Belzebubas. Pasitelkus ženklą juos buvo galima iššaukti. XIX a. pradžioje, kai pradėta kalbėti psichoanalitiniais terminais, tos sąmonės būsenos imtos vadinti psichiniais kompleksais. Sigilai pradėti naudoti šiuolaikinėje psichoterapijoje", - pasakojo A. Našlėnas.

Sigilus menininkas įdėjo į mandalos principu sumontuotus fotokoliažus, kurių fotografijas taip pat fiksavo lankytinose vietose. Šešiolika fotomontažų galima ramiai apžiūrėti personalinėje A. Našlėno parodoje I. Simonaitytės bibliotekoje. Sigilai kartu su išsamiais paaiškinimais, kaip jie sukomponuoti ir ką reiškia, išleisti ir atvirukų pavidalu. Atvirukus galima įsigyti Mažosios Lietuvos istorijos muziejuje ir internetu feisbuko paskyroje "Augustinas Našlėnas Art".

Vaizdas tapo garsu

Vaizdo instaliacijoje fotomontažai animuoti ir sujungti su V. Jokubaičio sukurtu garso takeliu. Glazge gyvenantis V. Jokubaitis dėl karantino negalėjo dalyvauti projekto "Tylios šventovės" pristatyme, tačiau jo kūrybinis indėlis į instaliaciją paliečia žiūrovų širdį taip pat giliai, kaip ir A. Našlėno vaizdai.

"Tylios šventovės V Ramybė"

Instaliacijos garso takelis, kaip ir visas šis projektas, turi keletą sluoksnių. Pagrindinį jo sluoksnį užima tyla, ant jos gula natūralūs gamtos garsai, kuriuos Vilius kartu su Augustinu įrašė lankydamasis šventose vietose. Unikalus garsinis instaliacijos elementas yra sigilų garsinės struktūros. Tai paties Viliaus išrastas būdas grafinius simbolius išreikšti trimačio garso struktūromis. Šios erdvinės garso struktūros ima skambėti tada, kai instaliacijoje išryškėja sigilai. V. Jokubaičio sukurtas garso takelis kuria magišką atmosferą, tarsi perkelia į kitą dimensiją.

Informacija
Instaliaciją "Tylios šventovės" Mažosios Lietuvos istorijos muziejuje bus galima pažiūrėti iki liepos 10 d.
Birželio 5 d. nuo 16 iki 18 val., birželio 6 d. nuo 12 iki 14 ir nuo 16 iki 18 val. Augustinas Našlėnas nedidelėms žmonių grupelėms ves nemokamas ekskursijas. Būtina išankstinė registracija tel. (8 46) 41 05 27, mob. 8 601 01 082 nuo 10.00 iki 17.30 val.
Nuo liepos 11 d. iki rugpjūčio 7 d. instaliacija bus pristatoma Palangos gintaro muziejuje.
Rugpjūčio 8 d. ją bus galima išvysti Kartenos festivalyje "Kuršių genties vartus pravėrus", rugpjūčio pabaigoje festivalyje "Kilkim žaibu", festivalio "Mėnuo Juodaragis" Kaukynėse.
Rugsėjo mėnesį projektas keliaus į Kuršėnus ir bus rodomas Vytauto Vitkausko bibliotekoje.

Žiūrovų įspūdžiai

Silva

Nuostabūs įspūdžiai. Aš labai myliu mišką, bet mano buvo didelis sukrėtimas. Miškas instaliacijoje man pasirodė stebuklingas. Pamačiau jame žmogų, kuris turi eiti į save ir pakilti į aukštybes. Turime būti labai žemiški ir kartu labai dangiški, kreipti akis į viršų.

Miglė

Kūrinija - šis žodis tikriausiai geriausiai išreiškia šio daugiasluoksnio, daugiaprasmio kūrinio įspūdį. Puikiai nuteikia pulsuojantis vaizdo ir garso bangavimas, atitinkantis gyvybės ritmą. Po aktyvaus ir išraiškingo pakilimo nepastebimai ateina persimainymas, pamažu išnyra nauja būsena. Tuo ramesniu tarpu spėji prisimerkti, į save nuklysti ir savų vaizdinių pamatyti...Man smarkiai suveikė!

Enrika, Robertas

Hipnotizuoja, įtraukia muzika ir vaizdai. Mes patys esame iš Gargždų, tad labai įdomu, malonu atpažinti mylimas, artimas vietas, atrasti jas iš naujo, patirti kitaip. Esame sužavėti.

Violeta, Viliaus mama

Džiaugiuosi už savo vaiką Vilių ir už Augustiną. Pajutau šilumą, jų meilę gimtajam kraštui.

Daiva

Man regis, pas mus dar labai reta tokio lygio multimedijos projektų. Nuostabus, didžiulis darbas.

 "Tylios šventovės XII Virsmas"

Augustino Našlėno fotokoliažai.

Gemius

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder