Vyšniauskų dopingo istorijos įpykdė Klaipėdos politikus: atims ir darbą, ir finansavimą

Vyšniauskų dopingo istorijos įpykdė Klaipėdos politikus: atims ir darbą, ir finansavimą

Lietuvos sunkiosios atletikos laivas grėsmingai dreifuoja į ledkalnį. Dopingo skandalai, susiję su Bronislavo Vyšniausko auklėtiniais, keičia vienas kitą, tad į trenerio darbą ir jo metodus šnairuoti pradėjo ir šios sporto šakos kalve ilgus metus vadintos Klaipėdos politikai. Valdžios kantrybės taurė, panašu, jog išseko – užsimota su B.Vyšniausku ir jo sūnumi Ramūnu nutraukti sutartis ir užsukti finansavimo čiaupą.

Pūlinys pratrūko ir vėl

Praėjusią savaitę Lietuvos antidopingo agentūra paskelbė dviems metams diskvalifikuojanti 26-erių rinktinės lyderį Žygimantą Stanulį bei kitą nacionalinės komandos narį Irmantą Kačinską.

Lietuvos stipruoliai sankcijų sulaukė dėl draudžiamo metodo – 2018-ųjų pradžioje Klaipėdos sporto centre jiems buvo naudojamos lašelinės ir valant kraują viršyta daugiau nei 100 ml per 12 valandų.

Trenerio teigimu, tokiu būdu atletai gydėsi nuo roto viruso, bet Lietuvos antidopingo agentūros šie argumentai neįtikino.

Po verdikto paskelbimo B.Vyšniauskas, kalbėdamas su 15min, vylėsi, jog diskvalifikuoti jo auklėtiniai dar galėtų suspėti į metams nukeltas Tokijo olimpines žaidynes, nes jų suspendavimas baigsis kitų metų balandžio 26 d.

Visgi praėjus dienai Lietuvos tautinis olimpinis komitetas (LTOK) sunkiaatlečiams sudavė triuškinantį smūgį ir šias ambicijas kaipmat išsklaidė – pranešė braukiantis įkliuvusius sportininkus iš olimpinių kandidatų sąrašo.

Ne mažiau skaudus niuksas B.Vyšniausko laukia ir gimtojoje Klaipėdoje. Dar visai neseniai uostamiesčio politikai Lietuvos sunkiosios atletikos tėvu vadintam specialistui kabino ąžuolo vainikus ir medalius.

Visgi dar dvi tituluotų auklėtinų dopingo istorijos viską apvertė aukštyn kojomis.

Lietuvos sunkiaatlečių dopingo bylos

 • 1997 ir 2015 m. Ramūnas Vyšniauskas
 • 2004 m. Mantas Mickeliūnas
 • 2005 m. Dovilė Blažiūnaitė
 • 2012 ir 2017 m. Aurimas Didžbalis
 • 2017 m. Domantas Kmieliauskas
 • 2020 m. Irmantas Kačinskas
 • 2020 m. Žygimantas Stanulis

Politikų kantrybė baigėsi

Klaipėdos valdininkai ilgiau žiūrėti pro pirštus nenori. Jau šią savaitę B.Vyšniauskas turėtų ne tik netekti finansavimo, bet ir prarasti darbo vietą savivaldybės kontroliuojamame sporto centre.

Klaipėdos savivaldybės sporto skyriaus vedėjos Rasos Rumšienės teigimu, dėl suspenduotų sunkiosios atletikos sportininkų ir jų trenerių jau yra sudaryta darbo grupė, kuri galutines išvadas pateiks iki balandžio 30 dienos.

„Visi suprantame, kad aukštojo meistriškumo sportininkų diskvalifikacijos, jų pasiruošimas ir stovyklos yra Klaipėdos sporto probleminis taškas. Šią situaciją jau seniai reikėjo spręsti“, – pripažino R.Rumšienė.

Pastarąjį dešimtmetį B.Vyšniauskas buvo vienas įtakingiausių Klaipėdos sporto funkcionierių, nesunkiai surasdavęs bendrą kalbą su aukščiausiais miesto vadovais.

Net kai neseniai Lietuvoje nuskambėjusios dopingo bylos metu pas trenerį namuose Klaipėdos pareigūnai rado didelį kiekį uždraustų medžiagų ir už tai skyrė jam 5 tūkst. eurų piniginę baudą, B.Vyšniauskas išsaugojo trenerio pareigas biudžetiniame Klaipėdos „Viesulo“ sporto centre.

R.Rumšienė neslėpė, jog nemažai atsakomybės šioje istorijoje krenta ir ant „Viesulo“ sporto centro direktoriaus Edmundo Klimo pečių.

„Surinkome daug dokumentų ir įrodymų, kuriuose akivaizdžiai matyti sporto centro direktoriaus neveikimas ir nereagavimas nei į teisės aktus, nei į antidopingo agentūros išleistą viešą informaciją. Vienas iš išvadų punktų veikiausiai bus, kad reikėtų pradėti patikrinimą dėl sporto centro direktoriaus veiksmų“, – atskleidė R.Rumšienė.

Ši savaitė – paskutinė?

Pats E.Klimas savo kaltės neįžvelgia. Politikas pripažino, kad tiek B.Vyšniauskas, tiek jo sūnus Ramūnas vis dar tebedirba sporto centre, tačiau tai tęsis neilgai.

Jis tvirtina šią savaitę paprašęs abiejų vyrų išeiti iš darbo.

„Manau, jog įvyks tai, ką aš ir suplanavau. Negaliu pasakyti, ką žmogus galvoja. Oficialų raštą B.Vyšniauskui pateikiau. Daug kartų su juo kalbėjausi apie šią situaciją, aiškinomės, kodėl vyksta visi šie dalykai. Aiškinau, kad taip tęstis negali. Kol nebuvome gavę oficialių dokumentų, tol negalėjome imtis veiksmų. Dabar iš Klaipėdos sporto skyriaus gavome oficialią informaciją, dabar galime imtis ir veiksmų“, – 15min dėstė E.Klimas.

Į jam išsakytą kritiką dėl pasyvumo net tuomet, kai Lietuvos antidopingo agentūra suspendavo abu Vyšniauskus, funkcionierius atkerta savais argumentais.

„Kai sporto skyriaus vedėja man pasakė, kad reikia spręsti šią problemą, aš ją ir pradėjau spręsti. Yra įstatymai, kurių privalau laikytis ir tiesiog pasakyti žmogui „eik lauk iš darbo, nes tu man ar kažkam nepatinki!“ aš taip paprastai negaliu. Privalau laikytis darbo įstatymo, viskas turi vykti civilizuotai“, – kalbėjo E.Klimas.

Vyšniauskų atsakymo E.Klimas kol kas negavo. Priimti sprendimą treneriai turi iki antradienio. Visgi „Viesulo“ vadovas mano, kad šios kelios dienos – formalumas, nes diskvalifikavus Aurimą Didžbalį, Ž.Stanulį ir I.Kačinską subyrėjo visa aukšto meistriškumo sunkiaatlečių grupė. Tad B.Vyšniauskui net teoriškai neliko ką treniruoti.

Jei atsakymo visgi nebus sulaukta, sporto centro vadovas pats žada imtis iniciatyvos.

„Tuomet jau aš veiksiu pagal įstatymą. Žiūrėsime, kaip čia viskas bus“, – kalbėjo E.Klimas.

B.Vyšniausko strėlės – į viceministrę

Viena po kitos užpuolę problemos 72-ejų klaipėdiečio kol kas neišjudino ir iš Lietuvos sunkiosios atletikos federacijos (LSAF) prezidento bei rinktinės trenerio pareigų.

15min kalbintas B.Vyšniauskas žinią apie atleidimą iš sporto centro sutiko audringai.

„Nenoriu užsiiminėti visokiais pletkais. Dar pradės manęs ieškot ir domėtis, kada būnu tualete. Kada reikės atleist, tuomet ir atleis. Gal jau ir atleido – ką aš žinau“, – susierzinimo neslėpė treneris.

– E.Klimas teigia, jog jau įteikė jums prašymą išeiti iš darbo. Ar tai tiesa? – 15min paklausė trenerio.

– Koks jums skirtumas.

– Na, tai yra biudžetinė įstaiga...

Pletkais neužsiminėju. Jeigu kada norėsite rimto reportažo, atvyksit į Klaipėda, jį galėsime ir padaryti, bet tai – šneka ne telefonu. Žmonės iš visų tų straipsnių jau juokiasi. Susitepusių dopingu sportininkų yra daugybė, o rašoma tik apie Vyšniauskus. Kodėl apie kitus nerašoma? O visi šie atleidimai – mūsų reikalas. Paliuosuos, o gal jau paliuosavo – bus matyti. Dabar yra karantinas.

– Sporto centro direktoriaus teigimu, turite apsispręsti iki antradienio...

– Čia spaudimą daro švietimo, mokslo ir sporto viceministrė Kornelija (Tiesnesytė – aut. past.). Tai ji visiems pareiškė, kad kol bus Vyšniauskas, Klaipėdoje nebus nei štangos, nei bazių, nei finansavimo. Atvažiuoja čia ir skalambija, spaudžia savivaldybę. Gerai, aš pasitrauksiu, pažiūrėsime, kas bus po manęs. Net juokas ima. Dabar pailsėsiu, o po to išpasakosiu viską: apie teismus, apie duodančius užsakymus, apie dopingo komisijos sudarymo ypatumus. Yra daug nešvarių dalykų.

– Nebijote, jog po šių dopingo istorijų savivaldybės finansavimas bus nutrauktas ir jūsų sunkiosios atletikos sporto klubui?

– Kad savivaldybė mūsų neišlaiko. Nieko mums neskiria. Praėjusiais metais dar buvome padavę projektą, gavome 2 tūkst. eurų. Bet tai su visa šia istorija neturi nieko bendro.

Sporto klubas finansavimą turėtų gauti

Visgi šie Lietuvos sunkiosios atletikos federacijos prezidento žodžiai nėra visiškai teisingi. Praėjusį mėnesį paramą sporto projektams išskirsčiusi Klaipėdos savivaldybė B.Vyšniausko vadovaujam sunkiosios atletikos sporto klubui skyrė 2,7 tūkst. eurų.

Klaipėdos savivaldybės sporto skyriaus vedėjos R.Rumšienės teigimu, dvi pastarosios dopingo dėmės situaciją vargu ar pakeis.

„Tai yra visai kita finansavimo sritis. Šie pinigai yra skirti ne sportininkams ir treneriams, o varžybų ir renginių organizavimui. Klaipėda jau daugelį metų vykdo tarptautines sunkiosios atletikos „Grand Prix“ varžybas. Su pastaraisiais dopingo atvejais šios varžybos neturi nieko bendro, jose dalyvauja daug jaunų ir perspektyvių sportininkų. Visgi dar ir šią sutartį peržiūrėsime, nes ji kol kas nepasirašyta“, – 15min kalbėjo R.Rumšienė.

Suprasti akimirksniu

 • Stiprius mūsų šalies vyrus persekioja prasta lemtis. Lietuvos sunkiaatlečiai visus metus ruošiasi vienerioms ar dvejoms svarbiausioms varžyboms, bet kai jos ateina, jiems dažnai nepavyksta startuoti. Ypač nesisekdavo R.Vyšniauskui.
 • 2006 metais pasaulio čempionate Dominikos Respublikoje jis apsinuodijo maistu.
 • Per 2008 metų Pekino olimpines žaidynes, kurios per karjerą R.Vyšniauskui buvo ketvirtosios, baigti varžybas sutrukdė peties trauma.
 • 2009 metais nuvykus į pasaulio pirmenybes Pietų Korėjoje staiga pakilo temperatūra.
 • 2010 metais jis buvo pasaulio čempionato Turkijoje dalyvių sąraše, bet nestartavo dėl kelio traumos.
 • 2013 m. Lietuvos čempionatą praleido dėl infekcijos: prieš pat varžybas jį supykino.

Sunkioji atletika nenumirs

R.Rumšienės teigimu, netgi pasitraukus abiems Vyšniauskams, Klaipėdos miestas be sunkiosios atletikos neturėtų likti.

„Turime kokius 4-5 jaunus ir perspektyvius trenerius, kurie yra pasirengę dirbti. Tikrai ši sporto šaka gali gyvuoti ir be Vyšniauskų“, – įsitikinusi sporto skyriaus vedėja.

Jai pritarė ir E.Klimas.

„Turime jaunų, puikių ir entuziastingų trenerių, kurie tikrai išmano šį darbą, myli vaikus ir moka su jais dirbti. Šį sporto šaka tikrai neišnyks. Turime ilgametes tradicijas ir viską uždaryti vien dėl to, kad kažkas išėjo, tikrai neverta“, – kalbėjo sporto centro direktoriaus.

„Viesulo“ sporto centrui priklauso apie 900 sportininkų, sunkiąja atletiką kultivuoja apie 60 jaunųjų atletų.

Švietimo, mokslo ir sporto viceministrės Kornelijos Tiesnesytės komentaras

„Tiek sunkiosios atletikos federacijai, tiek visai sporto bendruomenei nemalonu patirti atvejus, susijusius su antidopingo taisyklių pažeidimais. Kiekvienas praeityje pasiektas Lietuvos sportininko laimėjimas yra vertingas, todėl suprantame ir dabartines gerb. Vyšniausko emocijas. Norėtumėme, kad šie pažeidimai niekada nebūtų įvykę. Deja, turiu patikslinti, kad su pačiu treneriu ar kitais savivaldybės atstovais dėl šios situacijos pastaruoju metu neteko kalbėtis. Sunku pasakyti, apie kokį „spaudimą“ kalba treneris. Galbūt turima minty teisės aktus, kurių pagrindu skiriamas finansavimas federacijoms, kokiu kriterijus jos turi atitikti. Ši informacija skelbiama viešai, federacijos tai žino“.

Rašyti komentarą

Plain text

 • HTML žymės neleidžiamos.
 • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
 • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder