2014 metų Nobelio medicinos premija skirta trims mokslininkams

2014 metų Nobelio medicinos premija skirta trims mokslininkams

2014 metų Nobelio medicinos premija skirta Džonui O'Kyfui (John O'Keefe) ir Mai Brit Mozer (May-Britt Moser) bei Edvardui I. Mozeriui (Edvard I. Moser) už "ląstelių, atsakingų už žmogaus orientaciją erdvėje, atradimą", pranešė tinklalapis "Nobelprice.org".

Iš kur mes žinome, kur esame? Kaip randame kelią iš vienos vietos į kitą? Ir kaip mes išsaugome informaciją, kuri leidžia mums kitą kartą greitai rasti kelią einant tuo pačiu maršrutu? Šių metų Nobelio medicinos laureatai atrado padėties nustatymo sistemą, "vidinę GPS", smegenyse, kuri leidžia žmogui orientuotis erdvėje.

1971 metais Dž. O'Kyfas atrado pirmąją šios sistemos sudedamąją dalį. Neuromokslininkas nustatė, kad hipokampu (hippocampus) vadinamos smegenų srities nervų ląstelių grupė buvo visada aktyvi, bandymo metu žiurkei būnant tam tikroje patalpos vietoje. Kitos nervų ląstelės taip pat suaktyvėjo žiurkei būnant kitose vietose. Taigi Dž. O'Kyfas padarė išvadą, kad šios "vietos ląstelės" sudaro patalpos žemėlapį.

Praėjus daugiau nei dešimtmečiui, 2005 metais, Mai Brit ir Edvardas Mozeriai atrado dar vieną smegenų padėties nustatymo sistemos sudedamąją dalį. Jie nustatė kitą nervų ląstelių grupę, kurią pavadino "tinklelio ląstelėmis". Šios ląstelės sudaro koordinacijos sistemą ir leidžia atlikti tikslaus padėties nustatymo ir kelio atradimo veiksmus. Mokslininkų tyrimai parodė, kaip vietos ir tinklelio ląstelės leidžia nustatyti padėtį bei orientuotis erdvėje.

Dž. O'Kyfo, Mai Brit ir Edvardo Mozerių atradimai padėjo išspręsti problemą, kuri šimtmečius nedavė ramybės filosofams ir mokslininkams - kaip smegenys sukuria žmogų supančios erdvės žemėlapį ir kaip žmogus sugeba orientuotis sudėtingoje aplinkoje.

Tyrimai su smegenų vaizdo gavimo technikomis, taip pat neurochirurgijos pacientų tyrimai įrodė, jog žmogaus smegenyse taip pat yra vietos ir tinklelio ląstelių. Alzheimerio liga sergančių žmonių hipokampas ir galvos smegenų smilkininės skilties vidinė žievė dažnai pažeidžiama dar ankstyvoje stadijoje, todėl šie žmonės dažnai pasiklysta ir nebegali atpažinti aplinkos. Žinios apie smegenų neuronavigacijos sistemą gali padėti suprasti mechanizmą, atsakingą už erdvės atminties praradimą, kuris būdingas šia liga sergantiems asmenims.

Šis atradimas atveria naują kelią kognityvių procesų, tokių kaip atmintis, mąstymas ir planavimas, suvokimui.

1939 metais Niujorke, JAV, gimęs Dž. O'Kyfas yra Londono Universiteto koledžo Seinsberio centro nervų grandinės ir elgesio skyriaus (Sainsbury Wellcome Centre in Neural Circuits and Behaviour) direktorius.

Norvegijos mokslininkė M. B. Mozer (1963), 2000 metais paskirta neuromokslo profesore, vadovauja nervų skaičiavimo centrui (Centre for Neural Computation) Trondheime.

E. I. Mozeris (1962) 1998 metais įgijo profesoriaus laipsnį ir šiuo metu dirba Kavlio neuromokslų sistemų instituto (Kavli Institute for Systems Neuroscience) direktoriumi Trondheime.

Kasmet pirmoji Nobelio premija skiriama už pasiekimus medicinos srityje. Nobelio premijos įteikiamos gruodžio 10-ąją, premijos įkūrėjo Alfredas Nobelio (Alfred Nobel) mirties dieną.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder