Kaip vanoti savo artimą

Kaip vanoti savo artimą

Vladas Jokubauskas yra profesionalus pirties vanotojas. Vanojimo vantomis sporto srityje - pripažintas čempionas: tarptautiniame čempionate Ukrainoje nugalėjęs šešias dešimtis konkurentų iš penkių šalių, jis iškovojo teisę rengti kitą čempionatą Lietuvoje.

Deja, mūsų šalyje tokio renginio surengti nepavyko: kilo problemų dėl vizų, tad čempionas V. Jokubauskas vėl išvyksta į Ukrainą, kad rugsėjo 12-16 dienomis ten suremtų vantas su kitais sportininkais. Beje, į šį renginį vyks ir Palangos meras - kaip kad Kijevo meras buvo atskridęs į Palangoje vasarą vykusį pirties festivalį...

Vasarą Palangoje šurmuliavo Pirties festivalis, dabar Telšių rajone rengiamos Pirties dienos. Ar kas nors skaičiavo, kiek Lietuvoje yra pirties entuziastų?

Vien pernai įsikūrė 10 pirčių-SPA mokyklų. Veikia Lietuvos pirčių ir SPA federacija, Lietuvos pirties bičiulių draugija, vienijanti apie 170 narių, yra įvairių pirtininkų klubų, bendruomenių... ir keletas šimtų profesionalų, kurie išmano tradicinius pirties ritualus.

Didžiulį įdirbį padarė Pirties bičiulių draugija, rengianti Pirčių dienas - jos sutraukia po keletą tūkstančių žmonių. Renginys vyksta kiekvienos vasaros antrą arba trečią savaitgalį Rumšiškėse, o šiemet pirmą kartą organizuojamas Žemaitijos kraštui.

Pirties festivalis "Gintarinė Baltija 2013" Palangoje vyks ir kitąmet. Lietuvos pirties-SPA federacija ir Palangos miesto savivaldybė pasirašė trejų metų sutartį, taigi kasmet pirmąjį vasaros savaitgalį ant jūros kranto organizuosime pirties-SPA šventę ir vanojimo čempionatą. Dalyviai rungsis tarpusavy, žiūrovai kaitinsis prie pat jūros įrengtose mobiliose pirtelėse... Renginys nekomercinis, nemokamas.

Nuo kada vaikščiojimas į pirtį tapo sportu?

Nuo tada, kai įgavo taisykles ir kriterijus. Lygiai taip pat, kaip, tarkime, dailusis čiuožimas. Iš pradžių buvo šiaip gražus, malonus pačiužinėjimas, o kai atsirado tam tikri reikalavimai - tapo sportu.

ČEMPIONAS. Vladas Jokubaukas profesionaliai vanoja 27 metus. Pernai Ukrainoje vykusiame sportinio vanojimo vantomis čempionate "Europos taurė" jis su kolega latviu pademonstravo baltiškosios pirties tradiciją ir laimėjo pirmąją vietą.

Varžytis galima bet kurioje gyvenimo srityje. Varžytuvės tampa tikromis varžybomis tada, kai atsiranda sportinis elementas.

O kas sugalvojo vanojimo taisykles ir kriterijus?

Tiek Rusijoje, Ukrainoje, Baltarusijoje, tiek Lietuvoje pirmieji čempionatai vyko padrikai ir vertinimo kriterijai buvo migloti. Niekas nežinojo, kaip, pavyzdžiui, išmatuoti tą energetiką ir panašiai. Pirmieji kriterijus sudėliojo pirtininkai lietuvis Pirties akademijos vadovas Rimas Kavaliauskas, ukrainietis Vitalijus Marčenka, rusas Vasilijus Liachovas. Vanojimo menas gerai žinomas tik Šiaurės ir Rytų Europoje, didžiajai daliai pasaulio tai gana egzotiškas dalykas, tačiau jis populiarėja, ir ne be lietuvių pastangų. Pernai mūsų šalis buvo priimta į Tarptautinę saunos asociaciją, Vilniuje šiemet vyko pirmoji pasaulyje Tarptautinė vanojimo konferencija.

Meistrai, galynėdamiesi per varžybas, nerizikuoja per daug nusivanoti arba perkaisti?

Anksčiau būdavo - galynėdavomės, kuris ilgiau išsėdės pirtyje, bet dabar to nebėra. Patirtis parodė, jog tai išties pavojinga. Užkietėję pirtininkai yra taip užsigrūdinę, jog karščio nebejaučia. Kaip imtynininkas pakelia skausmą, taip pirtininkas - karštį, todėl kartais ir apsidegina odą. Suomijoje pora pirtininkų per varžybas kone iškepė kaip orkaitėje.

Pirtis pirmiausiai yra sveikatinimosi būdas. Ji turi žmogui teikti žvalumo, sveikatos, apsivalymo, geros savijautos. Todėl mūsų, pirtininkų profesionalų, šūkis yra "Nepakenk!" Apskritai manau, jog pirmą kartą į pirtį kiekvienam žmogui reiktų eiti su profesionalu. Kad pamokytų, ką ir kaip daryti.

Žinau suomišką, turkišką, rusišką pirtis... O kuo nuo jų skiriasi lietuviška?

Kuo klimatas šaltesnis - tuo karštesnė pirtis. Kuo šalis karštesnė - tuo daugiau garo. Suomiška ir lietuviška - artimiausios, temperatūra jose tokia pati. Žiemą buvau Suomijoje - tikrai niekuo nesiskiria. Viskas tas pats. O štai Japonijoje, kur pernai viešėjau 11 dienų, vienuolynuose mačiau visai kitokių pirčių, kurioms, beje, daugiau nei 1000 metų. Viena jų pavadinta "Strėlė, pervėrusi nugarą". Gidas pasakojo, kad joje buvo išgydytas karys, kuriam strėlė pervėrė nugarą.

Japonijoje pirtys šlapesnės. Grindys molinės, ant jų patiesdavo bambuko kilimėlį, ant jo kūrendavo laužą, sienas šlakstydavo jūros vandeniu.

Ar tiesa, kad suomės pirtyje gimdydavo, o senukai ateidavo numirti? Ką, be prausimosi, pirtyje dar veikdavo lietuvių protėviai?



Tą patį. Pirtis neturi tautybės. Įvairios tautos pirtimi naudojasi nuo senų senovės ir procedūros, atliekamos jose, yra panašios.

Ilgą laiką pirties branduolys buvo akmenų krūva. Iš tiesų pirtį atrado moterys. Jos olose kūrendavo ugnį ir pastebėjo, kad ant karštų akmenų užtiškus vandens jis virsta karštais garais, o šie leidžia atsipalaiduoti ir gerai jaustis.

Pirtyje būdavo atliekami įvairūs ritualai - prieš vestuves, prieš krikštynas. Moterys čia gimdydavo vaikus, nes pirtyje (dūminėje) neauga bakterijos, čia šiltas vanduo.

Mūsų protėviai ateidavo per pirtį ir išeidavo taip pat: mirusiuosius irgi čia nuprausdavo.

Kas Jums pačiam yra pirtis? Sportas, religija, menas, mokslas, gydykla, mokykla... Gal ko nepaminėjau?

Visa tai, ką paminėjote, yra tiesa. Gyvenimo būdas, hobis, sveikatinimosi priemonė, apsivalymas - iš išorės ir iš vidaus.

Kai pernai iš tarptautinio sportinio vanojimo vantomis čempionato Ukrainoje vykome namo, prie sienos muitininkai išėmė mūsų vantas ir paklausė: "O kas čia?" Aš tada jo savo ruožtu paklausiau: "Ar jūs žinote, kas yra Tėvas?" - "Na, taip, - sako, - tai Dievas tėvas, sutvėrėjas." - "O motina?" - klausiu. Sako: "Gal Marija?" Marija, sakau, yra Dievo motina, o kas mūsų visų motina, iš kurios atėjome, motina gimdyvė? Gamta!

Toks buvo mano paaiškinimas, kas yra vanta.

Kada ir kodėl pirties ritualai Jums tapo tokie svarbūs?

Tėvai nuo vaikystės įskiepijo. Pasakojo, kad kelių mėnesių, įsidėję į rogutes, veždavosi į visuomeninę pirtį. Gyveno nuomojamame bute, tualetas buvo lauke. Pas mano senelius kaime irgi buvo dūminė pirtis - jie ten dainuodavo, istorijas pasakodavo...

Profesionaliai vanoju jau 27 metus.

Tas žongliravimas su vanta - iš kur kilusi ši tradicija?

Vanojimas mums savas, bet technikos elementai - iš slavų mokyklos. Iš ten visi vadinamieji trejetukai, ketvertukai, aštuntukai... Viskas persipynę. Daug kas yra išrasta prieš kelis tūkstančius metų ir paskui pamiršta. O dabar atgaiviname.

Girdėjau, Ukrainoje užpatentavo jūsų autorinį vanojimo būdą.

Taip, sausą vanojimą. "Litovskoje suchoje parenije Jokubauskasa." Tokią programą ukrainiečiai per visus SPA centrus "paleido", - juokiasi.

O kaip jis atliekamas, tas sausasis vanojimasis?

Kai išėjęs iš garinės pirties į priešpirtį vėsiniesi vanta. Yra tam tikri judesiai. Nežinau, ar tai mano atradimas, tikriausiai ne aš pirmas pastebėjau, kad tai malonu ir veiksminga.

Jeigu paprašyčiau pamokyti tinkamai vanoti, nuo ko prasidėtų pamoka?

Pirmiausiai visiems mokiniams sakau: į vanojamąjį turite žiūrėti kaip į kūdikį. Net jeigu prieš jus - 130 kg vyras - elkitės su juo kaip su 3 mėnesių kūdikiu. Niekada nepamirškite, kad vanojate savo artimą.

Iš kokių guru vanojimo mokslo ir meno pats mokotės?

Mokomės vieni iš kitų: pirties meistrai susitinka ir dalijasi savo patirtimi.

Kaip Jūs populiarinate baltiškąją pirtį?

Kai atvažiavome į Ukrainos čempionatą, baltiškosios pirties atstovai tebuvome du: aš iš Lietuvos ir toks latvis. Mes atvykome su savo pavadinimu - "baltiskaja pirtis". Ne "bania", o "pirtis". Laimėjome pirmąją vietą.

Dabar Ukrainoje žino keturias pirčių rūšis: ruskaja, ukrainskaja, tatarskaja ir pirtis. Ateina žmogus į SPA centrą ir sako: "Sdelajte nam pirtis".

Ar esama sezoninių pirtinimosi ypatumų? Kuo ypatinga rudens pirtis?

Taip, pirtis turi sezoniškumą - kaip ir mūsų kasdienis stalas būna dengiamas pagal sezoną: žiemą - daugiau konservuotų produktų, vasarą - šviežių. Pirtyje vasarą būna šviežios vantos, žolynai, taip pat skiriasi vanojimo intensyvumas. Rudenį iš gamtos ateina įvairios kaukės - jomis įsitriname.

Pirtinimasis dar būna energetinis, teminis - per Jonines, per Žolines, gimtadienio, su burtais...

Baltų pirčiai būdinga tai, kad naudojamas alus: pačioje pirtyje - išoriškai (įtrinimui, šveitimui, masažui; beje, alus su druska labai gerai putoja!), o po pirties - atsigaivinti.

Dažnas atsigaivina dar prieš pirtį.

Suaugusiam žmogui, aišku, neuždrausi, turi pats mąstyti, ką daro... Nenoriu moralizuoti, pasakysiu tiek: pirtyje kaitintis 10 minučių - tas pats, kas nubėgti 3 kilometrų krosą 80 procentų savo pajėgumo. Ar jums padeda rūkymas prieš krosą? O taurelė? Persivalgymas? Jei taip, tai prašom... Ką čia pridursi.

Ar tiesa, kad į pirtį reikia eiti pagal Mėnulio fazes?

Jūs gi sėdate prie pietų stalo nepaisydama Mėnulio fazių? Pilvas gurgia - ir valgote. Ir dantis valotės kasdien. Maudynės - ne išimtis.

Ar yra vyriškas ir moteriškas pirtinimasis?

Taip. Moteriai rekomenduojama į pirtį eiti du kartus per savaitę, vyrui - vieną.

Reikalas tas, kad vyro lyties organai yra paviršiuje. Todėl jų temperatūra žemesnė nei viso kūno. Evoliucijos taip jau nuspręsta, kad esant aukštesnei nei 39 laipsn. temperatūrai spermatozoidai žūva ir vyras 3 dienas būna nevaisingas.

Moters organai yra viduje; dėl žemės traukos jie nusileidžia į apačią. Pirtyje kūnas atsipalaiduoja, ir viskas grįžta į savo vietas.

Kokio amžiaus vaiką galima vestis į pirtį?

Aš savo sūnų nešuosi nuo 3 mėnesių. Dukrą - nuo 2 savaičių. Tuomet pirtis ventiliuojama - praveriamos durys.

Ką apie tai sako žmona?

Ji tokia pati pirties entuziastė kaip ir aš.

Neseniai buvau pirtininkų kongrese, ten vienas pirties meistras iš Latvijos pasakojo apie pirmąjį garą. Kūdikiui gimus pirtyje jis būdavo suvystomas į šiltą baltą paklodę, suvilgytą motinos pienu, ir kai paskui jį išvyniodavo, paklodė būdavo juoda. Todėl, kad pirtyje poros atsiveria, išeina visi nešvarumai. Tai toks pirmasis išvalymas.

Vadovaujate Pirties ir SPA federacijai. Kodėl ją įkūrėte?

Kai kūrėme federaciją, pagalvojome, kad pirtis susijusi ne tik su vanojimu, bet ir su masažais, kvapais, čia daug reikšmės turi žolynai, meditacijos... Įkūrėme todėl, kad norime propaguoti tai, kas naudinga žmogui, jo fizinei, dvasinei sveikatai.

Žmogaus kūnas 80 proc. sudarytas iš vandens. Japonų mokslininkai nustatė, kad vanduo turi struktūrą. Meldžiantis, medituojant tą struktūrą galima keisti. Meilės, atleidimo, susitaikymo, dėkingumo jausmai, ritualai teigiamai veikia vandens molekules, vadinasi, pirtyje mes apsivalome ne tik išoriškai, bet ir iš vidaus.

VANTOS

Vantose yra gausu biologiškai aktyvių medžiagų fitoncidų, apsaugančių nuo viršutinių kvėpavimo takų ligų.
Beržinės vantos malšina sąnarių ir raumenų skausmus, padeda užgyti odos žaizdoms.
Ąžuolinės vantos tinka žmonėms, kurių oda yra riebi. Jos mažina ir padidėjusį kraujospūdį.
Liepų vantomis patariama pertis peršalus, nes jos skatina prakaitavimą. Tinka tiems, kurių oda yra sausa ar normali.
Šermukšnių vantos tonizuoja kūną.
Dilgėlių vantos padeda, kai skauda sąnarius.


ŽINOSI - PRAVERS

TURKIŠKA PIRTIS


Hamamas, arba klasikinė turkiška pirtis, statoma delno principu, o riešo srityje įkurdinamas priepirtis. Čia oras sušildomas iki 30-35 laipsnių. Priešais - penki pirštai - nišos, kuriose temperatūra palaipsniui kyla nuo 70 iki 100 laipsn. Į kiekvieną kitą pirštą reikia eiti neskubant, iš viso pirčiai skirti ne mažiau kaip 4 valandas, o dar geriau - visą dieną.
Pirties ritualai vyksta ant pašildytų marmurinių gultų, žmogus masažuojamas specialiais šepečiais. Prie sienų yra suolų, taip pat fontanas arba indas su šaltu vandeniu. Šalia esančiose patalpose įrengti trys baseinai: pirmasis pripildytas šilto vandens, antrasis - vėsaus, trečiasis - šalto. Į sieną įtaisytas katilas, iš jo pro specialią angą, esančią 1,5 m aukštyje, eina garas. Hamamo lubos turi kupolo formą dėl technologinių priežasčių: garai kondensuojasi į lašelius, tačiau nelaša, o nuteka nuo kupolo ant sienų, po to ant grindų.
Apsilankymas rytietiškoje pirtyje naudingas žmonėms, turintiems kvėpavimo organų sutrikimų, ir kenčiantiems reumatinį skausmą.
Turkiška pirtis yra antikinė terma. Ji buvo perimta iš senovės graikų, vėliau romėnų kolonijų, kurių buvo gausu visoje vakarinėje dabartinės Turkijos (Mažosios Azijos) pakrantėje. Garas termoje buvo išgaunamas pilant vandenį ant įkaitusių grindų (po grindų danga buvo karšto oro kanalai).
Romėniškosios pirtys - garsiausios iš visų senovinių pirčių variantų. Jos plačiai garsino Romos imperiją savo architektūra, technologijomis bei specifine kultūra.

SUOMIŠKA PIRTIS


Tradicinė suomių sauna ypatinga tuo, kad ji karšta ir sausa. Į ją reikia eiti nusiprausus po dušu (be muilo), patariama nešlapinti galvos, ją pridengti kepurėle. Rekomenduojama pradėti nuo apatinio gulto, kur temperatūra žemiausia, ir palengva kilti aukštyn; iš viso būti ne ilgiau kaip 20 min. Padarius tokios pat trukmės pertrauką (jos metu nusimaudykite duše, paplaukiokite baseine, nueikite į masažo procedūrą), galima eiti kaitintis antrą kartą. Dabar užtrukite 15 min., vėl darykite pertrauką ir tuomet eikite trečią, paskutinį, kartą.
* Po pirties negalima praustis karštu vandeniu - tik šaltu.
* Prieš pirtį ir joje griežtai draudžiama vartoti alkoholinius gėrimus.
* Pirties procedūrų metu gerkite natūralią arbatą: žemuogių, gudobelių, mėtų, erškėtuogių.
* Ar jūsų sveikatai naudinga pirtis, geriausiai pasakys savijauta po jos.

SPECIALISTO KOMENTARAS

Pirtis - sveikatos profilaktikai

Soliariumų ir masažų studijos "Sunkiss" vadovas Genadijus Jagafarovas


Aš pats esu išbandęs visų rūšių pirtis - suomišką, rusišką, turkišką - ir galiu save pavadinti pirties fanatu, nes tai išties puiki sveikatos profilaktika.
Tiems, kurie negali mėgautis karštomis pirtimis dėl nemenko krūvio širdžiai, rekomenduočiau dar vieną pirties rūšį - infraraudonųjų spindulių. Čia yra palaikoma saikinga temperatūra (45-50 laipsn.), žmogus kaitinamas "be tarpininkų" - ne per garą arba orą, kaip, pavyzdžiui, turkiškoje pirtyje ar suomiškoje saunoje, o tiesiogiai. Per 15-20 minučių žmogaus oda įkaista per 3 cm.
Infraraudonųjų spindulių veikimas panašus į saulės šilumą (80 proc. saulės skleidžiamų spindulių yra infraraudonieji). Dėl švelnaus poveikio tokia pirtis puikiai tinka vaikams, vyresnio amžiaus žmonėms ir tiems, kuriems sunku tverti karštį.
Infraraudonieji spinduliai sušildo ir atpalaiduoja raumenis, kaulus, tai ypač palanku sportuojantiems žmonėms, taip pat kenčiantiems chroniškus pečių, sprando skausmus. Pirtyje kompleksiškai atliekamos SPA procedūros, masažai keturiomis rankomis, tad po jų jautiesi lengvas kaip pūkas - kūne nelieka nė pėdsako įtampos.
Pirties ir SPA procedūrų derinys - puiki kosmetologinė priemonė: padeda atgaivinti odą, išlyginti raukšles, nusikratyti celiulito. Atliekant šias procedūras naudojamas ypač veiksmingas gintaro ir medaus šveitiklis.
Nelaukite, kol pajusite peršalimo ar kitokių bėdų simptomus, paklausykite savo senelių išminties: jie tikrai patartų bent kartą per savaitę apsilankyti pirtyje.
Kartą vienas pažįstamas svarstė: "Kam aš čia stengiuosi - sportuoju, vaikštau į pirtį, masažus, plaukioju baseine ir t. t. - juk ir taip esu sveikas..." Sakau jam: "Todėl ir sveikas, kad visa tai darai."

KLAUSIATE - ATSAKOME

Kokie eteriniai aliejai labiausiai tinkami naudoti pirtyje? Koks jų poveikis? Kokiu būdu jie naudojami?


Eteriniai aliejai, naudojami pirtyse turi valomųjų ir energizuojančiųjų savybių. Sustiprina detoksikacijos efektą.
Paprastai pirtyse naudojami tokie eteriniai aliejai, kaip levandų, pušų, eukaliptų, rozmarinų, kadagių, kiparisų ir čiobrelių.
SVARBU:
- Niekada eterinių aliejų nelašinkite tiesiai ant karštų akmenų - jų terapinis poveikis bus beprasmis. Eterinius aliejus galime išskaidyti augaliniame aliejuje, druskoje, meduje, spirite, augaliniuose aliejuose.
- Rekomenduojame rinktis organinius eterinius aliejus. Jie yra aukštos kokybės ir turi stiprių terapinių savybių.
- Nepadauginkite lašelių. Darykite aliejų mišinį iš 8-15 lašelių.
- Pirtims galima naudoti ir vienos rūšies eterinį aliejų, tačiau keleto jų mišinys turi stipresnį sinerginį terapinį poveikį.
REKOMENDUOJAME MIŠINIUS:
Valomasis: 3 lašai pušų spyglių, 3 rozmarinų, 8 lašai greipfrutų aliejaus.
Detoksikuojantis: 4 lašai kadagių, 4 lašai šalavijų, 2 lašai levandų, 5 lašai kiparisų aliejaus.
Imunitetui stiprinti: 3 lašai eukaliptų, 4 lašai arbatmedžių, 4 lašai pipirmėčių aliejaus.

Kokie kvapai apskritai labiausiai tinka rudenį - inhaliacijoms nuo slogos, kosulio, gerklės perštėjimo?

Rudenį rekomenduojame patalpas aromatizuoti aukštos kokybės "Florame" eteriniais aliejais, turinčiais kvėpavimą, atsikosėjimą lengvinančių ir imunitetą stiprinančių savybių. Tai levandų, rozmarinų, arbatmedžių, citrinų, kiparisų aliejai.
Norėdami dezinfekuoti patalpas ir išvalyti orą naudokite aromatines lempas, specialias žvakes ar purkštuvus.
Inhaliacijomis gydomos peršalimo ligos, sinusitas, taip pat efektyvios norint sumažinti įtampą, galvos skausmą, nerimą, pašalinti stresą. Į litrą vandens įlašinami keli lašai aliejaus ir tada kvėpuojama garais. Tinka čiobrelių, eukaliptų, greipfrutų, gvazdikėlių, kedrų, levandų, mėtų, pušų, sibirinių kėnių aliejai.
Atėjus rudeniui "Provanso kvapuose" taip pat galite įsigyti:
- "Florame" organinį valantį orą žiemos purškiklį "Zen", kurio sudėtyje yra levandų, turpentinų, eukaliptų, pušų spyglių, sibirinių kėnių, pipirmėčių, rozmarinų eterinių aliejų (kaina 41 Lt).
- "Florame" 100 proc. organinių orą valančių purškiklių iš 28 eterinių aliejų: naikina grybelinės ir virusinės klimės bakterijas. Kvapniųjų citrinžolių, pačiulių, levandų, mėtų, pelargonijų ir bruknuolių aromatai sukuria gaivią ir subtilią atmosferą (83 Lt). Šios priemonės labai veiksmingai naikina virusus ir bakterijas.

Gemius

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder