Kyšis sveikatos neišgelbės

Kyšis sveikatos neišgelbės

Daugelis iš mūsų žino, kad šeimos gydytojo siuntimą ar receptą vaistams galima gauti greičiau, nei priklausytų. Žinoma, už nedidelę padėką gydytojui. Metai po metų pacientai grūda medicinos darbuotojams į kišenes antrus, trečius, o kartais net ketvirtus atlyginimus. Ilgus metus įsigalėjusią tvarką ketina sugriauti jaunoji karta. Jie šiemet jau ketvirtus metus vykdo akciją „Geriausia padėka gydytojui - jūsų šypsena“.

- Ar Hipokrato priesaikoje, kuria turėtų vadovautis kiekvienas medikas, yra užsimenama apie kyšius? - „Vakaro žinios“ paklausė Lietuvos medicinos studentų asociacijos prezidentės Aistės Mikalauskaitės.

- Iš tiesų tai tiksliai pasakyti būtų sunku, bet ten tikrai yra eilutės, kur nurodoma, kad gydytojas taip pat vengs bet kokio kyšininkavimo ar bet kokios korupcijos. Tai rodo, kad net ir Hipokrato laikais ši problema egzistavo ir buvo svarbi.

- Kaip vyresni gydytojai priima jūsų pacientų raginimą neduoti kyšių?

- Jaunesni gydytojai šią idėją priima lengviau, bet reikia pripažinti, kad reakcijų yra skirtingų ir įdomių. Džiugu, kad pastebima tendencija, jog į akciją įsitraukia daugiau ligoninių. Pirmaisiais metais dalyvavo 8 ligoninės, o šiemet, kai akcija vyksta ketvirtus metus, prisijungė 55 ligoninės. Žinoma, tai dar labai nedidelė dalis ir nacionaline akcija tikrai dar negalime vadintis, bet tikimės, kad tai dar tik pradžia.

- Kodėl gydytojas turėtų norėti įsitraukti į tokią akciją ir uždirbti mažiau?

- Žinoma, kartais sulaukiame ir priešiškų nuomonių. Tačiau gydytojai pastebi pacientų teigiamą reakciją į tokią kovą. Jei ligoninė jungiasi prie akcijos, jaučiamas didesnis pacientų pasitikėjimas, išauga paslaugų paklausa, o tai motyvuoja ne tik gydytojus, bet ir pačias ligonines prisijungti. Kita vertus, jei gydytojai gautų adekvačią algą, jiems nebeliktų poreikio imti kyšį ir visiškai norėtų dirbti skaidriai. Dažniausiai kyšis yra žeminantis tiek pačius gydytojus, tiek pacientus, kurie kartais siūlo kyšį vos ne per prievartą.

Kitaip sakant, reikia keisti mąstymą ir formuoti nuomonę, kad pacientai taip pat turi pasitikėti gydytoju. Nes jie turi teisę gauti visas gydymo paslaugas nieko papildomai neduodami.

- Bet jei nebūtų paklausos, nebūtų ir pasiūlos.

- Tikrai taip. Paneigti, kad imančių kyšius gydytojų vis dar yra, tikrai negalima. Tačiau mūsų akcijos tikslas ir yra atkreipti visų dėmesį, kad gydytojai nori gyventi skaidriai, o pacientai neprovokuotų gydytojų siūlydami jiems kyšius. Patys kyšiai niekaip negali padėti, nes gydytojai visuomet stengiasi savo darbą atlikti kuo geriau. Žmonės kažkodėl vis dar mano, kad pasiūlius pinigų kažką gydytojas dar geriau padarys.

- Nes taip ir yra. Juk ir akcijų nebūtų, jei kyšiai neveiktų. Gatvėje kas antras paklaustas žmogus gali pasakyti, kad už kyšį yra gavęs receptą vaistams ar greičiau pakliuvęs pas reikalingą specialistą.

- Turbūt reikėtų sakyti, kad objektyviai kyšis turėtų neveikti ir ypač kalbant apie specialistų darbą, kur privalu kokybišką darbą pasiekti bet kokiu atveju. Tačiau galbūt tikrai įvairiose eilėse ar kitose srityse kyšis vis dar suveikia. Todėl jei pabandytume išgyvendinti tokią tradiciją, korupcijos sumažėtų. Jei pasiūlos iš pacientų nebūtų, sveikatos apsaugos sistema būtų priversta teisiškai pacientų srautus sureguliuoti ir pasiskirsčius pacientams, tokios ilgų eilių problemos išsispręstų.

- Tenka girdėti, kai žmonės baudžiami už bandymą papirkti pareigūnus, bet retai pasigirsta atvejų, kad medikas pasiskųstų, jog jį kas bandė papirkti.

- Tokioje situacijoje dažniausiai nukenčia medikai. Yra buvę istorijų, kai medikai buvo baudžiami už tai, kad jiems buvo siūlomas kyšis. Ir nors kartais nutylima apie pasekmes pacientams, reikia atminti, kad nusikaltimas yra ir imti, ir duoti kyšį. Manau, visur kamerų nesudėsi, reikia keisti žmonių mąstymą. Jei tai pavyks, nereikės saugoti kiekvieno gydytojo ir kiekvieno paciento.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder