Slaugos specialistai vis dar maitinami vadovų pažadais

Slaugos specialistai vis dar maitinami vadovų pažadais

Šiandien minima Tarptautinė slaugytojų diena Lietuvos slaugos specialistams džiugi nebus - dar metų pradžioje pradėję garsiai kalbėti apie neadekvačius slaugos specialistų atlyginimus, jie iki šiol maitinami politikų pažadais.

Lietuvos slaugos specialistų organizacijos prezidentės Danutės Margelienės teigimu, sveikatos priežiūros įstaigų vadovai, kuriems ne kartą buvo rekomenduota rasti galimybių padidinti slaugytojų atlyginimus, jokių žingsnių taip ir nesiėmė. Sveikatos apsaugos sistemos politikai, žadėję spręsti slaugytojų atlyginimų problemą, ir toliau žada ją spręsti. O slaugos specialistai kaip gyveno, taip ir gyvena laukimu.

„Mes konsultuojamės su teisininkais dėl galimų nepasitenkinimo išreiškimo būdų, tačiau slaugytojų bendruomenė - atsakingi žmonės ir gerai suvokia, kad rengiant streikus ar piketus visų pirma nukentės pacientai, niekuo dėti žmonės, todėl tokių priemonių bus imamasi nebent visiškai praradus viltį“, - sako D.Margelienė.

Anot jos, slaugytojai savo nepasitenkinimą išreiškia kitomis formomis, pavyzdžiui, emigracija. Vakarų Europoje, Skandinavijos šalyse slaugytojų poreikis milžiniškas, o darbo užmokestis už gerokai mažesnį darbo krūvį ten kur kas didesnis. Dar tikrai daug slaugytojų, ypač jaunų specialistų, vis dažniau pasirenka tokį problemos sprendimo būdą.

Kuo tai gresia Lietuvai? Perspektyvos liūdnos, nes vidutinis slaugytojų amžius tampa vis vyresnis, per artimiausius trejus ketverius metus į pensiją išeis dar apie 15-20 proc. slaugytojų, o gydymo įstaigose jų jau dabar trūksta. Jaunimas, įgijęs slaugytojo profesiją, šį darbą renkasi vis rečiau, nes nori dirbti, užsidirbti ir gyventi oriai - įsidarbina pagal specialybę vos 1 iš 10.

Bus katastrofa, nes slaugytojų darbas artimai susijęs tiek su pacientais, tiek su medikais. Sveikatos priežiūros sistema negalės funkcionuoti be slaugytojų, nes slaugytojas yra labai svarbus medikų komandos narys. Pacientams tai grėstų sveikatos sutrikimais, ligų komplikacijomis, dažnesnėmis mirtimis.

„Politikai turėtų pagalvoti apie tai, kaip tą slaugytojų emigraciją sustabdyti, - sako D.Margelienė. - Tačiau ar galima padaryti slaugytojo profesiją patrauklią, pakelti jos prestižą, jei darbas - sunkus, intensyvus, atsakingas, be teisės suklysti, o mokamas už jį tik minimalus atlyginimas. Dar baisiau pagalvojus apie ateitį - kokią pensiją gaus visą gyvenimą atsakingą darbą dirbęs slaugytojas ir kaip jis gyvens? Perspektyva senatvėje ieškoti maisto šiukšlių konteineriuose nė vieno nevilioja.“

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder