10 žymiausių Lukiškėse kalėjusių kalinių

10 žymiausių Lukiškėse kalėjusių kalinių

Vilniaus centre esantis Lukiškių kalėjimo sienos per jo šimtametę istoriją saugojo ne vieną žymų kalinį.

Prancūzų roko žvaigždė Bertrandas Cantat, Nepriklausomybės akto signatarai Jonas Vileišis ir Mykolas Biržiška, būsimasis Izraelio ministras pirmininkas Menachemas Beginas, komunistinio perversmo organizatorius Mykolas Burokevičius – visi jie bent trumpą laiką praleido už Lukiškių sienų.

Portalas 15min kviečia susipažinti su 10-čia žymiausių visų laikų Lukiškių kalinių.

Feliksas Dzeržinskis

Būsimasis sovietinių represinių struktūrų organizatorius, už šimtų tūkstančių žmonių mirtį Raudonojo teroro metais atsakingas Feliksas Dzeržinskis Lukiškėse kalėjo 1906 m. kaip politinis kalinys.

Savo revoliucinę veiklą F.Dzeržinskis pradėjo Vilniuje. Jį Vilniaus „kalėjimo tvirtovėje“, kaip tuomet vadinosi Lukiškės, įkalinusi buvo tuometinė caro valdžia. Lukiškės buvo tik gana trumpa stotelė F.Dzeržinskio kelyje – jam teko kalėti ne viename kalėjime.

Jonas Vileišis

Būsimasis Nepriklausomybės akto signataras Jonas Vileišis Lukiškėse buvo įkalintas 1916 m., Lietuvą I pasaulinio karo metais okupavus Vokietijai.

Jis buvo suimtas už antivokiškų atsiliepimų platinimą.  J.Vileišis praleido apie pusmetį. Tuomet jis buvo ištremtas į Vokietiją prievartos darbams.

1917 m. rugpjūtį buvo paleistas ir grįžo į Lietuvą.

Mykolas Biržiška

Nepriklausomybės akto signataras Mykolas Biržiška Lukiškėse trumpai kalėjo 1922 m. Vilnių prijungus prie Lenkijos, lenkų administracija Vilniuje jį, kaip ir dar ne vieną iškilų lietuvių kultūros veikėją, buvo suėmusi ir apkaltinusi tėvynės išdavimu, už ką grėsė mirties bausmė. 

Visgi įsikišus Tautų Sąjungai, M.Biržiška buvo paleistas ir perduotas Lietuvos kariuomenei.

Menachemas Beginas

Būsimasis Izraelio ministras pirmininkas ir Nobelio taikos premijos laureatas Menachemas Beginas Lukiškėse kalėjo 1940–1941 m. sovietinės okupacijos metais, jį suėmus NKVD.

Prieš karą jis gyveno ir aktyviai veikė Varšuvoje, o 1939 m., prieš miestą okupuojant naciams, pasitraukė į Vilnių.

Menachemas Beginas 1941 m. jis buvo ištremtas į Pečioros lagerį, tačiau, SSRS pasirašiusius sutartį su lenkų emigracine Vyriausybe, paleistas į laisvę, o vėliau dalyvavo kovose už Izraelio nepriklausomybę. Izraelio ministru pirmininku M.Beginas tapo 1977 m. 1979 m.

M.Beginas kartu su Egipto lyderiu Anwaru Sadatu už pasirašytą Izraelio ir Egipto taikos sutartį buvo apdovanoti Nobelio taikos premija.

2012 m. ant Lukiškių kalėjimo sienos įrengta lentelė M.Begino atminimui.

Marcelė Kubiliūtė

Garsiausia Lietuvos žvalgė ir Marcelė Kubiliūtė, tarpukariu tapusi vienintele visais svarbiausiais ordinais apdovanota Lietuvos moterimi, Lukiškėse praleido 1945–1946 m. 

Čia ji pateko už antisovietinę veiklą. Vėliau ji buvo išsiųsta tremtin į Sibirą.

Mykolas Burokevičius

Dalį savo bausmės Lukiškių tardymo izoliatoriuje-kalėjime praleido priešinimosi Lietuvos komunistų partijos atsiskyrimui nuo Sovietų Sąjungos komunistų partijos lyderis, 1991 m. valstybinio perversmo organizatorius Mykolas Burokevičius.

1994 m. M.Burokevičius buvo sulaikytas Minske, už antivalstybinę veiklą nuteistas 1999 m. Iš kalėjimo paleistas 2006 m., jis mirė 2016 m.

Bertrandas Cantat

2003 m. ne tik Lietuvą, bet ir Prancūziją sukrėtė žinia, kad prancūzų roko dainininkas Bertrandas Cantat Lietuvoje nužudė savo mylimąją, aktorę Marie Trentignant, kuri Lietuvoje filmavosi jos motinos režisuotame vaidybiniame filme.

Konflikto metu sunkiai sužalota aktorė po kelių dienų mirė ligoninėje.

B.Cantat Lukiškių tardymo izoliatoriaus vienutėje praleido beveik 14 mėnesių ir netgi surengė koncertą kitiems nuteistiesiems. 2004 m. jis buvo perkeltas į Prancūziją. 2007 m. anksčiau laiko paleistas iš kalėjimo. Šiuo metu jis tęsia savo muzikinę karjerą.

Alma Bružaitė

Alma Bružaitė-Jonaitienė – pirmoji nepriklausomybę atkūrusioje Lietuvoje iki gyvos galvos nuteista moteris.

Ji nuteista už savo dviejų sūnų nužudymą.

Berniukams 2007 m. dingus, o vėliau radus jų lavonus, kaip tuomet atrodė, kenčianti motina daugelio lietuvių akyse tapo heroje.

Visgi vėliau paaiškėjo, kad žudikė buvo pati A.Bružaitė. Neseniai pranešta, kad nuo 2007 m. Lukiškėse kalinti moteris artimiausiu metu bus perkelta į Panevėžio pataisos namus. Susituokusi su kitu kaliniu, dabar ji turi Svirbutavičienės pavardę.

Kazys Jonaitis

„Pakelių maniaku“ praminto Kazio Jonaičio nusikaltimai XX a. pradžioje šiurpino visą Lietuvą. Vairuotoju dirbęs vyras sustodavo prie jaunų merginų, paimdavo jas pavėžėti, o vėliau išžagindavo ir nužudydavo.

Kazys Jonaitis 2001 m. sulaikytas ir už trijų merginų nužudymą bei keturių išžaginimą iki gyvos galvos nuteistas K.Jonaitis Lukiškėse už grotų jau praleido daugiau negu 17 metų.

Henrikas Daktaras

Už sunkius nusikaltimus kalėti iki gyvos galvos 2013 m. nuteistas vienas žinomiausių šalies nusikaltėlių Henrikas Daktaras Lukiškėse praleido ne vienerius metus.

Tiesa, šiuo metu H.Daktaras Lukiškėse jau nebekali – 2018 m. gegužę teismas nusprendė, kad H.Daktaras už gerą elgesį gali būti perkeltas į pataisos namus.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder