Dešimtmetis po guminių kulkų „baliaus“

Dešimtmetis po guminių kulkų „baliaus“

Vakar suėjo lygiai 10 metų, kai taikus, legalus profesinių sąjungų susivienijimų mitingas, organizuotas prie Seimo ir Vyriausybės protestuojant prieš Andriaus Kubiliaus Vyriausybės naktines reformas, pasibaigė akmenų bei žalių kiaušinių pliūpsniais į Seimo langus bei sienas. Protestuotojai, nesvarbu, taikingi, legalūs ar ne, buvo policijos Viešojo saugumo tarnybos pavaišinti ašarinėmis dujomis bei guminėmis kulkomis. Tąkart piliečius pavyko išgąsdinti. Ar pavyktų ir dabar surinkti prie Seimo tiek tūkstančių taikingų piliečių?

2009 m. sausio 16-osios mitingo koordinatorės, Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos generalinės sekretorės Janinos Matuizienės teigimu, taikingame mitinge dalyvavo apie 9 tūkstančiai profsąjungiečių. Autobusais atvykusių į sostinę iš visos Lietuvos. Visi buvo įsisegę specialias emblemas. Visi buvo įspėti neuždengti veidų skaromis, šalikais.

„Visiems dalyviams iš anksto išplatinome atmintinę, kokių daiktų negalima į mitingą įsinešti, - pasakojo J.Matuizienė. - Iki šiol manau, kad tai buvo labai pavykęs mitingas, nes po jo labai padidėjo domėjimasis profsąjungomis. O tąkart visus leidimus iš Vilniaus savivaldybės turėjome, scenarijus buvo suderintas, net buvo suderinta, kokias dainas dainuosime.“

Tačiau kaip atsitiko, jog net dainas iš anksto suderinus, vis vien neišvengta ašarinių dujų? Pasirodo, pagal scenarijų mitinguotojai rinkosi 12 val. prie Seimo, o paskui apie 12.20 val. patraukė link Vyriausybės. Būtent čia vyko protesto mitingas. Tiesa, dalis iš rajonų atvykusių taikių mitinguotojų atsiliko ir pataikė į patį guminių kulkų šaudymo, žalių kiaušinių ir akmenų svaidymo įkarštį. Buvo atkirsti nuo pagrindinės profsąjungiečių kolonos.

Kiek būta tarp taikių protestuotojų provokatorių - sunku buvo suskaičiuoti. Galutinis rezultatas - kitą dieną Parlamento langai vis dar buvo aplipę kiaušinių tryniais. Ligoninėje atsidūrė 2 protesto dalyviai, dar 32 sužeistieji gydėsi ambulatoriškai. Policija sulaikė 151 asmenį. Dalis jų buvo neblaivūs, dalis - pilnomis kišenėmis akmenų. Tačiau, kaip tikina J.Matuizienė, nė vienas iš sulaikytų riaušininkų nebuvo profsąjungietis: „Tuo metu mes jau buvome prie Vyriausybės, kai paskambino ugniagesys Saulius Džiautas ir pranešė apie ašarines dujas prie Seimo. Dujų buvo tiek daug, kad mūsų konfederacijos patalpose, esančiose netoli Seimo, dar ir po savaitgalio nuo dujų graužė akis. Mes, kai kurie mūsų taikūs profsąjungiečiai, taip pat gavome dujų. Matėme, kaip kažkokie jaunuoliai automobilius vartė. Bet matėme, jog ir kai kurie policijos pareigūnai, saugoję aikštę prie Seimo, buvo profsąjungiečiai. Jau tą patį vakarą televizijos laidoje premjeras A.Kubilius apkaltino tuometį mūsų konfederacijos pirmininką Artūrą Černiauską riaušių organizavimu. Mums grasinta, kad teks atlyginti Seimo pastatui padarytą žalą. Kad šimtus tūkstančių litų teks užmokėti. Būtume bankrutavę - tokie pasakiški pinigai.“

Už „riaušių“ organizavimą buvo teisiami: profesinės sąjungos „Solidarumas“ vadovė Aldona Jašinskienė, dabar jau neegzistuojančios Lietuvos darbo federacijos pirmininkas Vidas Puskepalis ir tuometis LPSK vadovas A.Černiauskas. Teismas visus išteisino, nes teisiamieji net vaizdo ir garso medžiaga įrodė jokių riaušių neorganizavę. Jei piliečiai, pasipiktinę valdžios sprendimais ir pasiautėjo, tai tik spontaniškai. Arba prie jų prisijungus organizuotiems chuliganams.

Tąkart, kai prie Seimo policija šaudė guminėmis kulkomis, generalinio policijos komisaro pavaduotojas Saulius Skvernelis pažadėjo, jog „policija budės prie Seimo tiek, kiek reikės“. Fortūnai lėmus, S.Skvernelis dabar premjeras. Ir, atrodo, pasikeitė. Kai mokytojai lipo pro langus ir užėmė Švietimo ir mokslo ministeriją, niekas protestuotojų nepavaišino nei guminėmis kulkomis, nei dujomis. Kas pasikeitė?

„Turbūt baisu yra šiek tiek? - svarstė J.Matuizienė. - Ir taip sako, kad tampame policine valstybe. Bet reikalavimai visiems vienodi turėtų būti. Jei vieni gali be leidimo užimti ministerijos pastatą, tai gal ir kiti galės?“

Ar profsąjungiečiai bei eiliniai piliečiai provokacijų, guminių kulkų neišsigando? Išdrįstų ir dabar taikingai mitinguoti? Ne tik neišsigando, bet ir išdrįsta. Algirdo Butkevičiaus Vyriausybės laikais profsąjungiečiai mitingavo prie Seimo protestuodami prieš naująjį darbo kodeksą. Pernai mitinge palaikė mokytojų ir medikų reikalavimus.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder