Iš pajūrio į Seimą - nauji veidai

Iš pajūrio į Seimą - nauji veidai

Pirmadienį ryte paaiškėję preliminarūs Seimo rinkimų rezultatai vienus nuvylė, kitus pradžiugino, trečius nustebino. Mandatų daugumą po pirmojo turo turi konservatoriai, į Seimą pateko nemažai naujokų, o kėdės parlamente neteko ilgamečiai seimūnai. Tačiau tradiciškai balsuota vangiai - neatėjo nė pusė rinkėjų. Teise balsuoti pasinaudoto 47,52 proc. Lietuvos piliečių.

Bendras Klaipėdos rinkėjų aktyvumas vėl atsilieka ir nuo šalies vidurkio, ir nuo kitų didžiųjų miestų. Svarstoma, kad bent dalis rinkėjų prie balsadėžių neatėjo dėl koronaviruso nulemtų veiksnių. O kokie buvo pajūrio gyventojų, atėjusių balsuoti, pasirinkimai? Nė vienoje pajūrio rinkimų apygardoje atstovai nebuvo išrinkti pirmajame ture, o antrasis rinkimų turas, vyksiantis spalio 25 d., žada įdomias dvikovas.

Konservatorių sėkmė

Klaipėdos universiteto Viešojo administravimo ir politikos mokslų katedros docentas dr. Saulius Šiliauskas teigė, kad sėkme uostamiestyje gali džiaugtis Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai, kurie pagausino turėtų gerbėjų skaičių. Taip pat, pašnekovo teigimu, nemažai balsų, anksčiau nubyrėjusių nuo Liberalų sąjūdžio, atiteko Laisvės partijai.

"Liberalių jėgų blokas Klaipėdoje, palyginti su 2016 metų rezultatais, netgi paaugo. Tačiau nesakyčiau, kad rinkimais Klaipėdoje turėtų būti labai nusivylusi Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga, kuri nors ir apie tūkstantį balsų prarado, tačiau du jos atstovai yra antrajame ture, kaip buvo prieš ketverius metus. Gana sėkmingais rinkimus gali vadinti ir Liberalų sąjūdis, kurio atstovai tradiciškai yra antrajame rinkimų ture.

Darbo partija, nors ir neturi atstovo nė vienoje apygardoje antrame ture, per ketverius metus padidino savo rinkėjų skaičių. Mažėja socialdemokratų šalininkų skaičius. Lietuvos lenkų rinkimų akcija, ko gero, iš Vilniaus ir Klaipėdos tikėjosi daugiau tautinių mažumų balsų, kad įveiktų 5 procentų barjerą", - komentavo politologas.

Pasak jo, nemaža dalis balsuojančiųjų Klaipėdoje yra vadinamieji protesto balsai, kurie yra labiau kairės, kairiojo centro šalininkai. "Juos prieš 4 metus buvo priglaudusi Puteikio ir Krivicko koalicija. Dabar jos analogas buvo Centro partija-tautininkai, bet matome, kad jie prarado apie 5 000 balsų. Tikėtina, kad jie nuėjo Darbo partijai - tai partijai, kurią pastaruoju metu savo pasisakymuose kritikavo Naglis Puteikis, galbūt ir suvokdamas, kad tai didžiausi konkurentai", - sakė S. Šiliauskas.

Politologo teigimu, nustebino Laisvės partijos pasirodymas - jauna partija surinko 9,02 proc. balsų ir jau turi 8 mandatus parlamente.

Nubaudė senbuvius?

Vienmandatėje Klaipėdos Marių apygardoje į antrąjį turą pateko Klaipėdos miesto tarybos narė Ligita Girskienė (Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga), surinkusi 24,43 proc. balsų nuo galiojančių biuletenių, ir buvęs aplinkos ministras Kęstutis Navickas (Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai), gavęs 16,90 proc.

Pajūrio apygardoje dėl mandato varžysis pagal sąrašą į parlamentą jau patekęs dabartinis Seimo narys Simonas Gentvilas (Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis), surinkęs 20,94 proc. balsų, ir Klaipėdos miesto tarybos narys, vicemeras Arūnas Barbšys (Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai), kuriam buvo atiduota 18,72 proc. balsų.

Baltijos apygardoje susitiks Klaipėdos miesto tarybos narys Audrius Petrošius (Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai), gavęs 23,29 proc. balsų, ir kapitonas Mindaugas Bastakis (Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga), gavęs 13,38 proc. balsų.

Danės apygardoje mandato sieks buvęs kariuomenės vadas Arvydas Pocius (Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai), gavęs 27,38 proc. balsų, ir Klaipėdos miesto tarybos narys Saulius Budinas (Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis), sulaukęs 14,90 proc. balsų.

Klaipėdiečių palaikymo vienmandatėse apygardose nesulaukė Seimo senbuviai ir praėjusią kadenciją Seime dirbę politikai: Irina Rozova, Algimantas Kirkutis, Dainius Kepenis, Gintaras Vaičekauskas, Irena Šiaulienė, Naglis Puteikis.

Daugiamandatėse apygardose buvo reitinguoti ir į naująjį Seimą pateko vos trys dabartiniai Klaipėdos atstovai: Agnė Bilotaitė, Simonas Gentvilas ir Eugenijus Gentvilas.

"Klaipėdoje visada yra ir liberalių jėgų atstovų, ir Lietuvoje dominuojančių politinių jėgų atstovų. Matome, kad į kitą turą išėjo ir Tėvynės sąjungos, ir Liberalų sąjūdžio atstovai. Galbūt buvo staigmena, kad kai kurie Seimo nariai nepateko į antrą turą, kuriems tai buvo prognozuojama", - akcentavo S. Šiliauskas.

Intriga išlieka

Pasak politologo, kiekvieno kandidato patekimą į antrą turą galima pagrįsti keliais faktoriais. Tai galėjo lemti jų aktyvumas ir sukauptas įdirbis vietos politikoje, solidi politinės jėgos parama arba sėkmės faktorius.

S. Šiliauskas sako, kad kol kas labiau kalbama apie dešiniojo centro koalicinę ašį, tačiau būtent antrasis turas gali nulemti, kokią turėsime valdančiąją daugumą - dešiniojo centro, kairiojo centro ar partijų margumyną ir mažumos Vyriausybę.

"Kol kas Tėvynės sąjunga elgiasi gana atsargiai, nenorėdama atbaidyti visų potencialių rinkėjų, o valstiečiai ir socialdemokratai kalba apie kairiąją koaliciją. Daug kas priklausys nuo rinkėjų aktyvumo, ar partijos paskelbs oficialias pozicijas, kas ką rems antrame ture. Dar niekas nėra nuspręsta ir antrojo turo rinkimai turi labai didžiulę intrigą", - akcentavo S. Šiliauskas.

REZULTATAI

Marių apygarda

Dalyvavo 39,54 proc. rinkėjų (13 057 iš 33 024). Aktyviausia apylinkė - Volungėlės (43,46 proc.), pasyviausia - Budelkiemio (36,83 proc.).
Į antrąjį turą pateko Klaipėdos miesto tarybos narė Ligita Girskienė (Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga), surinkusi 24,43 proc. balsų nuo galiojančių biuletenių, ir buvęs aplinkos ministras Kęstutis Navickas (Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai), gavęs 16,90 proc.
Kiti rezultatai:
Edmundas Kvederis (Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis) - 13,20 proc.
Irina Rozova (Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga) - 10,91 proc.
Tomas Burkauskas (Darbo partija) - 8,48 proc.
Vaidas Šukys (Laisvės partija) - 7,34 proc.
Kęstutis Mickevičius (Lietuvos socialdemokratų partija) - 4,53 proc.
Žydrūnas Banevičius (Lietuvos žaliųjų partija) - 3,40 proc.
Vytautas Dubra (Centro partija "Gerovės Lietuva") - 3,11 proc.
Mindaugas Žilys (partija "Lietuva - visų") - 2,18 proc.
Juozas Girčys (Lietuvos socialdemokratų darbo partija) - 2,12 proc.
Algimantas Kirkutis (Krikščionių sąjunga) - 1,79 proc.
Sandra Sirutienė (partija "Laisvė ir teisingumas") - 1,62 proc.

Pajūrio apygarda

Dalyvavo 43,16 proc. rinkėjų (13 861 iš 32 116). Aktyviausia apylinkė - Pušų (56,57 proc. rinkėjų), pasyviausia - Strėvos (35,51 proc.).
Į antrąjį turą pateko Seimo narys Simonas Gentvilas (Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis), surinkęs 20,94 proc. balsų, ir Klaipėdos miesto tarybos narys, vicemeras Arūnas Barbšys (Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai), kuriam buvo atiduota 18,72 proc. balsų.
Kiti rezultatai:
Vaidas Venckus (Lietuvos socialdemokratų partija) - 11,64 proc.
Seimo narys Dainius Kepenis (Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga) - 10,52 proc.
Birutė Andruškaitė (Laisvės partija) - 10,24 proc.
Aleksandras Voronovas (Darbo partija) - 8,92 proc.
Tamara Šuklina (Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga) - 6,84 proc.
Neringa Aleksandrovienė (Lietuvos socialdemokratų darbo partija) - 4,06 proc.
Audrius Stankus (Centro partija "Gerovės Lietuva") - 3,57 proc.
Arvydas Ektis (Lietuvos žaliųjų partija) - 3,52 proc.
Olia Stulgaitienė (Krikščionių sąjunga) - 1,04 proc.

Baltijos apygarda

Dalyvavo 41,43 proc. rinkėjų (13 715 iš 33 103). Aktyviausia apylinkė - Aušros (48,22 proc.), pasyviausia - Debreceno (38,05 proc.).
Į antrąjį turą pateko Klaipėdos miesto tarybos narys Audrius Petrošius (Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai), gavęs 23,29 proc. balsų, ir kapitonas Mindaugas Bastakis (Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga), gavęs 13,38 proc. balsų.
Kiti rezultatai:
Michailas Andrijanovas (Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga) - 11,48 proc.
Nina Puteikienė (Centro partija "Gerovės Lietuva") - 10,67 proc.
Simas Galdikas (Darbo partija) - 10,15 proc.
Gintaras Vaičekauskas (Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis) - 9,28 proc.
Mindaugas Tarnauskas (Laisvės partija) - 7,68 proc.
Mindaugas Prialgauskas (Lietuvos socialdemokratų partija) - 4,05 proc.
Irena Šiaulienė (Lietuvos socialdemokratų darbo partija) - 3,68 proc.
Jolanda Bagdonienė (Lietuvos žaliųjų partija) - 2,70 proc.
Lina Šukytė-Korsakė (partija "Laisvė ir teisingumas") - 1,85 proc.
Evaldas Jurkevičius (Krikščionių sąjunga) - 1,80 proc.

Danės apygarda

Dalyvavo 49,48 proc. rinkėjų (15 966 iš 32 265). Aktyviausia apylinkė - Jūreivių (96,58 proc.), pasyviausia - Pingvinuko (41,29 proc.).
Į antrąjį turą pateko buvęs kariuomenės vadas Arvydas Pocius (Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai), gavęs 27,38 proc. balsų, ir Klaipėdos miesto tarybos narys Saulius Budinas (Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis), sulaukęs 14,90 proc. balsų.
Kiti rezultatai:
Romaldas Sakalauskas (Lietuvos socialdemokratų partija) - 11,67 proc.
Naglis Puteikis (Centro partija "Gerovės Lietuva") - 11,09 proc.
Antanas Kontautas (Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga) - 9,80 proc.
Nerijus Vitkauskas (Laisvės partija) - 9,44 proc.
Giedrius Bindza (Darbo partija) - 5,97 proc.
Aleksandras Michailovas (Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga) - 4,56 proc.
Liudvika Kuzminčiūtė (Lietuvos žaliųjų partija) - 3,25 proc.
Rimvydas Kairys (Lietuvos socialdemokratų darbo partija) - 1,94 proc.

Gargždų apygarda

Dalyvavo 44,60 proc. rinkėjų (15 737 iš 35 282). Aktyviausia apylinkė - Gargždų Nr. 2 (55,43 proc.), pasyviausia - Dituvos (31,50 proc.).
Į antrąjį turą pateko ilgametis Seimo narys Petras Gražulis (išsikėlė pats), sulaukęs 22,43 proc. balsų, ir Seimo narė Rasa Petrauskienė (Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai), gavusi 21,17 proc. balsų.
Kiti rezultatai:
Justas Ruškys (Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis) - 16,42 proc.
Artūras Bogdanovas (Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga) - 16,01 proc.
Alvydas Mockus (Lietuvos socialdemokratų partija) - 12,89 proc.
Martynas Pocius (Lietuvos žaliųjų partija) - 5,19 proc.
Antanas Valys (Lietuvos socialdemokratų darbo partija) - 3,53 proc.
Gintautas Kniukšta (Kartų solidarumo sąjunga-Santalka Lietuvai) - 2,36 proc.

Mėguvos apygarda

Dalyvavo 48,79 proc. rinkėjų (15 937 iš 32 662). Aktyviausia apylinkė - Kaštonų (54,70 proc.), pasyviausia - Laukžemės (38,95 proc.).
Į antrąjį turą pateko Palangos miesto savivaldybės tarybos narys Mindaugas Skritulskas (Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai), sulaukęs 28,49 proc. palaikymo, ir VšĮ "Klaipėdos šventės" direktorius Romandas Žiubrys (Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga) - 14,08 proc.
Kiti rezultatai:
Svetlana Grigorian (Lietuvos socialdemokratų partija) - 13,13 proc.
Audronė Balnionienė (Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis) - 10,61 proc.
Edgaras Maščinskas (Laisvės partija) - 9,49 proc.
Vilius Martusevičius (Darbo partija) - 7,54 proc.
Dovydas Petrošius (Lietuvos žaliųjų partija) - 5,55 proc.
Jonas Kubilius (Lietuvos socialdemokratų darbo partija) - 3,30 proc.
Inga Vizgirdienė (Centro partija "Gerovės Lietuva") - 3,22 proc.
Nijolė Požarskienė (partija "Laisvė ir teisingumas") - 1,76 proc.
Vaidievutis Ipolitas Geralavičius (Krikščionių sąjunga) - 1,76 proc.
Raimundas Latakas (Kartų solidarumo sąjunga-Santalka Lietuvai) - 1,06 proc.

Kuršo apygarda

Dalyvavo 44,33 proc. rinkėjų (16 635 iš 37 523). Aktyviausia apylinkė - Nasrėnų (55,21 proc.), pasyviausia - Lenkimų (33,43 proc.).
Į antrąjį turą pateko politikos veteranas Antanas Vinkus (Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga), gavęs 29,33 proc. balsų, ir Kretingos rajono savivaldybės tarybos narys Juozas Mažeika (Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai), sulaukęs 21,43 proc. balsų.
Kiti rezultatai:
Tomas Abelkis (Lietuvos socialdemokratų darbo partija) - 18,77 proc.
Jolita Vaickienė (Darbo partija) - 14,96 proc.
Romualdas Jablonskis (Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis) - 6,40 proc.
Jonas Drungilas (Krikščionių sąjunga) - 3,21 proc.
Genoveita Krasauskienė (partija "Laisvė ir teisingumas") - 2,38 proc.
Vytautas Šaduikis (Lietuvos žaliųjų partija) - 2,22 proc.
Remigijus Buožius (Kartų solidarumo sąjunga-Santalka Lietuvai) - 1,30 proc.

Šilutės apygarda

Dalyvavo 41,49 proc. rinkėjų (14 539 iš 35 046). Aktyviausia apylinkė - Stubrių (57,66 proc.), pasyviausia - Pašyšių (28,01 proc.).
Į antrąjį turą pateko Šilutės rajono savivaldybės tarybos narė Sandra Tamašauskienė (Tėvynės sąjunga - Lietuvos krikščionys demokratai), gavusi 25,63 proc. balsų, ir buvęs europarlamentaras Zigmantas Balčytis (Lietuvos socialdemokratų darbo partija) - 20,84 proc. balsų.
Kiti rezultatai:
Alfredas Stasys Nausėda (Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga) - 18,64 proc.
Tomas Budrikis (Lietuvos socialdemokratų partija) - 13,54 proc.
Audrius Endzinas (Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis) - 9,94 proc.
Vaidas Pavilonis (Darbo partija) - 7,24 proc.
Rimantas Jaruškevičius (Lietuvos liaudies partija) - 2,38 proc.
Zigmas Medingis (Krikščionių sąjunga) - 1,79 proc.

Gemius

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder