Konspiracijos teorija ir praktika: „tulpių pašto“ paslaptys

Konspiracijos teorija ir praktika: „tulpių pašto“ paslaptys

Vasario 16-osios išvakarėse Lietuva gavo dar vieną žinutę iš „tulpių pašto“. Buvusi Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė netikėtai feisbuke prisipažino, taip pat buvusi įšventinta į slaptą Dalios Grybauskaitės „tulpių pašto“ broliją. O kiek tų įšventintųjų buvo iš viso? Aišku, ne vienas.

Tačiau gal kiekvienas manė, kad tik jam ar jai vieninteliam pati prezidentė rodo išskirtinį palankumą, apmoko konspiracijos abėcėlės? Demonstruoja išskirtinį pasitikėjimą, už kurį dera atsilyginti ypatingu konfidencialumu? Kaip masonų ložėje. „Opus Dei“ nariui ar pagerbtam mafijos boso. Kol kas kiti „tulpių pašto“ brolijos nariai vieningai tyli. Iki šiol savo noru apsišvietė tik Eligijus Masiulis ir L.Graužinienė.

TULPĖ- EGLĖ

„Po švenčių, - feisbuke savo prisiminimus dėstė L.Graužinienė, - atėjo žinia iš D.Grybauskaitės, kad aš turiu susikurti atskirą el.paštą, jog galėtume tiesiogiai bendrauti. Jos el. paštas buvo [email protected] Nustebau, kad adresas - Prezidento kanceliarijos“.

Toliau L.Graužinienė feisbuke rašo, jog paprašė Seimo IT specialisto sukurti jai atskirą el.paštą, kuris būtų naudojamas tik atskirame telefone. Apie tai Seime žinojo tik keli žmonės. L.Graužinienei buvo sukurtas el.paštas [email protected] Buvusi Seimo pirmininkė taip pat stebėjosi, kodėl Seimo laikinoji komisija taip ilgai tiria „tulpių pašto“ veiklą bei susirašinėjimą su politikais:

„Gerbiamieji, - rašo feisbuke L.Graužinienė, - įrodymai laukia jūsų LR Seimo serveriuose, o jei jau spėjo sunaikinti, tai visai nesunku specialistams juos atkurti. Net neabejoju, kad „tulpių pašto“ laiškų turinį žino ne tik Eligijus Masiulis, kuris bando tai panaudoti savo gynybai.“

Buvusi Seimo pirmininkė taip pat paaiškina, kodėl staiga feisbuke nutraukė tylą: „Kantrybė turi ribas, patys prisiprašėte.“

Nelegalus susirašinėjimas ir poveikis

Audito, apskaitos, turto vertinimo ir nemokumo valdymo tarnybos Audito kokybės patikrinimo skyriuje vyriausiąja specialiste dirbanti L.Graužinienė nebuvo kalbi:„Ne, tikrai daugiau nieko nekomentuosiu. Parašiau tai, ką norėjau parašyti, ir daugiau nieko nekomentuosiu. Šitame etape daugiau informacijos nebus“, - pareiškė žiniasklaidai parlamento ekspirmininkė. Vis dėlto „Respublikai“ L.Graužinienė padarė malonią išimtį.

O.S.: „Ar jums, Seimo pirmininkei, šis susirašinėjimas „eglė-tulpė“ neatrodė keistas?

L.G.: „Bendrauti reikia taip, kaip numato šalies Konstitucija, įstatymai ir kaip valstybės valdymo reikalai visur yra tvarkomi. Gaila, bet buvo pasirinktas kitas kelias.“

O.S.: „Tačiau nebuvo kitos išeities? Teko priimti D.Grybauskaitės pasiūlytą bendravimo kelią?“


L.G.: „Jūs paklausėte - jūs ir atsakėte.“

O.S.: „Kaip manote, kodėl tyli kiti politikai, su kuriais D.Grybauskaitė susirašinėjo „tulpių paštu“?

L.G.: „Nežinau, gal bijo dėl laiškų turinio, o man nėra ko bijoti.“

O.S.: „O kodėl apie savo susirašinėjimą „eglė-tulpė“ prabilote tik dabar? Gal tai yra susiję su būsimais Seimo rinkimais?“

L.G.: „Šitas klausimas - kodėl dabar - yra sąlyginis. Ar anksčiau, ar vėliau, ar dabar - visą laiką iškils klausimas, kodėl dabar, o ne anksčiau, ne vėliau, todėl šis klausimas yra beprasmis. Tikrai nesieju su Seimo rinkimais, nes į jokią politiką aš eiti neketinu.“

O.S.: „Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkės Agnės Širinskienės vadovaujama laikinoji komisija jau ne pirmus metus tiria, ar politikams, valstybės tarnautojams nebuvo daromas neleistinas poveikis. Trys Seimo nariai paprašė komisijos ištirti ir „tulpių pašto“, veikusio nuo 2009 m. liepos 12 d. iki 2019 m. birželio 26 d., poveikį politikams bei paviešinti šio susirašinėjimo turinį. Kaip manote, kodėl komisija iki šiol to poveikio nepaviešina ir niekaip neužbaigia savo darbo?“

L.G.: „Aš dabar nelabai domiuosi politika.“

O.S.: „O kaip jautėtės, kai vietoj solidaus bendravimo su prezidente teko bendrauti kaip „eglei“ su „tulpe“?

L.G.: „Emocijų nekomentuosiu. Aš tiesiog patvirtinau faktą, kad toks susirašinėjimas buvo.“

Labai patenkintos aukšlės ant kabliuko?

Situacija kiek komiška. Seime posėdžiavo ne vienas politikas, įtikėjęs, kad tik su juo vieninteliu per kitiems nežinomą paštą slapta bendrauja pati D.Grybauskaitė. Toks politikas, dalyvaujantis slapukiškame susirašinėjime su Jos Ekscelencija, turėjo jaustis išaukštintas, išskirtinis ir itin protingas. Įgijęs tokį pasitikėjimą, turintis tokį galingą „stogą“, apie kokį kiti kvailesni Seimo kolegos gali tik pasvajoti.

O iš tiesų visi tie „nežiniukai“, nežinantys apie kitų „tulpių pašto“ dalyvių egzistavimą, buvo timpčiojami D.Grybauskaitės. Pamauti kaip aukšlės ant kabliuko „ypatinga, asmeninė D.Grybauskaitės malonė“. Užsienio žvalgybos taip gaudo patiklius informatorius, alfonsai - pavytusias, bet turtingas vienišes, o D.Grybauskaitė - patiklius politikus-narcizus.

Prieš tai supratusi, jog šitas ar šita tikrai susirašinės. Jei ne iš baimės, tai iš narciziško pasipūtimo, - kad būtent aš, aš esu valstybės vadovei svarbus, būtent mano mintys ir mano paslaugos. Paslaptį pasilaikysiu. Pravers rašant memuarus.Koks galėtų būti Seimo nario - „tulpių pašto“ brolijos dalyvio - psichologinis portretas? Uždaro būdo. Frakcijoje įtakingas. Seime - gerbiamas. Plepiai ir karštakošiai nepageidaujami. Kita vertus, ar tikrai šalies vadovams nepatartina susirašinėti su kitais politikais per slaptą paštą? Neviešinant laiškų turinio?

O kas čia blogo?


Buvęs Seimo narys, psichologas Gediminas Navaitis atsakė taip:

„O kodėl politikai turėtų nebendrauti? Taip man ir liko mįslė, kas tame privačiame susirašinėjime yra pažeista ir netinkama. Yra privatūs politikų pokalbiai, kurie nėra tokie diplomatiški kaip viešame kalbėjime.

Kai politikai bendrauja sudėtingomis, vertybinėmis temomis, ar jie visada kalba taip, kad jų pasisakymai galėtų būti iškart viešai ištransliuojami? Lietuvos politikai šia savybe nepasižymi.

Galime prisiminti ir kai kurių diplomatų nediplomatiškus pasisakymus privačiuose pokalbiuose. Po truputį politikai mokosi viešai kalbėti, bet ir didžiųjų valstybių politikai kartais šneka ne visai diplomatiškai.

Tiek iš Rytų, tiek iš Vakarų. Turbūt reikia aiškiai atskirti, kas yra viešas politinis pokalbis, kas yra privatus politinis pokalbis ir kas iš viso turi būti privatu, ir kas yra viešas bendravimas.

Protingai vertindami, turėtume būti atlaidesni politiko asmenybei, jo šeimai, bendravimo būdui, bet daug griežtesni jo politinei programai, partinei veiklai. Bet šiandien primetinėjamos diskusijos kitokiomis temomis ir pradedame domėtis visai kitomis savybėmis.

Visai neseniai politikai netgi dalyvaudavo šokių konkursuose. Pamėginkite tai perkelti į verslo sritį. Verslininkas ieško buhalterio ir klausia - ar jūs gerai šokate tango. Jei atsako „taip“ - jūs priimtas. Deja, kartais elgiamės pagal tą anekdotą. Vyksta politikos susmulkėjimas. Netgi nususinimas.“

Tačiau ar iš tikrųjų saugiau valstybėje, kai politikai tariasi dėl valstybės valdymo medžiodami, žvejodami, gaudydami drugelius ar privačiai susirašinėdami? Lyg Valentinai su Valentinomis. Juk kuo mažesnės kompanijos, tuo lengviau galima susitarti. Ir nebūtinai tik dėl pačių kilniausių dalykų.

Visuomenė vedžiojama už nosies


Politologas Bernaras Ivanovas buvo įsitikinęs, kad „tulpių pašto“ istoriją reikia išnagrinėti iki galo. Nes visuomenei niekas iki galo neaišku, ji vedžiojama už nosies. Visuomenė paprasčiausiai negerbiama.

„Tiek nutylėjimų, užuominų, pamirkčiojimų, rodymų pirštu, štai ir L.Graužinienės viešas liudijimas, o visuomenei vis vien niekas neaišku, - sakė B.Ivanovas, - vyksta visiška politikos profanacija ir kovos dėl valdžios. D.Grybauskaitei jau niekas negali įgelti, galima įgelti tik konkurentams, nes kas yra D.Grybauskaitė ir taip žinome, ji dabar jau pensijoje ir tegul sėkmingai pramogauja pensininkų renginiuose.

Reputacija niekam nerūpi, nes gerų reputacijų politikoje trūksta, todėl pilsto vieni kitus purvais, nors purvai nuteka kaip nuo žąsies vanduo. Vyksta kovos naudojant negatyvius kompromatus, o valstybės reikalai - nerūpi. Kiekvienas politikas turi savo cirką su savais klounais, „Šapito“ ir palaikymo komanda.

Ne veltui didysis Lietuvos kunigaikštis Gediminas ir jo sūnus Kęstutis sakė, kad aplinkui tik šunys ir kaimiečiai. Politikai pešasi, o visuomenei - viskas vienodai. Jei pamatytų Seime politiką, nusimovusį kelnes, turbūt tik perjungtų TV kanalą. Politikai patys taip diskredituoja politiką, kad piliečiai jiems netrukdytų elgtis, kaip jie nori. Gal specialiai to siekia. Ir nėra Heraklio, kuris išmėžtų tas Augėjo arklides. Lietuvoje tokio personažo dar nematau, o visuomenė turbūt migdomųjų prigėrusi.“

Seimo nario Naglio PUTEIKIO komentaras:

„Tulpių paštas“ buvo slaptas valstybės valdymas, paslėptas nuo rinkėjų. Kol valdžioje buvo D.Grybauskaitė, valstybės valdymas buvo grindžiamas ne parlamentarizmu, ne demokratija, ne įstatymais, o slaptais susitarimais. Slaptas valstybės valdymas pasireiškė įstatymų nepaisymu, kai nepaisoma valdžių atskyrimo principo, kad vienos valdžios Lietuvoje yra išrenkamos, o kitos paskiriamos.

L.Graužinienės liudijimas - tai naujas postūmis laikinajai Seimo komisijai. L.Graužinienės liudijimas įnešė naujų spalvų. Negaliu spėlioti, kiek politikų bendravo su D.Grybauskaite per „tulpių paštą“, bet turbūt ir konservatorių frakcijos pirmininkas Gabrielius Landsbergis taip bendravo.

Jei D.Grybauskaitė susirašinėjo su vienos frakcijos vadovu (Eligijumi Masiuliu - red. past.), tai turbūt ir su G.Landsbergiu. Manau, jog dėl slapto valstybės valdymo, dėl slaptų susitarimų vienos garsios advokatų kontoros atstovai buvo „sustatyti“ į aukščiausius finansinius valstybės postus.

Aš už tą nuomonę teismo sprendimu jau turėjau sumokėti piniginę baudą. Kol teismuose nedirbs tarėjai, teisingumo vykdymas yra labai abejotinas. Seimo narys, buvęs Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Vytautas Bakas už savo nuomonę taip pat baudas moka.

Matyt, šios kadencijos Seimas, Agnės Širinskienės komisija jau nesuskubs atsakyti į klausimus: kur ir kada D.Grybauskaitė buvo apmokyta konspiracijos meno, kurį įdiegė per savo prezidentavimo dešimtmetį Lietuvoje, kiek abonentų turėjo „tulpių paštas“, kaip plačiai jis buvo apėmęs ir užvaldęs valstybę?

Sidebar placeholder