Sutuoktiniai vienoje darbovietėje... Vieniems - korupcija, kitiems svarbiausia - kompetencija

Sutuoktiniai vienoje darbovietėje... Vieniems - korupcija, kitiems svarbiausia - kompetencija

Visai neseniai Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda pareiškė nepasitikėjimą LR Susisiekimo ministru Jaroslav Narkevič. Skelbdama ministro nuodėmių sąrašą, LR Prezidentūra pateikė ir faktą, kad ministerijos kuruojamame sektoriuje įdarbinta apie 20 žmonių susijusių su ministro J. Narkevič aplinka arba jo atstovaujama partija - Lietuvos lenkų rinkimų akcija - Krikščioniškų šeimų sąjunga.

Nors valdančioji dauguma tvirtai gina ministrą, o Premjeras S. Skvernelis Prezidento veiksmus įvardino, kaip kurstančius tautinę nesantaiką, panašu, kad ministro kėdė tapo labai karšta.

Tačiau sostų karus palikime Vilniuje. O kokia situacija yra Klaipėdoje? Mieste, kuriame jau daugelį metų yra mojuojama veržlumo, modernumo ir skaidrumo vėliava?

Pasidomėti šia tema paskatino ir redakciją pasiekęs laiškas, kurio autorius, prašęs neskelbti savo pavardės, įtariai vardina kai kurias įvairiose uostamiesčio įstaigose kartu dirbančių sutuoktinių pavardes..

"Štai savivaldybė yra viešosios įstaigos "Klaipėdos šventės" steigėja. Gerai miestiečiams žinoma ir pažįstama įstaiga, organizuojanti renginius tiek vasarą, tiek žiemą. Jos vadovas yra Romandas Žiubrys. Jo vadovaujamoje įstaigoje yra įdarbinta ir direktoriaus žmona Ieva Žiubrienė. Kurios pareigos yra renginių koordinatorė bei (piliavietės salės nuoma). Bent jau taip skelbia įstaigos internetinė svetainė.

Savivaldybei priklausančioje viešojoje įstaigoje Klaipėdos turizmo ir kultūros informacijos centre specialiste dirba Ana Timonina - Mickevičienė, kuri savivaldos rinkimuose buvo rinkiminio komiteto " Grubliauskas ir komanda" štabo vadovė", - rašo laiško autorius. - "Tam, kad būtų sprendžiami strateginiai klausimai, svarbiausiose ir didžiausiose miesto įmonėse yra formuojamos stebėtojų tarybos ir valdybos.

Miesto taryba turi teisę į šias svarbias valdymo struktūras deleguoti nepriklausomus narius.

Tarp tokių "nepriklausomų narių" atsidūrė ir Aldona Staponkienė. Ši politikė paskutiniuose rinkimuose į savivaldybės tarybą dalyvavo komiteto "Grubliauskas ir komanda" sąraše.

Rinkėjų valia į miesto tarybą nepateko. Tačiau, kaip "nepriklausoma" buvo paskirta į UAB Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centras stebėtojų tarybą bei buvo išrinkta į UAB "Gatvių apšvietimas" valdybą.

Įdomių paskyrimų galima surasti ir sveikatos priežiūros įstaigose. Kaip visuomenės atstovas į VŠĮ Klaipėdos vaikų ligoninė bei Respublikinę Klaipėdos ligoninė stebėtojų tarybas deleguotas Saulius Raugelė.

Pagal profesiją medikas, tačiau tuo pačiu neseniai tapęs Laisvės partijos Klaipėdos skyriaus pirmininkės Vaidos Žvikienės pavaduotoju partijoje.

Kaip žinia, Vaida Žvikienė, jau ne pirmą kadenciją yra miesto tarybos narė ir aktyvi merą palaikančios frakcijos lyderė.

VŠĮ Klaipėdos turizmo ir kultūros informacijos centras, vadovaujamas Romenos Savickienės, ne tokia jau kukli žuvelė visoje savivaldybei pavaldžių įstaigų struktūroje.

2018 metais įstaigos pajamos sudarė 221.784 eurų. Vien iš savivaldybės pagal sutartį buvo gauta 90.712 eurų mokesčių mokėtojų lėšų.

Darbo užmokesčiui 2018 metais šios įstaigos darbuotojams buvo išmokėta 105,574 eurų.

Beje, kalbant apie atlyginimus, kitos miesto savivaldybei pavaldžios įstaigos "Klaipėdos ID" direktoriaus Simo Simanausko atlyginimas sudaro 3362,07 eurų iki mokesčių.

Analizuojant ilgametę Klaipėdos miesto personalo vadybą vyniojasi ilgas politinių siūlų kamuolys.

VŠĮ "Klaipėdos irklavimo centras" vadovas yra Liudvikas Albertas Mileška. Jis tuo pačiu yra Liberalų sąjūdžio Klaipėdos skyriaus tarybos narys.

Politinės jėgos, kuriai daugelį metų priklausė meras Vytautas Grubliauskas bei nemaža dalis buvusios bei esamos savivaldybės vadovybės. Tiesa, Klaipėdos savivaldybė šioje įstaigoje turi 48 procentų dalį dalininkų kapitale.

Jeigu jau patekai į dvarą, tai greičiausiai bus pasirūpinta, kad tame dvare ir liksi.

Kur kas sunkiau į dvarą patekti, negu jame likti...

Panašu, jog populiarus fizikos dėsnis, kad niekas iš niekur neatsiranda ir niekas niekur nedingsta, yra gajus miesto valdžios personalo politikoje

Mažosios Lietuvos muziejuje dirba direktorius Jonas Genys su žmona, kartu su žmona darbuojasi Jūrininkų ligoninės generalinis direktorius.

Šiek tiek sudėtingiau Klaipėdos miesto savivaldybės vyriausiajam architektui Almantui Mureikai, kurio žmona vadovauja bendrovei "Archbalt".

Tačiau ir šioje situacijoje architektai rado išeitį - vedėjas retsykiais padeda žmonos įmonei parengti vieną kitą projektą, už tai "Archbalt" projektų derinimas savivaldybėje vyksta it sviestu pateptas.

Dar sudėtingiau su sutuoktiniu matytis Klaipėdos miesto Finansų ir turto departamento direktorei Aldonai Špučienei, kurios vyras dirba savivaldybės kontroliuojamoje AB "Klaipėdos vanduo" gamybos direktoriumi...

Ką jau kalbėti apie Klaipėdos miesto savivaldybės merą Vytautą Grubliauską, kurio žmonai už trijų dienų renginį alga mokama ištisus metus. Miesto skiriamos paramos dėka. Tai tik dalis pastebėjimų", - rašo laiško autorius.

Redakcijai atidžiau ištyrus miesto savivaldybei pavaldžių įstaigų personalą, susipažinus su savivaldybės valdomų ir kontroliuojamų įmonių valdymo organais, galima ir suabejoti, ar viskas gerai mūsų karalystėje. Tačiau, jei vieniems giminystės ryšiai, politinės protekcijos bado akis, kiti nieko blogo tame, kad sutuoktiniai dirba kartu, nemato.

Nėra blogybė


Nuomonių, apie sutuoktinių triūsą toje pačioje, ar viena kitai pavaldžioje įstaigose yra pačių įvairiausių.

Kad tai nėra didelė blogybė, mano "Transparency International" Lietuvos skyriaus programų vadovė Ingrida Kalinauskienė.

Vien tai, kad darbuotojai yra susiję giminystės ar bičiulystės ryšiais, savaime nėra nieko blogo, - paaiškino ji.

Esą reikėtų tik pasiaiškinti, kokiu būdu jie į tas pareigas pateko, kaip vertinama jų darbo kokybė, ar jie nėra tiesioginiame pavaldume.

"Džiaugiuosi, jog šiems klausimams 2020 metais skiriame daugiau dėmesio. Jei norime pasivyti Šiaurės Europos kaimynus, per ateinantį dešimtmetį neišvengiamai turėsime skaidrinti įtakos darymą ir siekti labiau pagrįstų sprendimų.

Šiuo metu man dažnai neaišku, ar mūsų politikai skiria tinkamą dėmesį interesų konfliktų valdymui ir supranta, kuriuo metu turėtų apie tai pranešti bei, prireikus, nusišalinti.

Kaip tik nuo šių metų pradžios įsigaliojo nauja interesų deklaravimo tvarka, kuri suteikia daugiau laisvės. Su šia laisve ateina ir didesnė atsakomybė tinkamai ir laiku pranešti apie galimus interesų konfliktus bei jų vengti.

Tikiuosi, kad šitai taps politikų įpročiu ir paskatins juos nuolat galvoti apie savo reputaciją", - vylėsi I. Kalinauskienė.

Žmona ėmė dirbti anksčiau


Paanalizuokime situaciją Klaipėdos mieste. Viešojoje įstaigoje Klaipėdos turizmo ir kultūros informacijos centre vadybininke dirba Jurgita Neniškienė, dabartinio Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos, kuri yra šios įstaigos steigėja, vadovo Gintaro Neniškio sutuoktinė.

Pats G. Neniškis paaiškino, kad jo žmona vadybininke dirbti ėmė kur kas anksčiau nei jis tapo administracijos direktoriumi.

"J. Neniškienė dabartinės viešosios įstaigos Klaipėdos turizmo ir informacijos centro pirmtakėje UAB Klaipėdos turizmo ir informacijos centre vadybininke pradėjo dirbti 2000 metų rugsėjį. Tuo metu ji buvo pirmas darbuotojas baigęs specializuotas bakalauro rekreacijos studijas Klaipėdos universitete. Dabartiniu metu įstaigoje darbuojasi 0,75 etato.

Aš administracijos vadovo pareigose darbuojuosi nuo 2019.05.22", - raštu pateiktame atsakyme dėstė G. Neniškis.

Ir žmona, ir svainis


Viešosios įstaigos "Klaipėdos šventės" vadovas Romandas Žiubrys, tame, kad jo žmona Ieva ir jos brolis P. Jucius taip pat dirba toje pačioje įstaigoje nemato nieko smerktino.

Jis paaiškino, kad "I. Žiubrienė dirba VšĮ "Klaipėdos šventės" pagal terminuotą darbo sutartį renginių koordinatorės pareigose. Į šias pareigas ji buvo priimta įstaigai laimėjus konkursą įgyvendinti komercinės veiklos projektą pagal 2015-09-07 sutartį "Dėl renginių operatoriaus paslaugų, kurioms teikti naudojamas valstybės turtas".

Renginių koordinatorius pagal steigėjo patvirtintą VšĮ "Klaipėdos šventės" organizacinę struktūrą tiesiogiai nepavaldus direktoriui.

Teisės aktai, kiek man žinoma, nedraudžia sutuoktiniams dirbti vienoje įstaigoje."

Padidintos rizikos zona


Psichologijos mokslų daktaras Vytautas Čepas įsitikinęs, kad tai nėra kažkas neišsprendžiamo dėl ko visi giminės ir artimieji turėtų kūlversčiais lėkti iš darbo vien dėl to, kad kokios tai įstaigos vadovu dirba (arba tapo), giminaitis.

"Yra "Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybės tarnyboje įstatymas", "Lobistinės veiklos įstatymas", pagaliau "Valstybės tarnybos įstatymas", kur numatyta kaip tokiais ir panašiais atvejais dera elgtis.

Ir nereikia baimintis, juoba badyti pirštais, kad vyras ir žmona dirba vienoje darbovietėje, o kitoje darbuojasi du broliai ir dar vieno jų žmonos dėdė...

Šeimos nariai ir artimi draugai savaime nėra blogybė


Klaipėdos miesto savivaldybės tarybos narys Arvydas Vaitkus įsitikinęs, kad vyras ir žmona neturėtų dirbti vienoje įstaigoje. "Tokią situaciją vertinu neigiamai. Kiek atsimenu, buvo, berods, STT, pažyma, kurioje atkreiptas dėmesys, kas vyksta AB "Klaipėdos vanduo".

Neturėtų būti tokios situacijos. Aišku, žmonės, giminės, šeimos nariai ir artimi draugai savaime nėra blogybė.

Tačiau jie neturėtų būti priimami į darbus, tik tam, kad būtų įdarbinti. Visi puikiai suprantame, kad artimų giminaičių įdarbinimas savivaldos institucijose ar jai pavaldžiose įstaigose, yra savotiškas nepotizmas ir protekcionizmas.

Tai yra negatyvu. Žinoma, jei kieno nors žmona dirba, kaip pavyzdys, Turizmo ir informacijos centre, o jūs tampate savivaldybės administracijos direktoriumi, tai čia jau nieko nepakeisi. Bet jei tapęs direktoriumi kur nors įdarbintume savo žmoną, tai jau vertinčiau neigiamai", - svarstė A. Vaitkus.

Merai keičiasi, vyr architektas lieka...

Matyt, uostamiesčio vyriausiojo architekto kompetencija yra unikali ir neturinti sau lygių. Klaipėdoje juokiamasi, kad miesto merai ateina ir išeina, tik vyriausiasis architektas lieka.

Tai ne pokštas, mat Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėjas Almantas Mureika yra ilgiausiai miesto architektūros skyriuje dirbantis tarnautojas Lietuvoje, Klaipėdos miesto savivaldybėje plušantis nuo 1990-ųjų rugsėjo.

Pikti liežuviai plaka, esą jis pats tuo pat metu dirba ir savo žmonos įmonėje UAB "Archbalt". Ir neva, todėl šios įmonės parengti projektai ar detalieji planai nesusilaukia jokių pastabų ir derinami sklandžiai. Tokia sėkme uostamiestyje negali pasigirti daugiau joks kitas architektas.

Tuo tarpu kitos panašia veikla užsiimančios įmonės ir asmenys nuolat susiduria su neigiamais projektų vertinimais bei tikslingu projektų derinimo procedūros vilkinimu.

Galbūt dėl neeilinių architektūrinių sugebėjimų A. Mureikos sutuoktinės V. Mureikos įmonę "Archbalt" įvairioms paslaugoms atlikti samdo mokūs užsakovai: Klaipėdos universitetas, Klaipėdos miesto savivaldybės valdoma įmonė AB "Klaipėdos energija", įvairios naujus pastatus istoriniame uostamiesčio centre statančios įmonės, prabangių individualių namų kvartalą buvusios moksleivių poilsiavietės "Žuvėdra" vietoje prie pat jūros plėtojanti UAB "Kopų žuvėdra", didžiausia šalyje alaus gamybos UAB "Švyturys - Utenos alus", kitos valstybinės ir savivaldybės institucijos.

Pats A. Mureika tokius gandus neigia ir tvirtina esąs nusišalinęs nuo visų UAB "Archbalt" vykdomų projektų.

"Teritorijų planavimo komisijoje nedalyvauju ir negaliu atsakyti į klausimą, kaip UAB "Archbalt" parengti projektai yra vertinami komisijoje, kokios priežastys lemia vienokį ar kitokį kiekvieno komisijos nario vertinimą.

Kadangi komisija yra sudaryta iš 7 savivaldybės administracijos specialistų ir dar 12 atskirų Klaipėdos miesto savivaldybei nepriklausančių institucijų specialistų, kurių kiekvienas vertina projekto atitikimą jo kuruojamai sričiai, atsakyti į klausimą, kodėl buvo atliktas teigiamas ar neigiamas vertinimas, gali tik tai atlikęs komisijos narys.

Kadangi visais atvejais nevertinau UAB "Archbalt" vykdomų projektų ir ši funkcija Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu buvo perduota kitiems tarnautojams, nežinau, kokių būna pareikšta vertinimų ir pastabų.

Manau, kad į šiuos klausimus gali atsakyti šių projektų vertinimą atlikę subjektai.

Pagal teisės aktus privaloma tikrinti projekto atitikimą sąlygoms ir normoms, patvirtintiems teritorijų planavimo dokumentams", - prieš kelerius metus raštu į pateiktus klausimus atsakė A. Mureika.

Dėl to, kad galėjo supainioti viešuosius ir privačius interesus šis tarnautojas net keturis kartus buvo svarstytas Vyriausioje tarnybinės etikos komisijoje.

Visais atvejais VTEK verdiktas buvo palankus A. Mureikai, jis jokių nusižengimų nepadarė ir etikos nepažeidė.

Sudėtingesnis reiškinys nei, gali atrodyti

Nepotizmas kaip tarnybinės padėties naudojimas giminėms ir draugams proteguoti yra žymiai sudėtingesnis reiškinys nei, kad gali iš pradžių atrodyti, - tęsia Vytautas Čepas - " Man kaip psichologijos daktarui tai, visu pirma, asocijuojasi su aukštesnes pareigas užimančių asmenų padorumo stygiumi arba jo nebuvimu.

Ir tikrai iš aštuonių valstybės tarnybos principų (pagarbos žmogui, teisingumo, nesavanaudiškumo, atsakomybės, nešališkumo, viešumo, pavyzdingumo ir padorumo), būtent pastarasis yra esminis, o visi kiti - išvestiniai.

Jei valstybės tarnautojas nesupranta kas yra padoru, o kas ne - prasideda didelės bėdos. Tada lengvai užmirštama kas yra pagarba žmogui, kas yra teisingumas, atsakomybė...

Svarbiausia - kompetencija

Buvęs Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos direktorius Saulius Budinas bandė ieškoti ir teigiamų šio reiškinio pusių. "Pažvelgus į šią situaciją plačiame kontekste, tai nėra labai gerai. Bet reikia suprasti, kad Klaipėda nėra toks didelis miestas, kad to išvengtume.

Jei žmogus laimi konkursą ir pradeda dirbti savivaldybei pavaldžioje įstaigoje, o jo šeimos narys jau po to tampa būtent politinio pasitikėjimo pareigūnu, kontroliuojančiu aptariamą įstaigą.

Negi dabar viena iš jų reikia ieškoti kitos darbo vietos? Bet yra tokių įmonių, kuriose susijusių asmenų yra tikrai daug, ir tai tęsiasi nuo senų laikų iki dabar.

Jei žmogus pradėjęs vadovauti įmonei į ją pradeda kviesti ir įdarbinti savo artimuosius, mano galva, yra nelabai gerai.

Žiniasklaidoje skaičiau ir apie situaciją AB "Klaipėdos vanduo".

Jei kalbėtume apie partijos bičiulių "susodinimą" į tam tikras kėdes, gal ir nėra gerai. Bet žmogui uždrausti dalyvauti politiniame gyvenime negalime uždrausti.

Todėl svarbiausiu kriterijumi skiriant žmogų į vienas ar kitas pareigas turėtų būti vertinama jo kompetencija. Jeigu jis tinkamas, neturėtų rūpėti jo politinės pažiūros ar partiškumas. Bent jau aš į tai kreipdavau mažiausiai dėmesio.

Susitiko muziejuje

Daugelis pakalbintų klaipėdiečių stebisi, kodėl kaip nepotizmo pavyzdys minima Jono ir Zitos Genių šeimyna. Tie, kas arčiau juos abu pažįsta, visi kaip susitarę kartoja tą patį, duok dieve, daugiau tokių darnių ir puikių šeimų Klaipėdoje ir viename kolektyve.

Klaipėdos miesto savivaldybės biudžetinėje įstaigoje Mažosios Lietuvos muziejuje Jonas Genys direktoriauja nuo 1992-ųjų. Šio muziejaus Istorijos skyriui vadovauja Zita Genienė.

Muziejaus direktorius paaiškino, Z. Genienė muziejuje, tose pačiose pareigose, pradėjo dirbti kur kas anksčiau už jį.

Žmoną į muziejų pakvietė dirbti tuometinis muziejaus direktorius prof. Vladas Žulkus.

"Kadangi esame abu profesionalai istorikai mums profesine prasme tai labai pozityvu. Ji daugiau tiria šaltinius, aš - archeologas. Kartu esame parašę monografiją, skirtą Varniams, publikavome ne vieną mokslinį straipsnį Klaipėdos istorijos klausimais, o tada, kai dar nedirbau muziejuje, kartu dalyvaudavome ir archeologinėse ekspedicijose.

Ta pati istoriko profesija ir kompetencija, profesinė sinergija mūsų atveju padėjo daug ką gražaus nuveikti istorijos lauke. Esu įsitikinęs, kad Z. Genienė viena solidžiausių ir kompetetingiausių Klaipėdos istorikų", - atviravo J. Genys.

Jis pabrėžė, kad Z. Genienė nepažengė jokiais karjeros laipteliais nuo to laiko kai pradėjo dirbti muziejuje. "Kitaip tariant, savotiškai ji mane priėmė į muziejų, o ne aš ją. Ji nedalyvauja jokiuose muziejaus valdymo organuose (pvz. svarbiausias toks yra - muziejaus taryba), atlyginimas toks pat kaip ir kitų muziejininkų.

Zita nedalyvauja jokiuose biudžeto formavimo, skirstymo darbuose - tam turime administraciją su ekonomistu, direktoriaus pavaduotojais, muziejaus taryba. Z. Genienė nėra direktoriui pavaldi, o pavaldi vyr. fondų saugotojai. Priemokų negauna. Beje, muziejus - mažas kolektyvas, maža kadrų kaita, vieni kitus pažįsta kaip nuluptus, tad čia ir nepapiktnaudžiausi", - paaiškino J. Genys.

Jis taip pat ragino atkreipti dėmesį, kad muziejininko darbas gal ir nėra tas, kuris labai daug ką viliotų, kad būtų didžiulė konkurencija įsidarbinti.

Maži atlyginimai tik dabar po truputį pradeda kilti iš dugno, bet dar toli iki muziejininkų koeficientų vidurkio ir kitų Lietuvos sričių vidurkių.

Daug kas priklauso nuo vadovo

Psichologijos mokslų daktaras Vytautas Čepas įsitikinęs,Jei vadovas išmintingas, problemų nekyla. Jis viską sutvarko taip kaip reikalauja įstatymai: deklaruoja visus savo viešuosius interesus, nusišalina nuo sprendimų kurie gali būti traktuojami kaip protekcija (ypač karjeros ir finansiniais klausimais), sutvarko įmonės struktūrą taip, kad giminaičiai ir artimieji jam tiesiogiai nepavaldūs, jų neproteguoja.

Suprantama ir į jo viešųjų interesų ratą patekę asmenys taip pat privalo elgtis padoriai, t.y. taip, kad niekam nekiltų abejonių dėl protekcionizmo, šališkumo, teisingumo ir kitų veiksmų kurie gali būti traktuojami kaip nepotizmas.

Visą straipsnį skaitykite artimiausiame "Savaitės Ekspreso" savaitraščio numeryje.


grokiskis.lt karikatūra

Gemius

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder