Anksčiau įvairiais karpiniais (kiaušiniais, zuikiais, stilizuotais paukščiais, gėlėmis) ypač populiaru buvo puošti langus. "Šiandien Velykoms papuoštus langus retai kur pamatysime - nebent vaikų darželiuose... - šypsosi moteris. - Tačiau karpinius galima klijuoti ne ant langų, o juos prisegti prie užuolaidų".
Kiti karpiniai - avelės, vištos, padėkliukai - skirti stalo puošybai. Į tokį karpinį galima įkišti margutį, servetėlę. Be to, juos su margučiu galima dovanoti artimiesiems.
Kiaušinio formos karpinius, pritvirtintus prie juostos ar siūlo, galima kabinti palubėse, ant lempų, lentynų.
Šakelių kompozicijos
Labai svarbus velykinės puošybos akcentas - išsprogusios beržo arba žilvičio šakelės. "Niekur nesu mačiusi, kad Velykoms žmonės merktų kito medžio šakas - obels, liepos ar kaštono. Beržas tikriausiai turi magišką reikšmę", - svarsto moteris. Į vazą su beržo šakelėmis Marė siūlo pamerkti ir pavasario gėlių: narcizų, tulpių, o pačią šaką papuošti dekoruotais kiaušiniais.
"Paimkite žalią kiaušinį. Abiejuose galuose padarykite skylutes ir išpūskite turinį. Iš popieriaus iškirpkite skiauterę, sparnelius, uodegą, snapą. Po to viską priklijuokite ant išpūsto kiaušinio. Gausite žaismingą gaidžiuką. Kiaušinį galima dekoruoti ir plunksnomis, įdomiai atrodys priklijuoti džiovinti augalai ar net kruopos", - siūlo dailės mokytoja.
Pasak moters, Velykų stalą galima papuošti ir sudygusiomis avižomis ar kviečiais. "Želmenėlius įdėkite į pintą krepšelį, o į juos įkiškite margutį. Tai paprasta, bet šviežumo ir šventiškumo velykiniam stalui teikianti kompozicija".
Kas turi laiko pasėdėti prie dirbinių stalo, mokytoja A. Bračkienė velykinius viščiukus siūlo pasidaryti iš papjė-mašė. "Nulipdykite plastilininį viščiuką. Aptraukite jį polietileniniu maišeliu ir klijuokite popierėlius. Vėliau viščiuką nuspalvinkite. Vaikams labai patinka daryti tokius darbelius."
Neskubėkite nupuošti namų
Svarbiausiais Velykų ritualas, žinoma, yra kiaušinių marginimas. "Atsimenu, kai vaikystėje su šeima susėsdavome juos dažyti, visi tokie geri ir švelnūs vienas kitam būdavome. Šis procesas labai suartindavo. Kiekvienas margindavo po kelis kiaušinius: vieno margučio tvirtumą tikrindavome su kitais šeimos nariais daužydami Velykų rytą, o kitą dovanodavome savo draugui."
Moteris ragina nepasiduoti vakarietiškai kultūrai ir neatsisakyti tradicinių kiaušinių marginimo būdų. "Mes su vaikais darželyje kiaušinius marginame vašku, vėliau juos merkiame į svogūnų lukštų ir dažų mišinį, kaitiname. Labai gražiai atrodo, kai nudažytas kaišinis įvairiais raštais išraižomas aštriu peiliuku. Atsimenu, mes net įvairius sveikinimus ir linkėjimus ant kiaušinio išrašydavome..."
Velykos mažųjų mokytojai yra gerumo šventė. "Neskubėkite po Velykų nupuošti namų. Savo rankdarbiais džiaukitės iki mažųjų Velykų, arba atvelykio."
Rašyti komentarą