Altruistinės idėjos
"Projekto idėja kaip alternatyva asmenybės ugdymui mokyklose gimė vilniečio Tomo Kaulinsko galvoje. O mes "Kitą variantą" parsivežėme į Klaipėdą prieš metus", - sakė organizacijos veiklos koordinatorė ir lektorė Zigmantė Brazauskienė ir lektorius Marius Galvelė.
Socialinės pedagogikos magistrantė Zigmantė nuo studijų laikų dirbo savanore Vaikų dienos centre bei su problemišku jaunimu, ir įgijo didelę socialinio darbo patirtį bei psichologinių žinių. Jos bendražygis Marius, kažkada savyje pralaužęs nepasitikėjimo ledus, taip pat jau daugelį metų stengiasi padėti likimo nuskriaustiesiems, neryžtingiems ar kitų nesuprastiems žmonėms.
Abu jaučia nenumaldomą norą savo patirtimi ir žiniomis pasidalinti su kitais, todėl uostamiestyje jiems nebuvo sunku suburti dešimties savanorių komandą. Vieni jų veda mokymus jaunimui, kiti rengia savanorius, treti rašo projektus, ieškodami rėmėjų. Tikimasi, kad projektu susidomės Švietimo ministerija ir mokyklose atsiras galimybė įsteigti alternatyvaus ugdymo fakultatyvus.
Savanoriai nesibeldė į mokyklų duris, bet išsiuntinėjo informaciją apie "Kitą variantą" miesto mokykloms. Labiausiai projektu susidomėjo Klaipėdos Stasio Šimkaus konservatorijos studentai, "Vėtrungės" gimnazija ir "Aukuro" mokykla, taip pat susibūrė jaunimo iš įvairių mokslo kalvių grupė, kuri renkasi Klaipėdos atviros erdvės jaunimo centre.
Šiuo metu organizacija aktyviai ieško naujų savanorių, kuriems artimos organizacijos idėjos ir noras padėti jauniems žmonėms atsiskleisti. Atrodo, vilniečiams kolegoms sekasi geriau, savanoriais lektoriais nori tapti politikai, mokslininkai, sėkmingi verslininkai, kuriems svarbu asmenybės tobulėjimas visais aspektais. Klaipėdiečiai lektoriai dažnai lankosi sostinėje ir nuolat mokosi naujų dalykų.
Kardinalios permainos
"Bet kurio žmogaus potencialą galima greit išlukštenti ir atskleisti. Matome, kad pas mus į mokymus atėję paaugliai nuo 14 iki 19 metų kardinaliai keičiasi. Jie pradeda kurti, rūpinasi kitais. "Kitas variantas" nežlugdo ir neužgožia asmenybės individualumo, atvirkščiai - padeda atskleisti savo unikalumą ir gabumus, sužibėti, pradėti kurti ir rūpintis kitais", - sakė Marius.
"Mūsų tikslas nėra "kepti" lyderius. Juk vienas žmogus nori groti gitara, kitam nereikia dėmesio, viešumo, pripažinimo nei scenos, jis tenori tyloje rašyti eiles. Mes tik sustipriname motyvaciją nesustoti ir padedame atsiskleisti", - sakė Zigmantė.
Savanoriai rengia paskaitas įvairiausiomis temomis, kurias dažniausiai pasirenka patys klausytojai. Kalbama apie drąsą - ne apie beatodairiškąją, o apie drąsą pasirinkti tai, ką nori veikti gyvenime, mokėjimą pasakyti "ne" manipuliuojančiam žmogui ir apginti savo nuomonę. Kalbama apie sąžiningumą sau, atsakomybę. Jaunimui aktualiausios, daugiausia diskusijų sukeliančios temos yra kaip bendrauti nekonfliktuojant, kaip atskleisti savyje charizmatiškas savybes, auginti ką tik įgytą pasitikėjimą savimi ir savo gebėjimais. Kalbama apie laiko planavimą ir gyvenimo principus.
"Didelio pasisekimo sulaukė paskaita apie merginų ir vaikinų tarpusavio santykius: mąstymo ir jausmų skirtumus, kas suartina ir skiria ar skaudina, kaip užmegzti ryšį ir jį išlaikyti", - sakė savanoriai. Paskaitų metu žaidžiami įvairūs smagūs žaidimai "su potekste". Tarkime, vienas iš poros sugniaužia kumščius, o kitas turi atgniaužti: vieni bando jėga, antri kutena, treti tiesiog paprašo partnerį tai padaryti. Be didaktikos jauni žmonės supranta: kaip elgsiesi su žmogumi, taip tau atsakys.
Palaikymas - jėga
"Dažnai žmogui užtenka vien padrąsinimo: "Tu gali, tau pavyks. Aš tikiu tavimi, tuo, ką darai". Skaudu ir graudu, bet mažiausiai palaikymo, supratimo ir pritarimo jaunuoliai susilaukia iš draugų ar tėvų", - sakė Marius.
Vienas jaunuolis kuria muziką, rengia koncertinius turus su grupe, ir nori tapti profesionaliu muzikantu, tačiau jam tėvai sako:" Neprisigalvok nesąmonių, tai - ne tau. Verčiau studijuok perspektyvią specialybę ir susirask gerą darbą." Vaikinas tapo pasyvus, nusivylęs, jo vidinis švytėjimas geso akyse. Savanoriai turi idėją rengti atvirų durų dienas su tėvais, kad vietoje priešiškumo ir nesusikalbėjimo gimtų tarpusavio supratimas ir tolerancija.
Lektoriai galvoja, kad kiekvienam žmogui turi būti suteikta galimybė nors pabandyti įgyvendinti savo svajonę. Pradėjai - nesustok. Jeigu trūksta gabumų tikslui pasiekti tegu žmogus pats pamato savo galimybių ribas, tuomet ir nuoskauda bus mažesnė.
"Pažįstu vaikiną, kuris neturėjo bėgiko talento, bet jis užsibrėžė sau tikslą ir per šešerius metus buvo Lietuvos maratono bėgikų pirmame trejetuke. Dabar jis didžiuojasi tuo, ką pasiekė atkaklumu ir darbu", - sakė Marius.
Į "Kitą variantą" ateina ir užguitų žmonių. Zigmantė pasakojo apie septyniolikmetį vaikinuką, švelnų ir mielą viduje, bet iš išorės nuolat demonstravusį agresyvumą ir šiurkštumą.
"Vaikščiojo juodais drabužiais su kaukolėmis ir pakaruoklio kilpomis, auskarais ir tatuiruotėmis. Sėdėdavo piktas, susiraukęs, sukryžiavęs rankas. Po paskaitų, padrąsinimo ir grupės palaikymo žmogus suprato, kad yra kitų saviraiškos būdų, pasirinko kitokį stilių. Jis atsivėrė, dabar daugiau bendrauja, įsijungė į nevyriausybinės organizacijos veiklą, susiėmė moksluose. Gali būti, "užsiauginsime" puikų savanorį", - sakė Zigmantė.
Duoda ne žuvį, o meškerę
"Šiais kone visuotinio nusivylimo laikais net buvę veiklūs ir pozityviai mąstantys žmonės sako: "Nieko negalima padaryti, viskas blogai, nieko iš to neišeis..." Tokiam galiu papasakoti daug pavyzdžių, taip pat ir savąjį. Gąsdinama sunkmečio baubais aš pakeičiau darbą, iš šiltos vietos išėjau į nestabilią, bet labai mielą širdžiai. Aš sakau žmonėms, kad svarbiausia - "kaifuoti" nuo savo veiklos, nes jokie pinigai neatpirks kankynės visą gyvenimą dirbti nemielą darbą. Kam save pasmerkti nuoboduliui, jeigu gali rasti darbą, kuris tau bus tarsi šventadienis", - sakė Zigmantė.
Jauni žmonės, dar nežinantys, ko jie nori, padaro didelę klaidą, kai stoja į kurią specialybę todėl, kad to nori tėvai, arba todėl, kad draugas ją pasirinko. Vėliau, šiaip taip prastūmus studijų laiką, tenka "padžiauti diplomą ant šakos" ir ieškoti kitų variantų. Lektoriai skatina duoti sau laiko susidėlioti prioritetus. Viena klausytojų grupė palaikė vaikiną, kuris žalio supratimo neturi, ką norėtų veikti. Jis neskuba stoti studijuoti bet kur, o išvažiuoja į egzotišką šalį. Dirbs įvairius darbus, susipažins su įvairių patirčių žmonėmis, kol supras, kokį kelią rinktis.
"Žmonės auga visą gyvenimą ir kada, jei ne jaunystėje, dvejoti, abejoti, ieškoti, rizikuoti ir išbandyti save daugelyje sričių? Dabar tam yra geriausias laikas. Nėra vieno vienintelio gyvenimo kelio, visada gali rinktis iš daugelio",- patikino pokalbininkai.
Vasaros malonumai
Liepos mėnesį organizacija "Kitas variantas" ketina surengti keletą stovyklų, kuriose kartu pramogaus ir paskaitų klausysis Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos jaunimo grupės.
"Pernai kelių dienų stovyklą Imbarėje surengėme 40-iai mokinių. Šiemet esame pakviesti skaityti paskaitas 8-ių dienų stovykloje Nidos mokyklos mokiniams. Mes neuždarom durų provincijos miestelių jaunimui, visada kviečiame atvažiuoti arba važiuojame patys", - sakė Zigmantė ir Marius.
Norintieji būti "Kito varianto" savanoriais arba užmegzti kontaktus, kviečiami rašyti šiuo elektroniniu adresu: [email protected]
Rašyti komentarą