Euristika - loginių būdų ir metodinių taisyklių visuma. Kai užduotis sudėtinga arba itin didelė, o optimalus sprendimas neaiškus, euristiniai metodai gali padėti jį surasti.
1. Atsikratykite balasto.
Efektyviausias būdas susigaudyti užduotyse - išbraukti nereikalingas. Jeigu ką nors ne taip jau būtina daryti - išbraukite tai iš sąrašo.
2. Kasdieniai tikslai.
Lengva išeikvoti savo laiką mažareikšmiams reikalams, jeigu nesate susitelkęs į konkretų tikslą. Išsikelkite tikslą rytojaus dienai. Nuspręskite, ką jums reikia padaryti; kitą dieną -darykite tai.
3. Blogiausia - pirmiausiai.
Kad susidorotumėte su vilkinimu, mokykitės atlikti pačias nemaloniausias užduotis dienos pradžioje, užuot atidėlioję jas iki jos pabaigos. Mažytė pergalė pakels visos dienos tonusą.
4. Piko metas.
Nustatykite dienos laiką, kai esate produktyviausias, ir suplanuokite šiam laikui pačius svarbiausius reikalus. Su mažiau svarbiais dirbkite mažiau produktyviu metu.
5. "Ne sąveikos" zona.
Darbui, kuris reikalauja maksimalaus susikaupimo, skirkite laiko tarpus, kada jūsų negalima blaškyti. Periodams, kai esate atviras bendrauti su kitais, planuokite pačias lengviausias užduotis; sunkiausius projektus palikite "ne sąveikos zonai".
6. Maži varstiniai stulpai.
Kai imatės užduoties, nusistatykite tikslą, kurio nepasiekę nesiliausite dirbę. Jeigu rašote knygą, galite nutarti, jog neatsikelsite nuo kėdės, kol neparašysite minimum tūkstančio žodžių. Pasiekite šį tikslą bet kokia kaina.
7. "Timeboxing".
Griežtas laiko apribojimas. Kad užduotis kaip nors pajudėtų iš vietos, skirkite sau ribotą laiko tarpą - pavyzdžiui, 30 minučių. Nesirūpinkite, kaip toli nueisite. Tiesiog dirbkite skirtą laiką.
8. Kompleksinis režimas.
Sujunkite panašias užduotis (kaip antai telefono skambučiai) į vieną grupę, paskui įveikite jas vienu prisėdimu.
9. Ankstyvas paukštelis.
Kelkitės anksti rytą, pvz., 5 val., ir iš karto pradėkite dirbti su savo svarbiausia užduotimi. Veikiai jūs suprasite, kad iki 8 ryto spėjate padaryti tiek, kiek kiti nepadaro per dieną.
10. Tylos kampelis.
Imkite savo užrašų knygelę (be galimybės prisijungti prie interneto) ir eikite į kokį nors tylų kampelį (biblioteka, parkas, kavinė arba nuosavas kiemas), kuriame galėsite ramiai, neblaškomas padirbėti. Palikite visas savo ryšio priemones namuose.
11. Tempas.
Apgalvotai pasirinkite reikalingą ritmą ir pasistenkite veikti truputį greičiau nei įprastai. Kalbėkite greičiau. Vaikščiokite greičiau. Spausdinkite greičiau. Skaitykite greičiau. Grįžkite namo anksčiau.
12. Atsipalaidavimas.
Mažinkite stresą sukurdami ramią darbo vietą.
13. Dienotvarkė.
Parenkite ir pateikite aiškų planą visiems jo dalyviams iš anksto. Tai pastebimai pakels projekto efektyvumą.
14. Paretas.
Pareto principas skelbia: 80% to, ką reikia padaryti, reikalauja iš jūsų tik 20% pastangų. Sukoncentruokite savo pastangas į kritiškai svarbius 20% ir nepersistenkite su likusiais 80%.
15. Pasiruošk, nusitaikyk, šauk.
Atsikratykite įpročio atidėlioti. Pradėkite veikti iš karto, kaip tik išsikėlėte tikslą. Net jeigu nesuspėjote sudaryti aiškaus veiksmų plano. Jūs visada galite pakoreguoti kryptį judėjimo procese.
16. Minutė.
Kai tik gavote informacijos, reikalingos priimti sprendimą, nustatykite laikmatį 60-iai sekundžių - tai jūsų laikas sprendimui priimti. Jūs turėsite visą minutę paabejoti, tačiau jai pasibaigus, nuspręskite. Kai tik sprendimas bus priimtas, iškart darykite ką nors, kad jis imtų veikti.
17. "Dedlainas".
Nustatykite terminą, kada darbas turi būti baigtas. Panaudokite jį kaip orientyrą tam, kad neišklystumėte iš kelio.
18. Pažadas.
Papasakokite apie savo sprendimą kitiems. Jie padės jums neišsižadėti jo vėliau.
19. Punktualumas.
Kada ir kiek tai kainuotų, ateikite laiku. Ir net kiek anksčiau.
20. Trumpalaikis skaitymas.
Trumpas pauzes (pvz., laukimą eilėje) panaudokite skaitymui. Pavyzdžiui (jeigu esate vyras), galite skaityti netgi kai skutatės (geriau elektrine mašinėle). Tai 365 straipsnių per metus.
21. Rezonansas.
Vizualizuokite savo tikslus, tarsi jie būtų jau pasiekti. Įsijauskite į būseną, lyg jau būtumėte pasiekę tikslą. Padarykite tai realiu dalyku savo sąmonėje, ir netrukus jis bus realus.
22. Apsidovanokite.
Surenkite sau dažnus apdovanojimus už mažų ir didelių tikslų įgyvendinimą. Pažiūrėkite filmą, nueikite į profesionalų masažą etc.
23. Kvadrantas.
Atskirkite svarbias užduotis nuo tiesiog neatidėliotinų. Nustatykite laikotarpius, kada dirbsite su svarbiomis skubiomis užduotimis, o kada su tomis, kurios svarbios, tačiau nėra neatidėliotinos - kaip antai fizinė treniruotė, knygos rašymas arba artimo žmogaus paieškos.
24. Kontinuumas.
Nepertraukiamos veiklos laukas. Darbo pabaigoje nustatykite užduotį, su kuria dirbsite rytoj rytą, ir pasiruoškite visą reikiamą medžiagą. Kitą dieną pradėkite nuo šio darbo.
25. Skaldyk ir valdyk.
Suskaldykite sudėtingą projektą į mažesnes aiškias užduotis. Susikaupkite ties vienos mažos užduoties vykdymu.
26. Viena vienu momentu.
Kai pradėjote dirbti su užduotimi - tęskite tol, kol pabaigsite visiškai. Nepereikite prie kito darbo. Kai kas nors jus blaško, užsirašykite tai, kad išsiaiškintumėte vėliau - kai pabaigsite.
27. Visiškai atsitiktinai.
Paimkite laisvai pasirinktą projekto dalį ir atlikite ją. Apmokėkite pirmą pasitaikiusią sąskaitą. Paskambinkite reikiamam asmeniui. Parašykite 42 savo knygos puslapį.
28. Kuo blogiau.
Įveikite reiklumą savo atžvilgiu atlikdami savo darbą maksimaliai blogai (žinodami, kad nereikia su niekuo dalytis rezultatais). Parašykite straipsnį apie druskos skonį arba sudarykite verslo planą, garantuojantį bankrotą per pirmuosius metus. Dabar, kai padarėte tokį siaubingą bandymą, jau galite padaryti geriau.
29. 30 dienų.
Išsirinkite įprotį, kurį norite lavinti, ir duokite sau žodį skirti tam tik 30 dienų. Terminuoto įsipareigojimo visada lengviau laikytis nei neterminuoto.
30. Deleguokite.
Paveskite kam nors tai padaryti už jus.
31. Kryžminis apdulkinimas.
Užsiimkite koviniu menu, kurkite blogą arba prisijunkite prie projekto vystymo grupės. Dažnai vienoje srityje galima atrasti idėją, kuri padidina produktyvumą kitoje.
32. Intuicija.
Pasitikėkite savo instinktais. Jie dažnai būna teisūs.
33. Optimizacija.
Nustatykite procesą, kurį jūs atliekate dažniausiai, ir aprašykite jį žingsnis po žingsnio. Popieriuje išdėstykite šiuos žingsnius taip, kad būtų pasiektas kuo didesnis efektyvumas. Dabar patikrinkite savo naują procesą praktikoje. Kartais mes nesugebame pamatyti to, kas tiesiai prieš nosį, kol nepasižiūrime pro mikroskopą.
Parengė Liana Ambarcumian
Rašyti komentarą