Pradėkime nuo išorės.
Reikia būti gražiam. Grožio etaloną masinėje sąmonėje kultivuoja blizgūs žurnalai (moterims - Angelina Jolie, vyrams - Bradas Pittas).
Toliau - uždarbis.
Na, bent keletą tūkstantėlių per mėnesį privalai uždirbti, jei turi smegenų.
Kuo turėtum užsiimti? Žinoma, verslu, valdymo veikla. O kur turėtum dirbti? Prestižinėje kompanijoje.
Dar reikia madingai rengtis. Atostogauti Pietų kurortuose - kaip visi normalūs žmonės. Ir žmona turi būti kaip reikiant: ne tik graži, bet ir protinga (kad visi sakytų "Kokia graži tavo žmona".) Arba vyras: stilingai apsirengęs ir daug uždirbantis.
Gyventi poroje reikia laimingai ir numirti tą pačią dieną.
Šeimoje turi būti minimum du vaikai.
Vaikai turi būti sveiki ir gražūs, ir gerai mokytis, kad tėvai jais galėtų didžiuotis. Ir kad gink Dieve niekas negalėtų pasakyti (ir netgi pagalvoti), kad jūs - blogi tėvai.
O kaip visa tai daryti? Būtinai puikiai. Ir būtinai iš pirmo karto.
Ar galima suklysti, pasirodyti silpnam? Ne, tai neįmanoma. Visi juoksis, pirštais užbadys. Ir svarbiausia - atstums.
Kaip apie jus turi kalbėti kiti žmonės? Tik gerai. Ir ne tik kalbėti, bet ir galvoti.
Psichoanalitikė Karen Horney šį pageidaujamą modelį pavadino "Idealaus savęs vaizdiniu".
Privalau
Pasak K. Horney, žmogus nusprendžia, kad gali jaustis ko nors vertas tik su sąlyga, kad visiškai atitiks idealų savęs vaizdą. Štai tuomet jis bus "geras".
Idealų savęs vaizdinį gali sudaryti tūkstančiai "Aš privalau". Tikslas - gauti kitų pripažinimą ir nebūti pasmerktam. Visa tai galima apibūdinti viena mintimi - "Noriu patikti visiems".
Aplink šį iškreiptą poreikį visiems patikti tarsi aplink ašį žmogus lipdo savo gyvenimą. Jis daro viską, kad tik gautų iš kitų žmonių tą motinišką meilę, kurios negavo vaikystėje iš savo tėvų. O tikruosius poreikius nustumia į antrąjį planą.
Anot amerikiečių psichologo ir psichiatro, transakcinės analizės pradininko Eric Berne, kad išvengtų šio klaidingo scenarijaus ir jo pagrindinio komponento - noro patikti visiems, - žmogus turi patenkinti poreikius, kurie nebuvo patenkinti vaikystėje, ir liautis nekentęs savęs už tai, kad neatitinka reikalavimų, kuriuos pats sau ir iškelia.
Ką jūs sau skolingas?
Atsakykite į klausimą: ką jaustumėte žmogui, kuris jums skolingas gražią išorę, šeimą, didelį atlygį, naują mašiną, namą, jachtą, dar ką nors? Skolingas ir neatiduoda.
Taip, jūs nekęsite jo.
Taigi šio iš vaikystės augančio neurotinio medžio šerdis yra neapykanta ir panieka sau: tokiam, koks esi. Realiam.
Žmogus nekenčia savo atvaizdo veidrodyje, jo netenkina santykiai su aplinkiniais, už menkiausią klaidą save nuskalpuoja - nuolat save graužia.
Ką jūs jaučiate žmogui, kuris jūsų nekenčia?
Pyktį. Nuoskaudą. Nusivylimą.
Suvokdamas, kad neatlieka įsipareigojimų pačiam sau, žmogus jaučia kaltę. Ji kyla kaskart, kai pasielgia ne taip, kaip iš jo buvo tikimasi.
O kas, jeigu apie jo netobulumą sužino kiti? Ką jaučia tuomet? Gėdą. Baimę, jog bus nubaustas: atstumtas.
Tokia jausmų kombinacija žmogus save naikina.
"Trūkumai"
Jeigu auklėjate vaiką versdami jį iš visų gauti pritarimą, pripažinimą ir palankumą (iš savęs, iš mokytojų, bendraamžių etc.), - veikiausiai jis užaugs apkalbų ir manipuliacijų pažeidžiama asmenybė.
Vienas piktas žodis sužeis jam širdį, sukels liguistus išgyvenimus.
Jo savivertė priklausys nuo to, ar jam pritars aplinkiniai, ar ne; nuo kitų nuomonės, ar jam sekasi, ar ne.
Pritarimo ieškantis žmogus modeliuoja elgesį ne pagal savo poreikius, o stengiasi retušuotis arba reabilituotis aplinkoje.
Jis eikvoja energiją savo "trūkumams" (aplinkinių požiūriu) maskuoti.
Nors reiškinys yra normalus (pvz., padarėte klaidą darbe) arba šie "trūkumai" (visuomenės požiūriu) yra normalūs žmogiški ypatumai (atlėpusios ausys, maža krūtinė, nedidelis viršsvoris), jis tai laiko siaubingomis ydomis, šaukte šaukiančiomis, kad su juo ne viskas gerai.
Vertinimo baimė
Kupinas tariamų trūkumų, žmogus nebegali pasitikėti savo veiksmais. Jis skrupulingai ruošiasi bet kokiam žingsneliui - kad užsitikrintų garantuotą sėkmę iš pirmo karto.
Jeigu nėra tikras, jog pasiseks, ir iš pirmo karto - tenka rinktis: arba apskritai nieko nedaryti (racionalizuojant: "Man to nereikia"), arba daryti, bet išgyvenant siaubingą baimę.
Iš tikro jis bijo ne pačios nesėkmės, o to, kaip ją įvertins aplinkiniai. Juk apie jį visi turi kalbėti ir galvoti tik gerai...
Šitaip kyla konkurencijos baimė.
Žmogus bijo ginti savo nuomonę, savo interesus, konfliktuoti (mat visa tai palies pokalbininko interesus, ir dėl to šis bus nepatenkintas), ir pasiduoda likus vienam žingsniui iki pergalės.
Toks žmogus ima žaisti "gero, mielo, paslaugaus" vaidmenį. Jis eina už lyderio pavadžio, kad patiktų jam ir grupei. Tarkim, jeigu kolektyve priimta išgerti, - jis ims išgėrinėti.
Ką daryti?
Kad išsilaisvintumėte iš noro patikti visiems, turite patenkinti poreikį būti priimtas toks, koks esate.
Kaip tai padaryti ir iš kur paimti tos besąlygiškos meilės?
Prieinamiausias ir patikimiausias būdas - tą meilę duoti pačiam sau.
Tai reiškia priimti save tokį, koks esate dabar. Leiskite sau būti šią akimirką tokios išvaizdos, turėti tiek pasiekimų, žinių, atlygio, socialinio statuso, šeimyninės padėties, draugų, kiek šią akimirką turite.
Kai kyla įkyrios mintys: "Jeigu aš pasielgsiu taip ar kitaip, - ką apie mane pagalvos? Ar jie supras, kad aš..." - pasakykite sau "taip". Leiskite sau turėti tuos bruožus, kuriuos turite.
Kai apie jus skleidžia gandus - neprieštaraukite. Leiskite žmonėms tai daryti. Pasakykite sau: "Jie gali kalbėti ką tinkami, ir netgi apie mane.
Tai su manimi neturi nieko bendra."
Nusiimkite idealaus žmogaus kaukę, liaukitės eikvoti jėgas, energiją ir laiką tam, kad retušuotumėte savo idealų paveikslą.
Priimkite save su tokiu žinių bagažu, kokį turite šią akimirką. Atskirkite savo poelgių vertę nuo savo asmenybės vertės. Jeigu jūs ko nors nemokate daryti, tai nereiškia, kad esate blogas. Tai liudija, kad jums trūksta įgūdžių. Išmoksite.
Iš jūsų šaiposi, smerkia? Nesiginkite. Tai anaiptol nereiškia, kad esate blogas. Tai reiškia, kad tie žmonės taip išauklėti.
Liaukitės džiuginę kitus. Pradėkite džiuginti save ir ginti savo interesus.
Ant jūsų kas nors pyksta? Leiskite jiems tai daryti. Tai jų problema.
Liaukitės save barę ir išmokite pagirti. Išmokite paprašyti iš savęs pagyrimo. Veikiai susiformuos vidinis gynėjas, kuris pagirs jus "automatiškai".
Užmušti drakoną
Užmušti drakoną "Tu privalai patikti visiems" pavyks tik tada, kai atsisakysite naudos, kurią jis teikia: gaunamo kitų žmonių pritarimo.
Kai liausitės maitinęs drakoną "tu privalai", jis mirs iš bado. Drakonas minta nurodymo "Privalai patikti visiems" vykdymu.
Už tai jis jums atsidėkoja pripažinimu iš kitų žmonių (motiniška meile).
Leiskite dabar sau būti tokiam, koks esate, leiskite sau klysti, leiskite sau būti neidealiam.
Parengta pagal užsienio spaudą
Rašyti komentarą