Mokslininkai nustatė, kaip žmonos pajamos veikia vyro psichiką
Mokslininkai nustatė, kaip žmonos pajamos veikia vyro psichiką

2001-2015 metais JAV buvo vykdomas Grupinis pajamų dinamikos tyrimas. 15 metų specialistai rinko duomenis apie ekonominius, socialinius bei medicininius veiksnius. Buvo vertinamos tiek šeimos, tiek atskiri jų nariai. Analizei buvo atrinkti 6035 namų ūkiai. Tyrimo rezultatus paskelbė leidinys „Personality and Social Psychology Bulletin“.

Paaiškėjo, kad labiausiai vyrai nerimauja, kai tampa vieninteliais maitintojais šeimoje, arba atvirkščiai, kai tampa visiškai finansiškai priklausomi nuo žmonų. Streso lygis mažėja žmonų pajamoms artėjant prie 40 proc. bendro šeimos biudžeto. Jeigu moteris ima uždirbti daugiau, vyrus vėl apima nerimas.

„Šie duomenys rodo, kad visuomenės priimtos socialinės normos yra pavojingos vyrams, - teigia tyrimo autorė, ekonomistė Džoana Sirda (Joanna Syrda). - Nuolat patiriamas stresas gali tapti emocinių, fizinių ir socialinių problemų priežastimi“.

Taip pat pažymima, kad jeigu moteris uždirba daugiau už vyrą dar iki santuokos, tai yra, vyras akivaizdžiai mato pajamų nelygybę, sukūrus šeimą tai streso nesukelia.

Pju tyrimo centro, esančio Vašingtone, duomenys rodo, kad 1980 metais tik 13 proc. ištekėjusių JAV moterų uždirbdavo daugiau už vyrus. 2017 m. šis skaičius pasiekė 30 proc. ir tokios tendencijos, tikėtina, išliks toliau.

„Tradicinių vyrų ir moterų vaidmenų, susijusių su tuo, kad moterys uždirba daugiau, pasikeitimo šeimoje pasekmės apima daugybę aspektų, tokių kaip fizinė ir psichinė sveikata, pasitenkinimas gyvenimu, santuokinė ištikimybė, skyrybos ir valdžia šeimoje“, - teigia Dž.Sirda.

Tyrimo autorė mano, kad naujos gyvenimo realijos paveiks socialines normas, vyriškumo ir moteriškumo suvokimą, o tai turės įtakos ir šeimų „vidaus politikai“.

Taip pat tyrimas atskleidė, kad vyrai ir moterys skirtingai vertina savo partnerio psichologinį diskomfortą. Apklausos dalyvių buvo prašoma įvertinti savo partnerio stresą naudojant tokius terminus kaip liūdesys, nervingumas, nerimas, nusivylimas ir t.t. Paaiškėjo, kad vyrai pastebi mažiausią žmonų nerimą, o štai moterys neįvertina tikrojo vyrų streso lygio.

„Jeigu socialinis vyro vaidmuo nepalieka jam galimybės prisipažinti esant pažeidžiamu, o vyrai linkę slėpti streso ir depresijos simptomus, moterys, kai vyrai finansiškai priklausomi nuo jų, nepastebi stiprėjančio vyrų psichologinio streso“.

Ypač vyrų stresas sustiprėja per skyrybas ar dalinantis bendrą turtą, nes jie bijo, kad tai pablogins jų ekonominę padėtį. Būtent todėl vyrų, gyvenančių su daugiau už juos uždirbančiomis moterimis nesusituokus, nerimo lygis visada yra aukštesnis, lyginant su tais, kurie santykius įteisina.

Įdomu, kad moterys mano, jog vyrai uždirba per mažai, jeigu vyro atlyginimas sudaro mažiau kaip 50 proc. bendrų šeimos pajamų. Vyrai sau žemiausią ribą nusistato ties 60 proc.

Sidebar placeholder