Netikri žmonės (2)

Netikri žmonės: ar tikrai barnis dažnai būna geriausias būdas išspręsti problemą?

Mes kasdien sąveikaujame su daugybe kitų žmonių. Pokalbiai, šypsenos... Manipuliatoriui nėra sunku užmegzti kontaktą. Tik štai kontaktas kontaktui nelygus.

Daugybė kontaktų, būdingų manipuliatoriams, pasiekiami išorinės sąveikos dėka. Jie paviršutiniški ir nieko neįsileidžia į širdį.

Tęsinys. Pradžia.

Tikras kontaktas neįmanomas be rizikos. Todėl manipuliatorių, kuris nelinkęs rizikuoti, visiškai tenkina ir pusiau kontaktai. Jam svarbu kontroliuoti žmones, o ne sąveikauti su jais.

Todėl jis neįsitraukia į pokalbį, o jį kontroliuoja. Jis pats turi parinkti pokalbio temą, o paskui įvertinti procesą. Jam svarbu ne suprasti, o įtikinti.

Kontaktai: jokių emocijų

Emocijos yra priemonės, kuriomis mes realizuojame bendravimą. Mes kalbame su žmogumi švelniai arba piktai, gailiai arba iš aukšto - kad užmegztume vienokį ar kitokį kontaktą. Kitaip tariant, kontaktas tarp žmonių atsiranda tik tuomet, jeigu jie išreiškia emocijas.

Manipuliatorius paprastai sunkiai reiškia esmines kontakto emocijas - pyktį, baimę, nuoskaudą, pasitikėjimą ir meilę. Jis blokuoja emocijas arba išreiškia tik dalines: nerimą, kartėlį, nepasitenkinimą, drovumą.

Nerimas tolygus sekinančiam bado jausmui. Žmogus, jaučiantis nerimą, nesiima veiksmo, jis slopina augančią agresiją, o galiausiai panyra į apatiją.

Kartėlis gali tęstis neapibrėžtą laiką, jeigu slopinsi jį ir neleisi išsilieti rauda.

Nepasitenkinimas - tipiška nepilna emocija. Tai falsifikatas. Iš tiesų nepasitenkinimas yra nenatūralus ir išreiškia nuslopintą baimę.

Drovumas - labai keista emocija: vienu metu siekiama ir užmegzti kontaktą, ir jo išvengti. F. Perlsas gėdos ir drovumo emocijas vadino "išdavikėmis", nes jos trukdo žmogui ir riboja jo laisvę.

"Nenusiminkite... Kontroliuokite save... Žiūrėkite į tai paprasčiau..." - nuolat pataria manipuliatorius. Jis neleidžia jums piktintis. Vos tik pabandysite piktintis, - sudraus: "Nusiraminkite, nesijaudinkite, tai kenkia sveikatai."

Netikėkite juo. Atminkite: pagrindinė apsauga nuo griaunančios manipuliatorių įtakos - mokėjimas išreikšti savo jausmus.

Ką reiškia jausti?

Bėda ta, kad daugelis iš mūsų nesupranta, ką reiškia jausti ir juo labiau - reikšti jausmus. Mes taip įpratome apsimetinėti, kad jau nebeskiriame "savo" pačių jausmų nuo "svetimų" - tai yra dirbtinių.

Būtų gerai išmokti reikšti juos, bet ką - "juos"?

5 kontakto emocijos

1. PYKTIS. Ar tai būtų verbalinė, ar fizinė kova, o gal trumpas susierzinimo blyksnis, - mūsų kūnai turi ką nors veikti. Pyktis reikalauja veiksmo. Blogiausia, ką galime padaryti sau, - slopinti fiziologinius poreikius, stumti emociją į vidų, dirbtinai save nuslopinti.

2. BAIMĖ. Ką jums sako kūnas? Jis duoda signalą: burna džiūva, delnai drėksta, darosi šalta, oda šiurpsta. Slopindami baimę jūs taip pat darote sau meškos paslaugą.

3. NUOSKAUDA. Daugelis iš mūsų, sąmoningai ar nesąmoningai, bijo būti įskaudinti.

Tai manipuliatorių kaltė. Kiekviename žingsnyje jie draudžia mums užgauti jų jausmus.

Todėl devizu tapo toks prieštaringas pasakymas: "Nenorėčiau įžeisti..." - ir čia būtų galima vardyti asmenų sąrašą, kuris trumpai vadintųsi: "Visų!"

O kodėl gi neįžeidus, jeigu žmogus šito nusipelnė? Įžeisdami dažnai padedate tam, kurį įžeidėte. Stengdamiesi neįžeisti - žiauriau baudžiate žmogų.

Neprotingas savo vidinio pasaulio suslėgimas tam, kad ko nors neįžeistum, kam nors nepakenktum, - tai neurozės simptomas. Prisipažinkime sau atvirai: kodėl tai darome?

Juk esminė priežastis ne ta, kad mes bijome įžeisti kitus;mes daug labiau bijome, jog atsakydami jie įskaudins mus.

Nuoskauda - sunkiausiai išreiškiamas jausmas. Jis mus skatina grįžti į vaikystę ir prisiminti tą būseną, kai visur ir visada tikėjomės, kad mama mus apgins.

Kuo ji mums galėjo padėti? Dažniausiai išklausydavo. Tai geriausias būdas išreikšti nuoskaudą.

Ją reikia išsakyti ir išverkti. Moterys su tuo susitvarko geriau; vyrams sekasi prastai. Todėl jie ir gyvena trumpiau, ir infarktai juos dažniau pakerta.

Jie tikisi, kad bėgiodami rytais pailgins sau gyvenimą. O jiems paverkti kartais praverstų...

Kadaise vaikystėje kažkoks manipuliatorius jiems kartojo: "Na, na, dideli berniukai neverkia." Rezultatas - vyrams trūksta drąsos pravirkti.

Neišreikšta nuoskauda tampa kilpa žmogui ant kaklo.

4. PASITIKĖJIMAS. Jis išgyvenamas kaip atsivėrimas. Jūs atveriate slaptas savo sielos kertes tarsi sakydami: štai aš - kaip ant delno, žiūrėk - aš tavęs nebijau. Jūs atsikratote įprastos nelaisvės ir tarsi įgaunate antrąjį kvėpavimą. Pasitikėdami tampate savimi.

5. MEILĖ. Tai auksinis raktas kūrybiškai panaudoti visiems kitiems jausmams.

"Meilė - tai kai dvi vienatvės gina, saugo ir sveikina viena kitą", - rašė R. M. Rilkė.

"Meilė - tai aktyvus dalyvavimas kito žmogaus gyvenime priimant jį tokį, koks jis yra", - sakė Erichas Frommas.

Mūsų kūnas ir čia mūsų neapgaus. Meilė - šilta ir švytinti emocija.

Įdomu tai, kad pyktis ir meilė - labai artimi. Jie tarsi auga iš vienos šaknies. Daugeliui būtina pirma pajausti pykčio karštį prieš pajaučiant meilės šilumą.

Artumo anatomija

Žmogus niekada negalės turėti tikrų ilgalaikių santykių su kitais ir niekada negalės jų pamilti, jeigu nesugeba susikauti su jais, jeigu nesugeba išreikšti visų keturių emocijų: pykčio, baimės, nuoskaudos ir pasitikėjimo.

Tik tuomet, kai mes gebame parodyti, kad pykstame, bijome, įsižeidžiame arba pasitikime, - tik tada galime mylėti.

Tik galėdami atvirai parodyti vieni kitiems savo jausmus ir kalbėti apie juos, - tik tada galime pajausti dvasios artumą, o tai ne mažiau svarbu nei fizinis artumas.

Štai ką reikia turėti galvoje, ypač šeimyniniame gyvenime.

Psichoterapeutai, į kuriuos kreipiasi vedę vyrai ar ištekėjusios moterys, linkę konsultuoti vyrą ir žmoną kartu, nes šeimoje, kaip niekur kitur, būtina tikslų harmonija.

Jeigu vienas iš sutuoktinių mokosi sąžiningai reikšti jausmus, o kitas nesąmoningai manipuliuoja, tokia šeima pasmerkta.

Du aktualizatoriai sugebės būti laimingi. Du manipuliatoriai sugebės priprasti vienas prie kito ir prisitaikyti prie partnerio žaidimų. Bet manipuliatoriaus ir aktualizatoriaus sąjunga neįsivaizduojama.

Kančios technika

Manipuliatyvi motina naudoja nuoskaudą tam, kad kontroliuotų savo vaikus.

Norite išmokti šios technikos? Tai nesudėtinga.

Iš pradžių pažvairuokite. Paskui suraukite antakius, nuleiskite lūpų kampučius ir pasistenkite prisiminti kada nors jus persmelkusį skausmą (pavyzdžiui, suėmus ūmiam gastritui).

Įsiminkite keletą raktinių frazių, kurias turite ištarti minėtu veidu:

"Eik ir linksminkis, ir negalvok apie tai, kad man skauda galvą."

"Nesijaudink dėl manęs. Kam tau galvoti apie tokias smulkmenas."

"Aš džiaugiuosi, kad tai nutiko man, o ne tau."

Ir taip toliau. Įvaldę "kančios techniką", jūs galėsite mirtinai užterorizuoti net patį tvirčiausią žmogų.

Bet patys įdomiausi manipuliatoriaus atradimai - meilės santykių srityje. Raktinė frazė - "Jeigu tu mane mylėtum, tai..."

Tarkime, žmona arba vyras šeimoje žaidžia provokacinį žaidimą "Nuskriausk mane!" arba "Žiūrėk, kaip aš stengiuosi!". Savo egzistenciją ji (jis) paverčia kampanija, kurios tikslas - padaryti vyrą (žmoną) atsakingą už visas savo gyvenimo nesėkmes.

Tai ne šiaip atsitiktinis žaidimas, tai scenarijus visam bendram gyvenimui. Vienaip ar kitaip tas pats scenarijus vaidinamas daugumoje šeimų.

Emocijos iš sandėliuko

Dan Greenberg įvardijo pagrindines aukas, kurias aukojant galima manipuliuoti mylimaisiais.

1. Visą naktį nemiegok, kad paruoštum jam pusryčius. "Ak, mielasis, aš taip blogai miegojau, visą naktį galvojau, ką tau paruošti pusryčiams."

2. Nevalgyk pietų. Įdėk obuolį jam į portfelį sakydama: "Mielasis, tau labiau reikia vitaminų. Be to, aš beveik nenoriu valgyti."

3. Nesakyk jam, kad jau du kartus apalpai prekybos centre rinkdama jam marškinius (bet įsitikink, kad jis tikrai tai žino).

Manipuliatoriai mėgsta pasidėti emocijas atsargai, kad pasinaudotų jomis patogiu momentu. "Tu mane įskaudinai praeitą savaitę..." Prireikė savaitės, kad žmogus tai suprastų?

Žinoma, ne. Tiesiog tuo metu buvo nenaudinga tai pareikšti, o dabar su šia nuoskauda galima dėl kažko pasiderėti. Atsirado prekė.

"Tu pyksti?" - klausia žmona savo vyrą manipuliatorių ir šitaip tiesia jam pagalbos ranką. Jeigu jis sutiks, -kontaktas bus užmegztas, o svarbiausia - jis galės išlieti savo negatyvias emocijas ir užbėgti už akių stresui.

Tačiau užsispyręs vyras trenks per stalą kumščiu ir suriks: "Ne! Aš nepykstu!"

Žmonės - kaip švitrinis popierius

Turbūt pažįstate ne vieną žmogų, kuris mėgsta kartoti: "Mes niekada nesipykstame."

Normalūs žmonės panašūs į švitrinį popierių ir kartkartėmis turi vienas kitą skausmingai pabraižyti. Normalūs, nepatologiniai santykiai neapsieina be barnių.

Beje, barnis dažnai būna geriausias būdas išspręsti problemą.

Šaltinis: Everett L. Shostrom, "Man, the Manipulator"

Archyvų nuotr.

Everett L. Shostrom

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder