Psichologai: ar turime paikinti vaikus per Kalėdas?

Psichologai: ar turime paikinti vaikus per Kalėdas?

Šių dienų vaikai mano, jog privalo gauti dovanas, o tėvai verčiasi per galvas įgyvendindami kiekvieną jų troškimą. Tačiau ar darome savo vaikams paslaugą jų kambarius paversdami žaislų parduotuve?

Žurnale "Psychologies" atsakymus į šiuos klausimus pateikia psichologės bei pediatrės Didier Pleux, Anne Gatecel, Stéphanie Clerget ir Danielle Dalloz.

Kodėl per Kalėdas savo vaikams išleidžiame tiek daug pinigų?

Esame atakuojami straipsnių, reklamų ir pasiūlymų, verčiančių manyti, jog laimė ir išlaidos yra susiję dalykai, suteikiantys mums gyvenimo džiaugsmo. Tikime, kad vaikų laimė priklauso nuo turimų daiktų, todėl manome, jog  pirkdami dovanas esame nuostabūs tėvai. Mes bijome vaikų nusivylimo, o patys vaikai ima jaustis vis prasčiau, jeigu giminės ar draugai turi daugiau nei jie.

Pirkdami dovanas iš tiesų stengiamės išpirkti kaltę, kurią jaučiame vaikui skirdami mažai dėmesio dėl kasdienių savo problemų ar karjeros.

Kalėdos – metas, kai mes visi grįžtame į savo vaikystę. Kuo mažiau turėjome patys, tuo daugiau norime duoti vaikams. Tačiau net dovanomis užversti vaikai supranta, kad laimingus juos daro ne daiktų gausa.

Kuo kenksmingas dovanų perteklius?

Vaikas gali manyti, jog pastovus dovanų srautas yra patikimiausias būdas išreikšti meilę. Todėl jis nebemato skirtumo tarp prieraišumo, pinigų ir dovanų. Vaikai nebesidomi tais, kurie pasirodo be dovanų.

Ar Kalėdų dovanomis galima atsilyginti už gerą elgesį ar gerus pažymius mokykloje?

Keitimasis dovanomis yra vienas iš nedaugelio tradicinių šeimos ritualų, todėl tai neturėtų būti daroma keliant tam tikras sąlygas. Yra kitų situacijų, kai verta apdovanoti atžalą už gerą elgesį. Per šventes to daryti nereikėtų.

Kalėdos - tai metas, kai šeima džiaugiasi būdama kartu. Ši šventė vaikus turėtų mokyti patirti, jog dalintis ir duoti yra didelis malonumas.

Ką daryti, kad vaikai nemanytų, jog dovanos – tai savaime suprantamas dalykas?

Jie taip manys, jeigu bus apipilami dovanomis, jeigu patys skatinsime juos manyti, kad dovanos yra tai, kas jiems priklauso. Nevykdykime visų jų norų tučtuojau. Skirkime  vaikui laiko pagalvoti, ko jis iš tiesų labai nori, ir neskubėkime tenkinti visų užgaidų. Tegu jis pasvajoja apie trokštamą dovaną – taip išmoks džiaugtis ją gavęs. Įpratęs gauti viską ir tuojau pat, vaikas širsta, kai ko nors negauna.

Vaikai turi suprasti nesą visagaliai – taip jie greičiau suaugs. Tai dalis tikro auklėjimo proceso, kuris vyksta kasdien, ne tik Kalėdų metu.

Sidebar placeholder