Mes susierziname susidūrę su kuo nors, kas užgauna mūsų jautrias vietas. Ir tada mes reaguojame, dažnai - per aštriai ir skausmingai. Susierzinimas virsta pykčio protrūkiu ir gali peraugti į grandiozinį skandalą. Kad to neįvyktų, dažnai patariama nepasitenkinimą slopinti. Bet „negatyvą“ ilgai nešiojantis savyje, pradės lėtai nuodytis iš vidaus. Geriausias būdas atsikratyti nemalonaus jausmo - pamėginti jį suprasti ir tinkamai išreikšti.
Dėmesys poreikiams
Susierzinimas labai daug ką pasako. Jis praneša apie poreikius, kurie šią akimirką yra nepatenkinami. Pavyzdžiui, važiuojate iš darbo namo. Piko valanda, spūstys, uždara autobuso erdvė, susigrūdimas, kažkieno nevikrus judesys... Visa tai veda iš kantrybės.
Ką rodo susierzinimas? Kad jūs pavargote, kad yra nepatenkinamas jūsų saugumo ir komforto poreikis. Jums reikia poilsio, tylos ir ramybės.
Arba kitas pavyzdys. Vyras ir vaikai vėl visur išmėtė daiktus ir nešvarius indus sukrovė plautuvėje. Jūs susierzinote, pykstate ir juos apšaukiate. Tą akimirką verta pažvelgti giliau į savo emocijas ir paaiškės, ko jums trūksta: tikriausiai šiltesnių ir glaudesnių santykių su artimaisiais, įsitikinimo, kad jie jus girdi, vertina, gerbia.
Suprasti save
Būna ir taip, kad esmė yra ne tik nepatenkinti poreikiai. Nemalonią emocinę reakciją sukelia žmonės, kurie labai skiriasi nuo jūsų. Kalbant apie vaikus, pavyzdžiui, erzinti gali net paprastas temperamentų nesutapimas: jūs - aktyvus ir greitas suaugusysis, o jis - lėtapėdis, atsargus mažylis. Erzinti gali net sunkumai, kurių nepatiria jūsų atžala, o patyrėte jūs, būdami jo amžiaus: „Aš kiekvieną naują daiktą turėjau užsitarnauti ir išprašyti iš tėvų, o jis turi visko ir visai nevertina turimų daiktų“.
Jeigu mes patys sau ką nors draudžiame, pavyzdžiui, atvirai reikšti jausmus žmonėms matant, tie, kurie tai daro, neišvengiamai kels neigiamas emocijas.
Kaip nesierzinti.
Su irzuliu nereikia kovoti. Iš pradžių reikia suprasti, ką jis signalizuoja ir pasistengti patenkinti savo poreikius. Tada ir susierzinimas išnyks. Bet kokią neigiamą emociją būtina „išleisti į laisvę“.
Sau apibūdinkite kilusius jausmus („aš dabar stipriai pykstu, tiesiog siuntu, tuoj susprogsiu“). Naudinga išreikšti ir savo fizinius pojūčius („Viduje viskas susispaudė, nugara skruzdėlės bėgioja, kumščiai suspausti, lūpos dreba...“).
Kol rinksite žodžius, jau pradėsite nusiraminti. Ir nepamirškite, parodyti nepasitenkinimą reikia ne tik konstruktyviai, bet ir laiku. Neišsakytas nepasitenkinimas neišvengiamai augs. Todėl neigiamų emocijų nekaupkite, išsakykite, kas jums nepatinka ir būtinai siūlykite savo sprendimus, kitaip bet kuri smulkmena taps postūmiu į didelį sprogimą.
Praktiški būdai suvaldyti dirglumą
Pirmiausia, būtina tiesiog atgauti jėgas, kurios padės susidoroti su stresu.
Sveikas miegas. Patartina po 19 val. namuose išjungti internetą, nežiūrėti sudėtingo siužeto filmų, pasistengti išjungti informacinį triukšmą. Išsimaudyti šiltoje vonioje ir iki 23 val. atsigulti.
Sportas. Iš pradžių reikia įsivesti 2 minučių mankštą rytais išvėdintoje patalpoje. Jeigu yra galimybė, 2-3 kartus per savaitę lankyti bet kokią treniruotę.
Pasivaikščiojimai gryname ore. Deguonis yra būtinas kiekvienai organizmo ląstelei, su juo organizmas gauna daugiau energijos, reikalingos normaliai funkcionuoti.
Užtenka įsipratinti kasdien pasivaikščioti prieš miegą ir pastebėsite, kad pagražėjo jūsų veido spalva, pagerėjo savijauta ir nuotaika.
Antroji galimybė atsikratyti nemalonių jausmų ir vidinio pykčio - leisti jausmams išsiveržti. Baseine savo pyktį galima išreikšti aktyviai mostaguojant rankomis, tarsi mušant vandenį.
Galima išvažiuoti į mišką ir ten parėkauti. Suplėšyti popierius, padaužyti pagalvę. Kam? Susierzinimas rodo, kad įsijungė pirmykštis žmogaus instinktas „pulti arba bėgti“: kol žmogus neleis jam pasireikšti, įtampa kūne ir smegenyse liks.
Trečias būdas atsipalaiduoti - pasikalbėti su savimi. Užduoti sau teisingus klausimus, kurie atkurs ryšį su tikrove.
Pavyzdžiui: kas iš tiesų įvyko ar vyksta, atmetus mano vertinimus, spėliojimus ir pergyvenimus? Kaip visa tai atrodo pašaliniam žmogui, kuris yra visiškai nesuinteresuotas? Toks atidus žvilgsnis į savo vidų padeda geriau save suprasti ir priimti.
Ketvirtas būdas - pasitelkti sveiką egoizmą ir padaryti ką nors gera sau.
Pradžiai pasidovanokite sau, pavyzdžiui, 1 valandą per savaitę - ramiai pasižiūrėti mėgstamą filmą, pasivaikščioti, susitikti su draugu, pasilepinti vonioje.
Penktas būdas atsikratyti dirgulio - išnagrinėti jo tikruosius motyvus. Tai gerai veikia, jei jus erzina kokios nors žmonių savybės.
Erzinantį objektą išnagrinėkite „veidrodžio“ principu, paklauskite savęs: tai aš ar mano priešingybė? Juk dažnai erzina nerūpestingas žmogus, kuris gyvena sau, o mes sau to negalime leisti.
Rašyti komentarą