Andrius Mamontovas: turėtume dėkoti pasaulio lietuvių bendruomenėms už tai, kad saugo ryšį

Andrius Mamontovas: turėtume dėkoti pasaulio lietuvių bendruomenėms už tai, kad saugo ryšį

Mėgstame pasigirti, kad Lietuvos teritorija kažkada buvo iki Juodosios jūros, bet iš tikrųjų Lietuva dabar driekiasi nuo Japonijos iki Amerikos krantų. Lietuva yra visur, kur gyvena lietuviai. Taip iškilminguose Pasaulio lietuvių apdovanojimuose sako renginio garbės svečias atlikėjas Andrius Mamontovas. „Norėčiau padėkoti visoms lietuvių bendruomenėms, kad esate, kad nepasiduodate ir saugote tai, kas yra brangiausia, – ryšį su savo tauta“, – teigia jis.

Apdovanojimai už indėlį į pasaulio lietuvių vienybę

Penktadienio vakarą „Pasaulio lietuvių žinias“ prodiusuojanti kompanija „Tapatybė.LT“ kartu su Pasaulio lietuvių bendruomene bei LRT pirmą kartą surengė iškilmingus apdovanojimus, kuriuose garsaus lietuvių menininko Tado Gutausko kurtomis statulėlėmis apdovanojo įvairiausiuose pasaulio kraštuose gyvenančius lietuvius. Taip siekiama įkvėpti užsienyje gyvenančius tautiečius kurti ir teikti informaciją apie savo veiklą. Išskirtiniu renginiu naująjį sezoną taip pat pradeda LRT LITUANICA kanalas.

Vakaras pradėtas pakiliu, tautinius jausmus sužadinusiu džiazo vokalistės, šiuolaikinės muzikos atlikėjos Rasos Serros pasirodymu.

Specialiai šiems apdovanojimams statulėlę – pasaulio lietuvių simbolį, kuriuo buvo apdovanoti 11 asmenų ir organizacijų, kūrė menininkas T. Gutauskas.

Už indėlį į Pasaulio lietuvių vienybę vakaro metu buvo apdovanotas nacionalinis transliuotojas LRT.

Atsiimti pirmąjį apdovanojimą, kurį įteikė Pasaulio lietuvių bendruomenės pirmininkė Dalia Henke, buvo pakviestas LRT generalinio direktoriaus pavaduotojas Rimvydas Paleckis.

Sveikindamas žiūrovus, klausytojus ir skaitytojus visame pasaulyje, R. Paleckis teigia jaučiantis, kad LRT jungia, vienija ir įkvepia savo auditoriją bei turi daug ką jai pasiūlyti. Jis atkreipia dėmesį į turinį, kurį LRT kuria vaikams.

„Kalbant apie vaikus, labai tikiuosi ir norėčiau, kad atrastumėte mūsų svetainę. Vienas pagrindinių tikslų, kad jūsų ir mūsų vaikai mokėtų kalbą, galėtų bendrauti tarpusavyje, išlaikytų kultūrą ir lietuvybę. Taip pat tikiuosi, kad kompanija „Tapatybė.lt“, kuri mus visus čia suvienijo ir pakvietė, taip pat išnaudos savo platformą ir galimybę skleisti žinias. Informuos, kaip galima pasiekti lietuvišką turinį greitai ir patogiai“, – sako R. Paleckis.

Apdovanojimai už indėlį į pasaulio lietuvių vienybę taip pat įteikti URM Užsienio lietuvių departamento direktoriui Vytautui Pinkui ir verslininkei, mecenatei, lietuviško maisto tiekimo į JAV pradininkei, profesionaliai žurnalistei Angelei Kavak.

Atsiimti Pasaulio lietuvių apdovanojimą į sceną buvo pakviesti ir lietuviškų parduotuvių tinklo Londone „Vida&Sons“ kūrėjai. Šiuo metu parduotuvių tinklo vadovai Vida, Gintaras ir sūnūs darbuojasi pasaulio platybėse, tad apdovanojimą atsiėmė „Vida&Sons“ atstovė Irma Mačiulytė. Statulėlę įteikė Jungtinės Karalystės lietuvių bendruomenės pirmininkė Dalia Asanavičiūtė.

I. Mačiulytė pabrėžė, kad jei nebūtų lietuvišką verslą užsienyje plėtojančių tautiečių, tai pasaulio lietuvių bendruomenių veikla nebūtų tokia gausi renginių, įvairių projektų ir akcijų.

„Verslių lietuvių parama mums, bendruomenių atstovams, yra labai svarbi, ypač, kai organizuojame renginius ir įvairius projektus“, – sako I. Mačiulytė.

Unikali pasaulio lietuvių tradicija – Dainų šventė

Vakaro metu už indėlį į pasaulio lietuvių vienybę padėkos raštais taip pat buvo apdovanoti:

 • Lietuvos nacionalinis kultūros centras;
 • Globalios Lietuvos lyderiai;
 • Iniciatyvos „Tautiška giesmė aplink pasaulį“ organizatoriai;
 • Lietuvių diplomatas Marijus Gudynas;
 • Lietuvių diplomatas Žygimantas Pavilionis;
 • Lietuvių diplomatė Gintė Damušytė;
 • Škotijos lietuvių asociacijos pirmininkė Viktorija Macdonald;
 • Menininkas Marius Abramavičius;
 • Amerikos lietuvis Juozas Vaičiūnas;
 • Menininkas T. Gutauskas.

Padėkos raštus įteikė Pasaulio lietuvių bendruomenės atstovė Lietuvoje Vida Bandis. Lietuvos nacionalinio kultūros centro direktorius Saulius Liausa renginio metu pažymėjo, kad viena svarbiausių pasaulio lietuvių kultūrinių tradicijų – Dainų šventė.

„Lietuva labai laukia kitų metų ir ruošiasi švęsti valstybės atkūrimo 100-metį. Džiaugiamės, kad turime unikalią UNESCO pripažintą Dainų šventės tradiciją. Kiti metai yra ypatingi, nes ne tik čia gyvenantys, bet viso pasaulio lietuviai apsijungsime Dainų šventėje. Laukiame daugiau kaip 1300 dalyvių iš 17 pasaulio valstybių. Laukia įdomios programos ir renginiai, tad sau ir pasauliui galėsime pasakyti, kad Lietuva yra graži, kultūringa ir galinga valstybė. Ačiū visiems, kas puoselėja tradicinę kultūrą ir Dainų šventės tradiciją. 2024 metais 100-metį švęs ir Dainų šventė, o pasaulyje ji gyvuoja jau daugiau kaip 60 metų“, – kalbėjo S. Liausa.

Apdovanojimai įteikti ir bendruomenėms

Už indėlį į pasaulio lietuvių vienybę apdovanotos ir lietuvių bendruomenės. Apdovanojimus atsiėmė Islandijos, Jungtinės Karalystės, Airijos, Jungtinių Amerikos Valstijų bendruomenės. Taip pat Norvegijos lietuvių bendruomenių taryba, Lietuvių asociacija Šiaurės Rytų Škotijoje.

Apdovanojimais džiaugėsi visų bendruomenių atstovai, o vienos jų, Airijos lietuvių bendruomenės, atstovė Eglė Pastarnokienė yra sugrįžusi į Lietuvą ir čia toliau puoselėja lietuvybę. Atsiimdama apdovanojimą ji Airijos lietuvių bendruomėns vardu padėkojo „Tapatybė.lt“ komandai.

„Ji nematomomis gijomis sujungia lietuvius visame pasaulyje. Dėl to mūsų, lietuvių, širdys gali plakti vienu ritmu“, – kalba E. Pastarnokienė.

JAV lietuvių bendruomenės vicepirmininkė informacijai Laimutė Liutikienė renginio metu sakė, kad šis apdovanojimas – tai įpareigojimas dar labiau stengtis.

„Tai buvo tikrai netikėta. JAV yra viena iš seniausių ir viena iš didžiausių lietuvių bendruomenių pasaulyje. Dauguma į mus žvelgia kaip į pavyzdį ir kaip į įkvėpimą, tai mums yra ne tik didelė garbė, bet ir didelis įpareigojimas nuo šiol stengtis dar labiau“, – sako L. Liutikienė.

Renginio garbės svečias – A. Mamontovas

„Pasaulio lietuvių žinių“ prodiuseris Vladas Linauskas apdovanojimą už indėlį į lietuvių vienybę įteikė renginio garbės svečiui, atlikėjui A. Mamontovui. Prodiuseris teigia, kad šis apdovanojimas keliauja tiesiai iš širdies į širdį.

Atlikėjas pripažino, kad apdovanojimas jam netikėtas.

„Tiesą sakant, bandau prisiminti savo indėlį. Pirmiausia norėčiau padėkoti visoms lietuvių bendruomenėms, kad esate, kad nepasiduodate ir saugote tai, kas yra brangiausia, – ryšį su savo tauta. Manau, kad žmonėms, kurie gyvena už Lietuvos ribų, tai yra labai svarbu. Kartais, net kai nėra vilties ar viskas atrodo beprasmiška, jūs nepasiduodate, peržengiate slenkstį ir tęsiate [veiklą] toliau“, – kalbėjo A. Mamontovas.

Jis teigė, kad yra tekę lankytis daugelyje lietuvių bendruomenių visame pasaulyje. Kiekvieną kartą, kai vyksta renginys, koncertas, atlikėjas supranta, kad tas dvi valandas jis yra tarsi Lietuvos teritorijoje.

„Ilgainiui supratau vieną dalyką. Mėgstame pasigirti, kad Lietuvos teritorija kažkada buvo iki Juodosios jūros, bet iš tikrųjų Lietuva dabar yra nuo Japonijos krantų iki Amerikos vakarinės pakrantės. Lietuva yra visur, kur gyvena lietuviai. Ačiū, kad ją saugote ir ačiū mums, kad mes esame“, – sako A. Mamontovas.

Rašyti komentarą

Plain text

 • HTML žymės neleidžiamos.
 • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
 • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder