Pasipiktinęs tuo, kad nemaža dalis autobuso laukiančių keleivių leidžia sau užplėšti dūmelį įstiklintame stotelės paviljone, L. Statkus dar 2004 metais raštu kreipėsi į savivaldybę prašydamas, kad šis klausimas būtų išspręstas.
"Juk tose stotelėse autobuso laukia ir senyvo amžiaus žmonės, ir vaikai, tad labai nemalonu kvėpuoti tabako dūmais", - pastebėjo L. Statkus.
TAISYKLĖS. Dar 2008 m. uostamiesčio politikai papildė Klaipėdos miesto tvarkymo ir švaros taisykles, kur buvo nurodyta, jog rūkyti autobusų stotelių paviljonuose draudžiama, o nusižengus šiai taisyklei gresia 50 litų bauda. Redakcijos archyvo nuotr.
Nors tokia klaipėdiečio iniciatyva valdininkams patiko ir jie raštu dėkojo jam už aktyvumą bei žadėjo išklijuoti paviljonuose lipdukus, draudžiančius rūkyti, Liudvikui panašius raštus teko rašyti ne kartą.
"Kiekvieną sykį sulaukdavau mandagaus atsakymo, kad bus imtasi priemonių, kiekvieną kartą padėkoja man už iniciatyvą, bet rezultato - jokio. Net "Švyturio" areną greičiau pastatė", - stebėjosi pensininkas.
Draudimas yra, ženklų - trūksta
Šiokia tokia viltis sužibo, kai 2008 metais uostamiesčio politikai papildė Klaipėdos miesto tvarkymo ir švaros taisykles, kur buvo nurodyta, jog rūkyti autobusų stotelių paviljonuose draudžiama, o nusižengus šiai taisyklei gresia 50 litų bauda.
"Po šio sprendimo kai kur atsirado ženklai, tačiau ne visur. Kai vėl kreipiausi į savivaldybę, man paaiškino, kad vienur ženklai, draudžiantys rūkyti, išbluko, kitur buvo nudraskyti. Tačiau man buvo akcentuota, kad teisės aktai galioja nepaisant to, yra ženklas ar ne. Ciniškas biurokratizmas ir tiek. Tai kodėl tuomet stato kelio ženklus? Ar nepakanka Kelių eismo taisyklių?" - piktinosi tokiu požiūriu L. Statkus.
Pasak jo, 2009 metais savivaldybės administracijos direktorė po eilinio klaipėdiečio kreipimosi informavo, jog patikrinus stoteles paaiškėjo, kad iš 56 patikrintų stotelių draudžiantys rūkyti ženklai rasti tik 23-ose ir vėl pažadėjo... sutvarkyti.
"Bet net ir dabar važiuodamas iš Klaipėdos į Lėbartus aš suskaičiavau 9 stoteles, kuriose nėra tokių ženklų. Tai kiek tokių neinformatyvių stotelių yra mieste? O jei nėra ženklo, kaip galima sudrausminti dūmą plėšiantį žmogų?" - savo motyvus, kodėl jis taip kovoja už tokių ženklų atsiradimą kiekviename paviljone, išdėstė aktyvus klaipėdietis.
Kaltos skylutės
Pradėjus aiškintis šią iš pirmo žvilgsnio galbūt ir mažytę problemėlę paaiškėjo, kad dėl visko kaltos skylutės, greičiau - jų nebuvimas.
Klaipėdoje autobusų stotelių paviljonus prižiūri vilniečių bendrovė "JC Decaux Lietuva". Šios bendrovės atstovų teigimu, nuspręsta, kad rūkyti draudžiantys ženklai bus įtraukti į Klaipėdos keleivinio transporto schemą.
VšĮ "Klaipėdos keleivinis transportas" direktorius Gintaras Neniškis patvirtino, kad buvęs toks susitarimas, tačiau bėda esanti ta, kad toli gražu ne visi paviljonai yra pritaikyti tokioms schemoms pakabinti.
"Galime pakabinti schemas tik tuose paviljonuose, kur yra tam paruoštos skylutės - o tai jau "JC Decaux Lietuva" darbas, mes patys negalime atlikti jokių fizinių veiksmų tose stotelėse. Blogiausia yra tai, kad tokios schemos negali būti kabinamos dalyje miesto centre esančių stotelių, nes čia buvo pastatyti nauji paviljonai be jokių skylučių", - pastebėjo G. Neniškis.
Pasak jo, praėjusiais metais schemos buvo pakabintos 60-yje paviljonų ir dar yra apie 20 paruoštų paviljonų, kur taip pat bus pritvirtintos tokios schemos kartu su ženklais, draudžiančiais rūkyti.
Bnedrovės "JC Decaux Lietuva" technikos skyriaus vadovas Giedrius Simonkevičius paaiškino, kad paviljonai yra daromi iš grūdinto stiklo, tad gręžti jo neįmanoma, todėl Klaipėdos mieste paviljonų stiklą teko keisti nauju, kuris buvo užsakytas specialiai uostamiesčiui. Pasak G. Simonkevičiaus, Klaipėda yra vienintelis miestas Lietuvoje, kuris stotelių paviljonuose kabina ženklus, draudžiančius rūkyti.
"Mano žiniomis, net 99 proc. Klaipėdoje stovinčių paviljonų yra su skylutėmis", - tokius duomenis pateikė G. Simonkevičius. Anot jo, Klaipėdoje iš viso yra 99 autobusų stotelių paviljonai.
"Ženklas - puiki prevencija"
Kristina VINTILAITĖ, Klaipėdos savivaldybės Viešosios tvarkos skyriaus vedėja
Nepaisant to, ar autobusų stotelėje yra ženklas, draudžiantis rūkyti, ar ne, policija bei mūsų skyriaus darbuotojai gali bausti šios tvarkos nepaisančius pažeidėjus. Beje, šią vasarą planuojame kartu su policijos pareigūnais suorganizuoti reidus į paplūdimius ir kitas viešas vietas, kuriose draudžiama rūkyti. Tačiau kol kas prioritetiniais išlieka kiti pažeidimai, kurie pirmauja gausiais fiksuojamų pažeidimų kiekiais - automobilių statymo tvarka, neteisėta reklama, miesto tvarkymas ir švara.
Manau, kad ženklo, draudžiančio rūkyti, buvimas ar nebuvimas tėra tik techninis dalykas, gyventojai turi žinoti, kokios taisyklės galioja mieste. Visgi reikia pripažinti, kad ženklas dažnai pasitarnauja kaip puiki prevencinė priemonė.
"Ir taip visi žino - rūkyti kenksminga"
Liudvikas DŪDA, Klaipėdos savivaldybės Miesto ūkio departamento direktorius
Prieš metus buvo iškeltas šis klausimas, mes kreipėmės į "JC Decaux" ir jie pažadėjo, kad visi paviljonai bus pritaikyti pakabinti ženklus. Atrodo, procesas vyko, bet niekas nerevizavo, ar tikrai visur ženklai pakabinti. Nemanau, kad visur gali būti šimtaprocentinė kokybė, o be to, ir taip visi žino, kad rūkyti - kenksminga.
O ponas Liudvikas, važiuodamas į Lėbartus, mato autobusų stoteles be ženklų todėl, kad jos priklauso ne "JC Decaux", o savivaldybei, kuri neturi lėšų nuolat įstatyti naują stiklą vietoje išdaužto. Praktika paprasta: neįdedi stiklo - nėra ko daužyti.
Rašyti komentarą