Mažylių valgiaraštį sudarys dietologė

Mažylių valgiaraštį sudarys dietologė

Populiarėjanti sveika gyvensena vaikams – nė motais. Šiukšlinės prie mokyklų sprogsta nuo saldainių, šokoladų popieriukų, o ekskursija be traškučių autobuse jau neįsivaizduojama. Siekdama užkirsti kelią nesveikai mitybai nuo mažų dienų Klaipėdos rajono savivaldybės taryba patvirtino maitinimo organizavimo ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigose tvarkos aprašą. Mažylių valgiaraštį sudarys dietistė.

Košėms pirmenybė

Anot Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Sveikatos apsaugos skyriaus vedėjos Laimos Kaveckienės, už maitinimo organizavimą, kaip ir anksčiau, atsako ugdymo įstaigos vadovas, o Klaipėdos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras sudarys perspektyvinius valgiaraščius, dienos valgiaraščius, valgiaraščius vaikams, kuriems reikalingas pritaikytas maitinimas, patiekalų receptūras, technologinius aprašymus. Perspektyviniai valgiaraščiai bus derinami su ugdymo įstaiga ir Visuomenės sveikatos centro Gargždų skyriumi“, – dėstė L. Kaveckienė.

Perspektyviniai valgiaraščiai bus dviejų tipų: žiemos-pavasario ir vasaros-rudens. Klaipėdos rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro dietistė Roberta Arnašiūtė akcentavo, kad į vaikų meniu stengsis įtraukti kuo daugiau grūdinių kultūrų. „Tėvai namuose retai išverda košių, todėl svarbu, kad bent čia vaikas gautų grikių, manų, perlinių, kukurūzų kruopų košių.

Reikėtų vengti šaltų pusryčių, sumuštinių“, – sakė R. Arnašiūtė. Anot jos, per dieną vaikui rekomenduojamos 4-6 porcijos daržovių (po 80 g), vaisių (vienetais). „Po to turėtų rikiuotis pieno gaminiai ir mėsa, kurios patiekalų siūloma valgyti 2–3 kartus per savaitę“, – trumpai mitybos piramidę apžvelgė dietistė.

Dienai – 6 Lt

Klaipėdos rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro direktorė Neringa Tarvydienė informavo, kad šiuo metu pamaitinti vaiką darželyje vieną dieną kainuoja 6 Lt, lopšelyje 5,7 Lt. Paklausta, ar pakanka tokios sumos užtikrinti visavertei mitybai, atsakė: „Prabangių patiekalų nėra, daugiausia tai visiems lietuviams įprasti valgiai: košės, maltinukai, sriubos ir pan.“ Pašnekovė užsiminė, kad vaikai dažniausiai mėgsta tai, ką valgo namuose. Jei tėvai gardžiuojasi daržovėmis, tai ir vaikai jas valgo. Jei tėvai retai perka pieną, ir vaikai jo nelabai pageidauja.

Svarbiausia, anot N. Tarvydienės, kad mažieji negautų traškučių, saldainių, šokolado gaminių, gazuotų energetinių gėrimų, rūkytos mėsos, žuvies, maisto, pagaminto iš genetiškai modifikuotų organizmų. Specialistai akcentuoja, kad geros mitybos įpročiai, įgyti ikimokykliniame amžiuje, užtikrins tinkamą mitybą visą gyvenimą.

Užuomaršos liks alkani

L. Kaveckienė pastebėjo, kad maitinimo organizavimą ugdymo įstaigose dažnai apsunkina ir neatsakingi tėvai, kurie vis pamiršta pranešti įstaigai apie vaikų neatvykimą ar atvykimą po ligos ar po kitos įstaigos nelankymo priežasties. „Pagal naują tvarką, jei nepraneš iš anksto, tuomet jų vaikas liks be pusryčių, nes įstaiga pusryčius pradeda gaminti jau 6–7 val. pagal vakar dienos vaikų skaičių.

Pietūs ir pavakariai gaminami jau pagal tos dienos vaikų skaičių. Iki šiol įstaigose buvo netvarka, tėvai nepranešdavo apie įstaigos (ne)lankymą, o atvedę vaiką norėdavo, kad jis būtų pamaitintas. Porcijų skaičių tekdavo dalinti visiems, tad kartais išeidavo porcijos per didelės, kartais – per mažos. Abiem atvejais – pažeidimai“, – sakė Sveikatos apsaugos skyriaus vedėja.

KOMENTARAI

Gargždų lopšelio-darželio „Saulutė“ pavaduotoja ugdymui Lina Petrauskienė: „Mažųjų mitybai visada skyrėme daug dėmesio, anksčiau patys skaičiuodavome kaloringumą ir pan. Valgiaraštį tvirtindavo Visuomenės sveikatos centro Gargždų skyrius. Pastebėjome, kad mažyliai mėgsta varškės patiekalus, įvairiausius blynus. Mažiau – balandėlius, maltinukus, tačiau yra ir tokių, kuriems mėsa labai patinka. Patvirtinus naują maitinimo organizavimo tvarką Klaipėdos rajono ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigose valgiaraščiai bus vienodi.

Tačiau jų dar neturime, esame tik susipažinę su dietistės parengtu perspektyvinio valgiaraščio projektu. Meniu šiek tiek skiriasi nuo mūsų įprasto. Pavyzdžiui, atsisakyta sulčių, vietoj jų siūlomi gėrimai iš šaldytų uogų. Taip pat mažiau mėsos patiekalų. Ar naujasis valgiaraštis pasiteisins, lems vaikai, stebėsime, kiek jie valgys.“

Drevernos vaikų darželio direktorė Roma Žutautienė: „Kiekvienos naujos tvarkos adaptacinis periodas nėra lengvas, tačiau priprasim. Žinoma, keistoka, kad visi valgys vienodą maistą. Juk meniu buvome pritaikę konkrečiai savo įstaigai pagal pajėgumus, virtuvės įrangą ir pan.

Teko peržvelgti dietistės sudaryto valgiaraščio projektą, jis labai skiriasi nuo mūsiškio. Ruošdavome daug tausojančio maisto, t. y. gaminamo ant garų, o dabar pastebėjau, kad bus ir kepto. Be to, mes tiekdavome daugiau šviežių daržovių per pietus. Tad naujasis meniu tarsi grįžimas atgal keliais žingsniais. Kita vertus, tikriausiai dietistės valgiaraštis dar bus koreguojamas, tai ne galutinis variantas, tad kol kas sunku vertinti.“

Gemius

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder