Menininkas Algirdas Gataveckas diskusijoje apie gatvės meną - jis turi net pravirkdyti

Menininkas Algirdas Gataveckas diskusijoje apie gatvės meną - jis turi net pravirkdyti

Mes kasdien ant miesto pastatų matome tagg'us, grafiti, neofreskas, sienų paveikslus, lipdukus, plakatus, kuriančius vizualiąją gatvės meno kultūrą. Tačiau neretai visuomenėje dar iškyla aršios diskusijos, kur yra riba tarp gatvės meno ir paprasčiausio –  vandalizmo. Apie tai kovo 18-osios pavakarę ir kvietė diskutuoti projekto „Aš nesu tik siena“ organizatoriai, kurie yra „Klaipėda – Europos jaunimo sostinė 2021“ projekto dalis.

Nuotolinėje diskusijoje „Plona riba tarp „grafiti“ meno ir vandalizmo“ dalyvavo LR kultūros ministerijos viceministrė Daina Urbanavičienė, Norvegijos kultūros paveldo tyrimų instituto Osle tyrėja Laima Nomeikaitė, supažindinusi diskusijos svečius su grafiti bei gatvės meno istorija,  Klaipėdos miesto savivaldybės urbanistikos ir architektūros skyriaus vyr. specialistas Mindaugas Petrulis bei Lietuvoje gerai žinomi ir tik pradedantys menininkai: Algirdas Gataveckas, Rodion Petrov, Pijus Čeikauskas, Mindaugas Kučinskas.

Kultūros viceministrė D. Urbanavičienė džiaugėsi, jog vyksta tokios diskusijos, atsakančios į klausimus apie valdžios priešinimąsi gatvės menui. „Sveikinu Klaipėdos miestą iškovojus Europos jaunimo sostinės titulą ir priėmus iššūkį spręsti aktualias problemas jaunimui ir miestui. Šiuolaikiniame pasaulyje gatvės menas yra svarbi žinutė visuomenei, kelianti socialinius ir pilietinius klausimus. Manau, kad griežtos linijos nereikėtų brėžti, skiriant gatvės meną nuo kultūros paveldo objektų, bet visada reikėtų pagalvoti, ar galime kažkieno meno kūrinį papildyti kito kūrėjo darbais?“

Menininkas Algirdas Gataveckas teigia, kad gatvės menas turi pravirkdyti bei atkeipti dėmesį į svarbias visuomenės problemas. Algirdas su broliu stengiasi savo darbais nešti žinutę, atskleisti aktualias problemas ir taip prisidėti prie jų sprendimo.

Klaipėdos miesto savivaldybės atstovas Mindaugas Petrulis teigė: „Viešos erdvės yra ne atskirų pavienių žmonių, o visų miestiečių. Miesto erdvės nėra parodų rūmai – reikia atliepti ne tik kūrėjų, bet ir miesto gyventojų lūkesčius. Kalbant apie vizualiąją miesto dalį turėtume siekti kontekstalumo, išskirtinumo savo miestui. Nesinori, kad miestai supanašėtų“.

Šiemet naujai atgims Klaipėdos sienos

 „Klaipėda – Europos jaunimo sostinė 2021“ platformos „Erdvės“ iniciatyvomis šiemet uostamiesčio sienos ir erdvės prabils naujais gatvės meno kūriniais.

Menininkas R. Petrov pabrėžia: „Neturėtume siekti kuo daugiau meno gatvėje, o atkreipti dėmesį į jo kokybę. Prisiminkime vieną geriausių grafiti menininkų – Bansky. Jo grafiti kūriniai puošia ne tik pasaulio miestų gatves, bet ir garsiausius muziejus“.

„Grafiti neturėtų būti laikoma vandalizmu, tai meno rūšis, kuri yra mūsų miesto kultūros dalis ir tai yra neišvengiama“, – teigia gatvės menininkas P. Čeikauskas, kurio darbai šiemet nuguls ant vienos uostamiesčio sienos. Jo nuomone svarbu atgaivinti apleistas erdves. Jos iš savęs yra nepatrauklios, tai būtų puiki galimybė kūrėjams atsiskleisti.

Anot jaunimo atstovo Mindaugo Kučinsko: „Lyginant su kitais miestais Klaipėda yra tuščia. Jaunimui sudėtinga perprasti administracinį mechanizmą, todėl dažnai grafiti tampa vandalizmu. Būtų gerai, jei mieste atsirastų erdvė, kur būtų galima laisvai kurti“, – siūle Mindaugas.

Creators76 kūrybos vadovas bei diskusijos moderatorius Marius Tumšys reziumavo, kad daugėjant šiuolaikinių meno formų gatvėse, jos tampa atviromis galerijomis, kuriančiomis miestų identitetą bei kalbančiomis apie jų istoriją. Diskusijoje M. Tumšys paragino jaunuosius kūrėjus dalyvauti viename iš „Klaipėda - Europos jaunimo sostinė 2021“ projektų gatvės meno konkurse „Art gates“, kuris vyks birželio 21-28 d., o miestiečius kvietė aktyviai dalyvauti siūlant miesto erdves bei ieškoti naujų gatvės meno ir saviraiškos formų.

Projektas finansuojamas iš Jaunimo tarptautinio bendradarbiavimo agentūros Europos solidarumo korpuso programos. Projektą vykdo susibūręs jaunimas, kurį atstovauja Viešoji įstaiga Kūrybinių ir socialinių iniciatyvų centras su partneriu „Creators76“, kurie įgyvendina „Klaipėda – Europos jaunimo sostinė 2021“ platformą „Erdvės“, projektą – „Aš nesu tik siena“.

Raktažodžiai
Sidebar placeholder