Pinigai: geras tarnas, blogas šeimininkas

Pinigai: geras tarnas, blogas šeimininkas

Dideli, lengvi, nešvarūs, juodi, prakeikti, beprotiški... Žodį "pinigai" lydi daugybė jausmingų epitetų. Jie reikalingi visiems, tačiau apie juos nemalonu kalbėti.

Pinigai visuomet atsiduria mūsų svajonių ir realybės kovos lauke. Vieni dėl jų ant kortos stato viską, kitiems pavyksta suvokti, kad tai tik instrumentas; geras tarnas, bet blogas šeimininkas.

Kiekvienam iš mūsų labai svarbu suprasti, kas trukdo gauti malonumo ir naudos iš tų pinigų, kuriuos turime. Ir kas trukdo liautis vertinus save pagal tuos pinigus, kurių neturime.

Meilė ir pinigai

Šie žodžiai ne itin dera tarpusavyje. Iš pradžių įsimylėjėlių pora apie juos net nekalba. Vėliau tai virsta barniais. Daugelis partnerių galiausiai net nebeįstengia suprasti vienas kito šiuo svarbiu klausimu.

Tai, kaip kiekvienas tvarkome finansus, atsiliepia šeimos tarpusavio santykiams.

Mūsų santykiai su pinigais (kaip mes juos taupome ar leidžiame) daug ką pasako apie mus kaip asmenybes.

"Pinigai - tai galimybės, o turėti kuo daugiau galimybių svarbu kiekvienam, - įsitikinęs psichoterapeutas Aleksandras Orlovas. - Gal būtent todėl įsivaizdavimas, kad kuo daugiau žmogus turi pinigų, tuo jis vertingesnis, yra toks paplitęs ir tvirtas."

Pinigai mums suteikia galimybių - saugiai jaustis, būti nepriklausomiems, padėti kitiems, tačiau kodėl tuo pat metu jie sukelia konfliktų šeimoje?

"Kai žmogus turi abejonių dėl savo vertingumo, pinigai tampa vieninteliu būdu pasikelti savo prestižą ir savigarbą, - samprotauja A. Orlovas. - "Aš uždirbu daugiau, todėl esu vertingesnis." Nors, pavyzdžiui, moters darbas namuose (valymas, skalbimas, lyginimas, vaikų priežiūra) ne itin aukštai vertinamas, kad ir koks jis sunkus būtų. Kokią materialinę naudą jis atneša, niekas net nesiryžta kalbėti."

"Kalbėti apie pinigus moterims neleidžia meilė, artumas, kilnumas, - pastebėjo ir psichoterapeutas Žakas Salomė (Jacques Salome). - Tačiau jausmas, kad yra išnaudojamos, kyla dažnai. Iš čia kartais prasiveržia pyktis ir apmaudas."

Kuris daugiau?

Tose šeimose, kuriose vyras uždirba mažiau, problemos beveik neišvengiamos. Dabar, kai dažna moteris uždarbiu lenkia vyrą, tarsi keršydama už ilgus šimtmečius, kai privalėjo jam paklusti, tai gali privesti prie simbolinės partnerio kastracijos.

Kai kuriose šeimose daug uždirbanti moteris nesąmoningai į vyrą ima žiūrėti kaip į neprotingą vaiką, ignoruoti jo nuomonę.

"Vyras jaučiasi komfortiškiau, kai uždirba bent šiek tiek daugiau, - įsitikinęs psichoterapeutas Borisas Šapiro. - Tačiau bet kuriuo atveju šeimos biudžetą reikia vertinti kaip visos šeimos poreikių patenkinimo šaltinį, o ne kaip partnerių konkurenciją, kuris daugiau įdeda į bendrą katilą."

Išbandymas nedarbu

Pasak psichologų, darbo praradimas labiau traumuoja vyrą. "Visa energija nukreipiama narcisistinei saviplakai, - sako Žakas Salomė. - Dažnas užsidaro savyje ir praranda bet kokį susidomėjimą gyvenimu." Tai tampa tikru poros santykių išbandymu.

Kita vertus, šeimos išlaidų sumažinimas gali išeiti ir į naudą, mat pramogos ir brangios dovanos dažnai maskuoja tikro artumo nebuvimą, o finansinis nepriteklius gali paskatinti suartėti ir kartu ieškoti išeities.

Atskirai ar bendrai?

Tačiau kur ta riba, už kurios nebereikėtų skaičiuoti pinigų, kuriuos uždirbo partneris?

Kontroliuodami partnerio išlaidas, mes ne tik planuojame biudžetą, rūpinamės šeimos gerove, bet ir patenkiname savo valdžios troškimą.

"Idealu, kai kiekvienas sutuoktinis turi atskirą sąskaitą individualiems poreikiams. Šių pinigų niekas niekam neskolingas, - pabrėžia Ž. Salomė. - Tas, kuriam jie priklauso, gali jais naudotis savo nuožiūra ir nejausti nei kaltės, nei diskomforto."

Jeigu kurio nors iš sutuoktinių išlaidos staiga smarkiai išauga, vertėtų abiem aptarti savo bendro gyvenimo taisykles ir netgi pasirašyti vedybų sutartį.

Priešingybių sąjunga

Bendras biudžetas negarantuoja partneriui visiškos laisvės ir nepriklausomybės, būtent tai gali sukelti aštrių nesutarimų.

"Daugelis iš mūsų buvo auklėjami skurdo baime, - sako A. Orlovas. - Jeigu partneriai į finansus žiūri iš skirtingų pusių, nesantarvė tarp jų neišvengiama."

"Reakcija į partnerio veiksmus padeda mums suvokti savo pačių baimes, - tikina psichoterapeutė Mari Odilė Steinman (Marie-Odile Steinmann). - Kai partneris leidžia pinigus, jis pažadina mūsų "skurdo baimę". Kai taupo - primena tėvus, kurie atidėdavo visas lėšas "juodai dienai". Paklauskite savęs, kodėl partnerio elgesys jums kelia nerimo, ir, atsakę į šį klausimą, daugiau sužinosite apie savo pačių požiūrį į pinigus."

Taika

Svarbiausia - sutarti dėl pamatinių vertybių: atsakomybės jausmo, abipusės pagarbos. Žmonės, kurie gyvenime vadovaujasi kardinaliai priešingais principais, negali taikiai sugyventi. "Šiuo atveju reikia apeliuoti į suaugusio žmogaus brandumą, - pataria B. Šapiro. - Jeigu tas, kuris mėgsta išlaidauti, mato, jog tai kelia nerimo partneriui, jis privalo išmokti save kontroliuoti.

Psichologinis komfortas svarbiau už bet kokius pirkinius."

Parengė Vaiva Vaidilaitė

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder