Populiariausi vaikų vardai pamaryje: kas geriau - Madina ir Liamas ar Uršulė ir Motiejus?

Populiariausi vaikų vardai pamaryje: kas geriau - Madina ir Liamas ar Uršulė ir Motiejus?

Lietuvoje 2013 m. pradžia žada, kad 2013-aisiais turėsime naują moteriškų vardų lyderį: į antrą vietą nukritęs vardas Emilija, pirmąją poziciją užleido vardui Austėja. Šis vardas jau dešimtmetį laikosi populiariausiųjų sąraše, tačiau dar niekada nebuvo pasiekęs populiarumo viršūnės. Lyginant su 2012 m., moteriškų vardų sąraše atsirado tik vienas naujas vardas: Lėja, kuris iki 2004 net nepatekdavo į populiariausiųjų šimtuką.

Vyriškų vardų lyderis – Matas – nesikeičia septintus metus iš eilės, tačiau jo populiarumas po truputį krenta, tad yra tikimybė, kad artimiausi persekiotojai – Nojus, Dominykas ar Lukas – iki metų galo pasivys lyderį. Siurprizą gali pateikti ir Emilis: kol kas jis tik penktas, bet yra vienas sparčiausiai populiarėjančių berniukų vardų. „Vyriškame“, kaip ir „moteriškame“ Top‘e – tik vienas naujokas Benas, už dešimtuko išstūmęs vardą Jonas.

Kokie vardai populiariausi pamaryje?

Šilutės rajono savivaldybės administracijos Civilinės metrikacijos skyriuje nuo 2013-ųjų metų sausio 1 d. daugiausiai užregistruojama vaikų buvo tokiais vardais: mergaitės – Ugnė, Erika, Gabrielė, berniukai – Kajus, Nojus, Matas, reti vardai – Odrė, Saulėja, Elžbieta (merg.), Vidas, Gedas, Tajus (bern.).

Vasario mėnesį mergaičių vardų top‘e pirmąsias vietas užėmė Paulina, Ieva, Viltė, berniukų – Matas, Armandas, Mantas, retesni – Danielė (merg.), Konstantinas, Vasaris, Juozas (bern.).

Na, o birželio mėnesį vis dar neišvengiame matyti berniukams populiaraus duodamo vardo Matas, jį šiek tiek lenkia vardas Lukas. Tarp mergaičių varžosi Auksės ir Gretos vardai.

Pirmąjį šių metų pusmetį nemažai atsirado mūsų krašte ir retų, ne lietuviškų vardų, kaip Madina, Odilija, Taja, Milana (merg.), Milanijus, Tajus, Kevinas, Liamas (bern.). Tačiau džiugu matyti ir senų lietuviškųjų – Uršulė, Adelė (merg.), Motiejus, Juozas (bern.).

Kodėl atsiranda daug neįprastų mūsų ausiai vardų?

Jeigu norime būti lietuviais, turėtume nepamiršti ir lietuviškų vardų, išlaikyti tradiciją. Juolab, kad dabar galima vaikui ir du vardus parinkti. Vieną - krikščionišką ar iš antikos pasaulio, kitą - tautišką. Vaikas užaugs ir galės pasirinkti, kurio labiau norės.

 

Pastarojo meto mados vaikams suteikti išskirtinius, įmantrius, modernius vardus tėveliams nereikėtų vaikytis. Juk mada ateina ir praeina, o vardas žmogui lieka visam gyvenimui. Kitaip sakant, mados sezonas daug trumpesnis už žmogaus gyvenimą. Be to, kartais keisti vardai ir skamba juokingai, ir jų kilmė nesuprantama, nepaaiškinama. Dėl to tokius vardus turintys asmenys gali nejaukiai pasijusti.

Anksčiau vardus rinkdavo bažnyčioje, iš krikščioniškojo vardyno. Tai būdavo vien šventųjų kankinių vardai. Laikui bėgant vaikams imta suteikti ir kunigaikščių, kitų istorinių asmenybių turėtus vardus.

Tautinių vardų tradicija susiformavo palyginti neseniai, XIX amžiaus pabaigoje - XX amžiaus pradžioje. Tai išties labai graži tradicija, vienas iš ryškiausių tautiškumo požymių. Todėl jos atsisakymas būtų tikra lietuviškumo erozija, lietuvybės naikinimas. Mums visiems nereikėtų pamiršti, kad esame lietuviai. Lietuviškų vardų suteikimo tradicijos išlaikymas būtų vienas iš patikimiausių lietuvybės išsaugojimo būdų.

Vos gimus kūdikiui pirmasis tėvelių rūpestis – sugalvoti vardą. Kasmet atsiranda išradingųjų, kurių vaikai pavadinami negirdėtais naujadarais. Dauguma naujadarų ar nelietuviškų vardų parvyksta kartu su vaikais ir jų tėveliais iš užsienio.

Kai kurie tėveliai tiesiog uždeda vaikui visiems gerai žinomą ir girdėtą vardą, tik užrašo jį nelietuviškai. Pavyzdžiui, Lietuvoje yra užregistruota vardų Samantha. Visa tai galbūt yra dėl to, kad šeima neketina grįžti gyventi į Lietuvą, todėl ir vardą norėjo rašyti taip, kaip rašoma jų gyvenamoje vietoje. Tačiau tokiais atvejais kyla natūralus klausimas - kodėl lietuviškame gimimo liudijime rašyti nelietuviškai? Juk, jei vaikas gimė Anglijoje, turės du gimimo liudijimus – anglišką ir lietuvišką. Ir kiekviename jų gali būti vardas įrašytas skirtingai.

Taigi Lietuvoje naudokimės lietuvišku, o Anglijoje – anglišku. Deja, tik nedaugelis tėvelių patarimu pasinaudoja.

Ilgalaikės tendencijos Lietuvoje

Pastaraisiais metais sparčiausiai aukštyn kopia šie moteriški vardai: Mėta, Mėja, Mila, Upė, Sofia, Milėja, Perla, Vytė, Eiva, Ela, o šie suteikiami gerokai rečiau nei ankstesniais metais: Indrė, Kristina, Erika, Dovilė, Raminta, Ernesta, Iveta, Odeta, Rimantė, Andželika. Kalbant apie vyriškus, aukščiausiai topuose pakilo šie vardai: Majus, Tajus, Ajus, Dovas, Atas, Natas, Neidas, Matėjus, Kernius, Aron. Tiesa, dauguma jų vis dar yra gana reti. Išimtis – tik pirmieji du. O štai keletas vardų, kurių populiarumas pastaruosius kelis metus yra sumažėjęs: Nerijus, Ovidijus, Osvaldas, Juras, Pavel, Evaldas, Audrius, Klaudijus, Vaidas, Antanas.

Vardų sąrašo naujienos

Kaskart atnaujindami duomenis, registre aptinkame naujų vardų – kitaip užrašytų senų, „importinių“ ar visiškai negirdėtų. Įtraukiant ir senų gerų vardų naujas rašybos versijas, tokių yra per 160, tad dalinamės įdomesniais iš jų:

Nauji mergaičių vardai

ADEINA, AGUSTĖJA, AIRONA, AMBRA, ARMIDĖJA, ATLANTĖ, DAIMA, DANJANA, DŽESMILĖ, ELVEJA, ERSIMETA, EZANA, FELINA, GLIKERIJA, GRĖJA, GUODĖ, HAMASA, HESTERA, ICHTIJANDRA, ILMENA, JORUNĖ, LATĖJA, LATIFA, LAURINA, LEDINA, NAZMINA, NIRĖJA, OKTAJA, ONESTA, OSANA, RADMILA, RELINDA, RIVERA, SANDRĖJA, SKAIMILĖ, TEILA, TIGRAJA, UGNIJA, UNIGUNDĖ, VITAURĖ, VIVJANA.

Nauji berniukų vardai

AISTIJUS, AKMĖJUS, ANĖJUS, ARAMAS, ARITAS, ARNITAS, ARNULFAS, DEIMINDAS, DOMEDAS, EDGŪNAS, EIVARAS, ELMANAS, ERMILIS, ERTIJUS, GABARTAS, GEDUKAS, HERKMANTAS, ISTĖJUS, JUTARAS, KANUTAS, KEDRAS, LINGERDAS, LUKNIUS, MELIJUS, MONTVYDAS, NERIJADAS, RAMEŠAS, RIGIDAS, SAKIS, SANESTAS, SNIPAS, TAIGIRDAS, VAIVYDAS, VILAJUS, VILFREDAS.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder