Rūkančių nepilnamečių kontroliuoti nėra kam

Rūkančių nepilnamečių kontroliuoti nėra kam

Šiandien turėtų paaiškėti, ar savivaldybės Lietuvoje turi teisę drausti nepilnamečiams rūkyti viešosiose vietose. Toks draudimas nuo pernai lapkričio galioja ir Klaipėdoje. Tiesa, tik formaliai, nes savivaldybės atstovai nekontroliuoja, kaip jo laikomasi, o policija tuo užsiima tik epizodiškai.

Valdininkai teisinasi kaip visada - esą trūksta pajėgų.

Aiškinasi teismuose

Dar pernai rugsėjį Klaipėdos miesto savivaldybės taryba priėmė sprendimą uždrausti nepilnamečiams rūkyti viešose uostamiesčio vietose. Tada Klaipėda tapo antruoju šalies miestu, priėmusiu tokį draudimą, nors analogiškas Vilniaus politikų sprendimas jau buvo apskųstas teismui.

Tarybos sprendimas įsigaliojo nuo 2011-ųjų lapkričio 1 d. Tada entuziastingai nusiteikę Tarybos nariai nesibaimino net Vyriausybės atstovo Klaipėdos apskrityje tarnybos įspėjimų, jog Klaipėdoje, kaip ir Vilniuje, šis sprendimas gana greitai gali būti panaikintas. Tuomet Klaipėdos miesto meras Vytautas Grubliauskas tikino, kad net jeigu šis sprendimas būtų apskųstas teismui, kurį laiką vis tiek galiotų, o tai jau didelis žingsnis į priekį, nes bent keli nepilnamečiai būtų priversti atsisakyti cigaretės.

PER MAŽAI. Kai kuriems politikams vietų, kuriose draudžiama rūkyti, uostamiestyje atrodo per mažai, o atsakingi specialistai tikina nespėjantys prižiūrėti ir dabartinių. Redakcijos archyvo nuotr.

 

Pasak Vyriausybės atstovės Klaipėdos apskrityje Daivos Kerekeš, nors pirmos instancijos teismas Vilniaus miesto savivaldybės tarybos sprendimą uždrausti nepilnamečiams rūkyti viešose vietose ir įvardino pertekliniu ir taikyti jo neleido, Taryba šį sprendimą apskundė. Šiandien turėtų paaiškėti galutinis Vyriausiojo administracinio teismo sprendimas šioje byloje. Nuo jo priklausys ir Klaipėdos miesto tarybos patvirtinto draudimo likimas.

"Iki šiol nuo praėjusių metų lapkričio priimtas draudimas nepilnamečiams rūkyti viešose Klaipėdos vietose teoriškai galiojo, tačiau kiek jis buvo vykdomas praktiškai, čia jau kitas klausimas", - sakė D. Kerekeš.

Tramdo tik policija

Nors sprendimas drausti nepilnamečiams rūkyti viešose uostamiesčio vietose galioja ir iki šiol, kontroliuoti jo paisymo niekas nesiėmė.

Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos Viešosios tvarkos skyriaus vedėja Kristina Vintilaitė tikino, jog bendrosiose viešosios tvarkos taisyklėse toks atskiras draudimas viešose vietose rūkyti nepilnamečiams iš viso neįrašytas.


"Sunku pasakyti. Tuo metu, kai buvo priimtas šis sprendimas, Viešosios tvarkos skyriuje dar nedirbau. Galiojančiose taisyklėse matau tik įrašytas vietas, kuriose rūkyti draudžiama - viešojo transporto stotelių paviljonai, Skulptūrų parkas ir kitos. Bet šios srities Viešosios tvarkos skyrius nekontroliuoja. Ją prižiūrėti priklauso Sveikatos skyriaus inspektoriams. Žinoma, vėliau, kai susitvarkysime su kitais darbais, kitų taisyklių įgyvendinimu, galėsime prisidėti ir prie rūkalių tramdymo. Tačiau dar ne visas funkcijas esame perėmę ir neaišku, kaip bus su šia", - sakė K. Vintilaitė.

Savivaldybės administracijos Sveikatos apsaugos skyriaus vedėjos Janinos Asadauskienės teigimu, nors taisyklių, apimančių rūkorių tramdymą vykdymas teoriškai ir turėtų priklausyti šiam skyriui, fiziškai to įvykdyti neįmanoma.

"Tam neturime žmogiškųjų išteklių. Skyriuje dirba vos dvi specialistės, kurios teoriškai turėtų suspėti visur, tačiau taip nėra", - teigė J. Asadauskienė, patvirtindama, jog rūkantys nepilnamečiai viešosiose uostamiesčio erdvėse tramdomi nebuvo.

Cigaretės dūmą traukiančius nepilnamečius, kaip ir iki šiol, drausmina tik policijos pareigūnai. Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Prevencijos skyriaus viršininkas Kazimieras Sinkevičius tikino, jog miesto Tarybos sprendimas uždrausti nepilnamečiams rūkyti viešose vietose yra vykdomas, tačiau ne taip intensyviai, kaip reikėtų.

"Kažkokių specialių reidų nerengiame. Jei policijos pareigūnas užfiksuoja tokį faktą ar aplinkiniai praneša, tada rūkantį nepilnametį ir baudžiame. Didesnį dėmesį kreipiame į rūkančiuosius prie mokymo įstaigų. Ten jau rengiame ir specializuotus patikrinimus. Norėtųsi daugiau bendradarbiavimo ne tik iš savivaldybės, bet ir iš gyventojų pusės. Jie galėtų prisidėti - dažniau sudrausminti, pranešti", - sakė K. Sinkevičius.

Rūkantiems neleistinose vietose gresia įspėjimas arba bauda nuo 20 iki 50 litų. Nepilnamečiams gali būti skiriama pusė tokios nuobaudos.

Draudimų nori vis daugiau

Kol kas Sanitarinės kontrolės taisyklės ne tik nepilnamečiams draudžia rūkyti viešosiose miesto vietose. Uostamiestyje visiems be išimties draudžiama rūkyti stotelių paviljonuose, Skulptūrų parke, Smiltynės miške ir jūros link vedančiuose takuose bei visuose paplūdimiuose, išskyrus specialiai tam įrengtas vietas ir zonas.

Savivaldybės Narkotikų kontrolės komisija buvo užsimojusi uždrausti rūkaliams dūmą pešti ir dar keliose viešose miesto vietose - Teatro, Atgimimo ir Lietuvininkų aikštėse bei Kruizinių laivų terminale. Iš pradžių norėta šiose ir panašiose vietose uždrausti rūkyti tik masinių renginių metu, tačiau paaiškėjo, jog tokių dalykų savivaldybės nustatyti negali, todėl nuspręsta siūlyti šiose vietose visiškai uždrausti rūkyti. Tokį pasiūlymą Narkotikų kontrolės komisija pateikė miesto Tarybai, tačiau ji šiam siūlymui nepritarė.

Pasak Narkotikų kontrolės komisijos pirmininkės Nataljos Istominos, Taryba tokį savo sprendimą motyvavo tuo, jog uždraudus rūkyti pagrindinėse miesto aikštėse, bus pakenkta ten įsikūrusiems verslininkams.

"Vis tiek su rūkymu kovosime, sugalvosime kažką naujo", - sakė N. Istomina.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder