Anksti diagnozavus diabetą išvengiama komplikacijų

Anksti diagnozavus diabetą išvengiama komplikacijų

Praėjusią savaitę Palangoje įvyko šalies endokrinologų konferencija "Aktualūs diabetologijos klausimai". Pagrindinė tema - cukrinio diabeto valdymas, medicinos naujovės, įvairios kasos ligos. Apie tai ir kalbėjomės su specialistais.

Neįgalumo galima išvengti

"Per 10-15 metų galbūt atsiras toks cukrinio diabeto gydymas, kai kiekvienam ligoniui bus parinkti individualūs vaistai. Pradėti RNR, smulkių DNR grandinės dalelių iš kelių amino rūgščių, tyrimai. Po savaitės jau būtų aiškūs rezultatai, ar gliukozės kiekis kraujuje yra arčiausiai normos. Tada bus išvengta komplikacijų", - sakė Klaipėdos universitetinės ligoniės Endokrinologinio skyriaus vedėjas Antanas Navickas, sugrįžęs iš kongreso Berlyne, kur kalbėta apie ateities mediciną.

Ligonis pripranta prie mažesnio ar didesnio gliukozės kiekio, bet po 7 metų išlenda komplikacijos. Kkd pacientas netaptų neįgaliu, svarbu kuo anksčiau nustati galūnių nervų pakenkimus, lazerio kabinete okulistams - aptikti akies tinklainės atšokimą, bendravimas su angiochirurgais padeda išvengti galūnių amputacijos. Daug anksčiau nustatomas kojų kraujagyslių susiaurėjimas, prireikus galima jas šuntuoti. Nefrologai pataria, kaip nuo komplikacijų apsaugoti inkstus. Bendradarbiavimas su Pilvo ir endokrininių liaukų skyriumi suteikia daugiau galimybių operaciniam gydymui.

Pasak gydytojo, ligoniai per daug pasikliauja internetu, ir kartais bando gydytojui nurodinėti, tačiau medikai atšauna, kad tai mokėsi 3 kurse, o gyvenime viskas greitai keičiasi, plečiasi vaistų arsenalas. Yra tyrimai, galintys įrodyti, ar žmogus turi rizikos susirgti diabetu.

"Diabetas plinta ne dėl to, kad būtų užkrečiama liga, bet dėl to, kad kas antras lietuvis nutukęs. Mūsų tėvai dirbo su kastuvais, mes dirbame "sėdynėmis". Maistas darosi vis rafinuotesnis. 330 kalorijų yra netikrų sulčių butelyje, į arbatą dedame daug cukraus. Druska gali sukelti hipertenziją, spaudimo pakilimą. Bet jeigu jūsų spaudimas žemas ir vartojate mažai druskos, bus silpna, alpsite, nes druska palaiko skysčius organizme, atsiranda edemos", - sakė gydytojas. Sergantys diabetu gali kiek nori valgyti žuvies, mėsos, daržovių, tačiau angliavandenius ir riebalus reikia riboti.

Statistika gero nežada


"Diabetas yra viena aktualiausių dabartinės medicinos problemų. Prieš 25 metus pasaulyje buvo registruota 30 mln. ligos atvejų, prieš 10 metų jau buvo 150 mln., šiuo metu pasaulyje serga 366 mln. Prognozuojama, kad 2030 m. ligonių gali būti pusė milijardo. Lietuvoje statistika taip pat nedžiugina. 1961 m. registruota 3 600 ligos atvejų, o 2010 m.-39 tūkstančiai. Per 50 metų sergančiųjų diabetu skaičius padidėjo 25 kartus. Tačiau tai tik aisbergo viršūnė, nes II tipo diabetas yra "nebylus", pusė žmonių nežino, kad serga, ir liga nustatoma pavėluotai, kai žmogus kreipiasi į gydytoją dėl komplikacijų, didžiųjų kraujagyslių pakenkimo, kai nukenčia galvos smegenys, širdis, galūnės, sutrinka kraujotaka. Dėl mažųjų kraujagyslių pakenkimo nukenčia regėjimas, atsiranda "diabetinė pėda", - sakė Kauno medicinos universiteto Endokrinologijos instituto direktorius profesorius Antanas Norkus.

Anot specialisto, pavojaus varpai skambina vaikams, kurie anksčiau sirgo tik I tipo diabetu. Tėvai vaikams meilę atiduoda per skranduką. Netaisyklinga mityba, nejudrumas ligai daro kur kas didesnę įtaką negu genetiniai faktoriai.

"Nors diabetas yra neišgydomas, su šia liga gyventi galima, kontroliuojant - riebalų apykaitos, kraujospūdžio ir kitus rodiklius. Tada žmogus išlieka darbingas, gerai jaučiasi, nenukenčia gyvenimo kokybė", - sakė profesorius.

Gydytojas apgailestavo, kad nėra valstybinės programos kovai su nutukimu. Prieš penkerius metus Lietuvos endokrinologų ir dietologų draugijos nariai kreipėsi į kitas medikų draugijas, ragindami susėsti prie bendro stalo. Aplinkos ministerija priėmė trumpalaikę programą dėl savalaikės cukrinio diabeto diagnostikos, finansuojamą Sveikatos apsaugos ministerijos. Ji davė savo rezultatus, buvo nustatyti ankstyvo diabeto atvejai, anglivandenių apykaitos sutrikimai.

"Žmonėms galima padėti nesusirgti diabetu ar bent atitolinti jį imantis ne medikamentinių priemonių: reikia keisti gyvenimo būdą, mitybą. Gaila, kad toliau programa nebuvo finansuojama. Reikia galvoti ne apie ministerinę, bet apie valstybinę programą, į kurią būtų įtraukta daug žinybų. Žinoma, tai reikalauja investicijų, kita vertus, profilaktikai skiriamos lėšos yra daug mažesnės nei išlaidos diabetui gydyti. Jeigu gydome diabetą vos prasidėjusį, kai dar nėra komlikacijų, lėšos panaudojamos nuo 2 iki 7 procentų. O kai atsiranda komplikacijos, tada jų reikia dešimt kartų daugiau. Jeigu diabetas būtų kontroliuojamas, nuo jo kas 10 sekundžių pasaulyje nemirtų žmogus", - sakė gydytojas.

Hormonų audros ir štiliai

Gydytojas A. Navickas sakė, kad problemų kelia ir kitos endokrinologinės ligos. Pagerėjus diagnoztikai atrandama daugiau skydliaukės ligų, kurias sukelia jodo trūkumas. Radioaktyvaus jodo gavome iš Černobylio. Skydliaukėje atsiranda mazgų, didelius galima apčiuopti, tarp jų 3,5 procento yra vėžiniai. Kas pusę metų stebima, kaip mazgai keičiasi, ar reikia daryti biopsiją.

"Dar yra autoimuninio tiroidito - skydliaukės uždegimų, ir po kažkiek metų pradeda trūkti skydliaukės hormonų, kurie verčia visus organus dirbti tam tikru ritmu. Jie veikia ir širdies darbą, menstruacijų ciklo sutrikimus, nuovargį, jautrumą, dirglumą, nervingumą. Kai tų hormonų trūksta, mes per greitai senstame", - sakė pokalbininkas.

Paskutiniu metu pastebimas ankstyvas vyriško hormono kritimas, kai prasideda vos ne vyriškas klimaksas. Priežastis - hipofizės, sėklidžių ligos. Sporto klubų lankytojai raumenų auginimui naudoja papildus su anabolikais, kurie nuslopina organizmo testosterono gamybą. Pablogėja savijauta, potencija, ir, jautęsi ereliais, vyrai netenka sparnų.

Tyrinėjamos kitų endokrininių liaukų ligos: hipofizės, kasos, antinksčių augliai. Antinksčiai yra mažyčiai organai, pakibę virš inkstų, kurių trys sluoksniai gamina skirtingus hormonus, atsako už kalio, natrio, skysčio balansą. Dėl hormonų pakitimų 10-15 proc. pakyla kraujo spaudimas. Šiuo metu atrasta apie 110 hormonų rūšių, bet kol kas medicina gali pakoreguoti tik apie 25 iš jų.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder