Ar sveika vaikui lakstyti basam?

Ar sveika vaikui lakstyti basam?

Reikėtų padaryt tyrimus, kad sužinotume, ar nėra rimtos ligos. Dažniausiai tai lėtinė intoksikacija arba vegetacinė nervų sistema kalta, kad vaiko delnai prakaituoja ir jis pats, ir gali nebūti ligos požymių, bet gali būti ir prasidėjęs onkologinis procesas. Jei smarkiai prakaituoja kūdikis, tai gali būti rachito požymis.

Mamos dažnai klysta manydamos, kad nuplikęs kūdikio pakaušis yra nuo trynimosi į pagalvę, bet svarbu reguliariai lankytis pas gydytoją bent jau iki pusės metų. Vieną mėnesį pasižiūri vaiką, atrodytų, viskas tvarkoje, kitą mėnesį jį atneša su "žydinčiu" rachitu: kai jau ne tik nuplikęs pakaušis, bet ir suminkštėję galvos kaulai. Čiupinėjant ir spaudžiant galvytę, ji jaučiama kaip popierius po pirštais. Didiname vitamino D dozę. Vietoje šio vitamino vaikams rekomenduojami žuvies taukai; tai ypač sveika.

Na, o kalbant apie šį pavasarį, staiga atšilus orams, judrūs vaikai iškart nusimeta šiltesnius drabužėlius, ir prasideda virusinės infekcijos. Dieną jie gal ir galėtų lakstyti pusnuogiai, bet ne iš ankstyvo ryto, kai naktį dar pasitaiko šalnų - tuomet peršti geklę, prasideda pūlingi tonzilitai, tracheitai, užsitęsę sausi kosuliai; tai būdinga šiam sezonui.

Kodėl beria ir skauda pilvą?

Iš tiesų aibę vaikų vargina pilvo skausmai; tam turi įtakos tai, jog mokyklinukai valgo ne šiltą maistą mokyklos valgykloje, o dienpinigius išleidžia čipsams, kokakolai, gėrimams su saldikliais - tai peilis skrandžiui, toks maistas dažniausiai ir sukelia vėmimą. Jeigu tai nesusiję su infekcine liga, ištyrus nerandama patologijos - kalta netinkama mityba.

Kartais mamos skundžiasi: "Mano vaikas nevalgo", tada sakau: neduokit valgyti dieną, kitą, ir sutrikęs mitybos režimas atsistatys. Paaiškėja, kad tarp pusryčių ir pietų vaikas būna suvalgęs riestainį ar sausainių. Nesaikingas pieno gėrimas mažina apetitą; taip, pienas - vaistai, bet vaistus geriame su saiku.

Daugėja alergijų net kūdikiams, maitinamiems krūtimi. Prasideda bėrimai - ypač kai pradedama kūdikį maitinti dirbtiniu maistu. Krūtimi maitinančioms motinoms nėra ypatingų dietų, tačiau jeigu ji netenka apetito, jai vystosi mažakraujystė, kuri per pieną gali persiduoti kūdikiui. Žindyvėms vertėtų vengti citrusinių vaisių, uogų, kaip mes sakome, viso, kad raudona ir gali alergizuoti. O šiaip motinos pienas yra nepakeičiamas. Kartais mama nuogąstauja, kad jos pienas gal yra per liesas, vaikutis neprivalgo, bet taip nėra - kiekvienam vaikui jo motinos pienas pats geriausias. Maitinančios motinos dirglumas, nervingumas, aišku, persiduoda vaikui, jis būna neramus ir naktį prasčiau miega.

Ar sveika vaikui lakstyti basam?

Iki trejų metų visi vaikai turi fiziologinę pilnapadystę. Visą laiką negalima leisti namuose lakstyti basam - reikia šlepečių su kulniuku, kad formuotųsi pėdos skliautas.

Vasarą sveika basiems lakstyti po rupų smėlį ir per akmenukus - tai geriausias masažas padukams.

Viena motina išsigando, kai dvejų metų dukrelė ėmė kristi vaikščiodama. Įtarė artritą, bet paaiškėjo, kad mergaitė turi polinkį į šleivapėdystę. Šleivapėdystė atsiranda dėl netinkamos avalynės; būna, kad priežastys nežinomos.

Ar tinka mažyliui kedai?

Visiškai netinka - jie neturi paduko, formuojančio pėdos skliautą. Neaukite vaikui sportbačių kasdien -jie skirti vien sportui.

Kurio amžiaus vaiką reikia pradėti grūdinti?

Grūdinti vaikus reikia nuo naujagimystės, neapkloti per šiltai, nes kuo vėsiau laikysime vaiką, tuo jis augs sveikesnis. Augantis šiltnamio sąlygomis vaikas linkęs sirgti.

Nėra blogo oro pasivaikščiojimams, nebent kiltų pūga, uraganas. Vaiką reikia laikyti švariai, bet per didelis sterilumas namuose neapsaugo nuo alergijų išėjus į miestą.

Nereikėtų bijot leisti vaikui laisvai žaisti, išsimurzinti; jis turi turėt kontaktą su aplinkoje esančiais ligų sukėlėjais, tuomet formuojasi imuninė sistema ir vaikas su jais kovoja. Teko gydyti berniuką, nelankiusį darželio ir nesirgusį; pradėjęs lankyti mokyklą, kontaktuodamas su bendraamžiais, jis nuolat sirgo.

Geriausi vitaminai - obuoliai, šviežios daržovės. Kad nesivystytų mažakraujystė, hipovitaminozė, būtina racionaliai maitintis.

Ką daryti mamai, kai ji nesupranta vaiko būklės?

Greitąją kviesti. Jei vaikas nesiliauja vėmęs, viduriuoja, negeria skysčių, tai gyvybei pavojinga būklė. Ypač kūdikiui. Pavyzdžiui, meningitu susergama ūmai.

Viena mama labai išsigando, kai kūdikiui prasidėjo traukuliukai, trūkčiojo ir balo smakriukas; pediatrė pasakė, jog jos sūnui - encefalopatija. Žodyne perskaitė, jog tai - galvos smegenų liga.

Encefalopatija, sakyčiau, ne diagnozė, o vaiko būklė, ir šis terminas galioja iki metų. Vėliau vaikas arba pasveiksta, arba išryškėja kokia kita liga, net cerebrinis paralyžius. Jau net neberašome "encefalopatija", tai įvardijama kaip kitos būklės, ir tai nereiškia, kad vaikas bus neįgalus.

Kodėl taip atsitinka?

Greičiausiai buvo rizikingas gimdymas, mamos ligos ar gimdymo stimuliacija, cezario pjūvis - visa tai sukelia riziką vaisiui, o vėliau naujagimui. Iš pradžių vaikas gali būti vangesnis, nesivysto jo motorika pagal amžių, bet tos būklės dažniausiai praeina iki metų amžiaus. Aišku, tuos vaikus reikia stebėti. Paskiriama gydomoji mankšta, masažas. Smakriuko arba rankyčių drebėjimas būdingi smegeninės kilmės dirglumui; tai dažniausiai pasitaiko dėl nėštumo ir gimdymo patologijos. Jei nėra kitų simptomų, dažniausiai tai praeina iki pusės metų.

Jei mažylio smakriukas mėlynuoja, mamos nuogąstauja, kad širdelė nesveika.

Įgimtų širdies ydų nėra daug. Pagerėjo diagnostika, atsirado echoskopija. Tokių funkcinių - sistolinių ūžesių pasitaiko tikrai daug, bet jie yra normali vaiko būklė - dėl papildomo raumenuko širdyje. Arba ta pati funkcionuojanti ovalinė anga, kuri turėtų po gimimo iškart užsidaryti, užsidaro iki metų, ir kai kurie žmonės turi šią angą atvirą, bet ji nesąlygoja jokių hemodinamikos (kraujo tekėjimo širdies ir kraujagyslių sistemos organais) sutrikimų. Funkcinių ūžesių išties padaugėjo, kas tai lemia, nežinoma, bet tai  ne liga. Įgimta širdies liga įtariama iškart po gimimo.

Ar sveika vaiką maitinti manų koše?

Be angliavandenių, sąlygojančių nutukimą, joje nieko maistingo nėra. Kūdikiui iki metų nerekomenduojamas karvės pienas, nes jis dažnai alergizuoja. Ožkos pienu irgi neverta mėgautis, nes jis skatina mažakraujystę.

Ar naujagimiui reikalinga pagalvė?

Nereikalinga. Galima čiužinėlį galvūgalyje paaukštinti. Stuburui sveikiau be pagalvėlės.

Nepatariu mamoms sodinti kūdikio, kai tas ima riestis, sukakus vos trims mėnesiams: jis kelia kojas ir galvą riečia, tai normalu, bet tai nereiškia, jog jau galima sodinti. Iki šešių mėnesių jo nereikia sodinti.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder