Ką daryti apsinuodijus grybais, konsultuoja Sveikatos apsaugos ministerijos Ekstremalių sveikatai situacijų centro Apsinuodijimų biuro vedėja Laima Gruzdytė.
- Grybauti, būti gamtoje smagu, bet ar sveika ir naudinga grybus valgyti?
- Grybų nereikėtų valgyti daug, nes jų ląstelienoje yra blogai virškinamo chitino. Kadangi jie priskiriami sunkiai virškinamam maistui, turintys jautresnę virškinimo sistemą žmonės gali skųstis sunkumu skrandyje, skausmu epigastriume, pykinimu, vemti, viduriuoti. Tačiau šie simptomai praeina per kelias valandas. Grybai turi tiek pat mineralinių medžiagų kaip daržovės, o fosforo, kalio ir kalcio gausa nenusileidžia žuviai. Žmogus sugeba pasisavinti apie 70 proc. grybuose esančių baltymų, juose yra mažai riebalų ir angliavandenių, tačiau gausu vitaminų, organinių rūgščių.
- Sveikatai ir net gyvybei pavojingi tik nuodingi grybai. Kokie ryškiausi apsinuodijimo simptomai?
- Grybų toksiškumas yra nevienodas, apsinuodijimai irgi skirtingi, bet dažniausiai - ūmūs. Daugelio grybų toksinų cheminė struktūra nėra iki galo ištirta, todėl apsinuodijimai skirstomi pagal jų fiziologinį poveikį. Skiriamos 4 toksinų kategorijos. Protoplazminiai nuodai sukelia generalizuotą ląstelių destrukciją ir organų nepakankamumą. Neurotoksinai pasižymi neurologiniais simptomais, sukelia komą, traukulius, haliucinacijas, sujaudinimą, depresiją. Virškinamąjį traktą dirginantys toksinai - pykinimą, vėmimą, pilvo skausmus, viduriavimą. Disulfiramo tipo toksinų turintys grybai dažniausiai nėra toksiški ir nesukelia jokių simptomų, jei per 72 valandas nevartojami alkoholiniai gėrimai. Pavartojus alkoholio, atsiranda ūminis toksinis sindromas.
Pavojingiausia apsinuodyti amatoksino turinčiais grybais - žalsvąja ar blyškiąja musmirėmis. Derėtų sunerimti, jei pavalgius grybų kitą dieną atsiranda pykinimas, vėmimas, viduriavimas ir pilvo skausmai. Tai pirmieji apsinuodijimo grybais požymiai. Tokie pat požymiai būna prisivalgius ir ne nuodingų, bet nevalgomų grybų, žmonių vadinamų šungrybiais. Visais atvejais būtina pasitarti su gydytojais. Kiekvienas apsinuodijimas gali būti pavojingas gyvybei.
Apsinuodijus amatoksino turinčiais grybais, simptomų gali nebūti gana ilgai, 6-48 valandas. Po latentinio laikotarpio staiga atsiranda stiprūs pilvo diegliai, nuolatinis vėmimas, vandeningas viduriavimas, troškulys, sutrinka šlapinimasis, regėjimas, koordinacija, pakyla temperatūra. Ligoniai įtaria, kad apsinuodijo grybais, bet dažniausiai trečią parą būna remisijos fazė - sveikata lyg ir pagerėja, simptomai praeina. Nors ligonis ir nustoja vemti, jo kepenys jau būna pažeistos. Kai simptomai vėl atsinaujina ir žmogus pagaliau kreipiasi į gydytojus, dažniausiai jau būna per vėlu.
- Kodėl kasmet keli žmonės miršta, kodėl jiems negalima padėti?
- Amanitinai yra labai toksiški alkaloidai, kurie, patekę į kraujotaką, ardo kepenų ląsteles hepatocitus ir sukelia jų nekrozę. Simptomai atsiranda per kelias valandas. Kraujyje labai padidėja kepenų fermentų, bilirubino. Negydant prasideda gausus kraujavimas iš virškinamojo trakto dėl kepenų pažeidimo sutrikus krešėjimui. Dėl sutrikusios medžiagų apykaitos pažeidžiamos galvos smegenys, sutrinka sąmonė, gali ištikti koma. Vėliau vystosi ūmus inkstų nepakankamumas. Pacientai dažniausiai miršta dėl ūminio kepenų nepakankamumo ir komplikacijų. Mirtimi baigiasi tik tie apsinuodijimai, kai nukentėjusieji į gydymo įstaigas kreipiasi pavėluotai, jau atsiradus stipriam kepenų ir kitų organų pakenkimui. Tuomet priešnuodžiai jau būna nebeveiksmingi, galima gydyti tik apsinuodijimo sukeltus padarinius.
- Ar apsinuodijusiems reikia teikti kokią nors pirmąją pagalbą, kol atvyks greitoji?
- Pirmąją pagalbą namie galima suteikti tik pirmosiomis valandomis, o simptomai atsiranda dažniausiai tik kitą dieną. Prieš pradedant gydytis, geriausia būtų pasitarti su Apsinuodijimų kontrolės ir informacijos biuro specialistais. Prasidėjus tipiškiems negalavimams, negalima gaišti laiko, reikia skubėti į artimiausią gydymo įstaigą. Per pirmąją valandą po apsinuodijimo galima plauti skrandį. Galima duoti aktyvintos anglies. 70 kg sveriančiam suaugusiam žmogui reikės duoti 35-70 g, tačiau dėl gausaus vėmimo tai sunku padaryti.
- Per kiek valandų reikia atvykti į ligoninę?
- Kartais net ir ligoninėje atlikus laboratorinius tyrimus sudėtinga atskirti gyvybei grėsmingą apsinuodijimą grybais nuo paprasčiausio gastrito ar apsinuodijimo maistu, todėl atsiradus įtarimų geriausia pasitarti su gydytojais. Paskambinus į Apsinuodijimų kontrolės ir informacijos biurą visą parą budintys gydytojai toksikologai patars, ką daryti, ar reikia vykti į gydymo įstaigą. Veiksmingų gydymosi priemonių namie nėra, o prarastas priešnuodžiui skirti tinkamas laikas žmogui gali kainuoti gyvybę.
- Ar po sunkaus apsinuodijimo pasveikstama, ar lieka pasekmių sveikatai?
- Mirtingumas apsinuodijus žalsvąja musmire sudaro 20-30 proc. Penktadaliui pacientų apsinuodijimas sukelia lėtinį kepenų uždegimą. Sveikstama lėtai, savaitėmis. Jei apsinuodijama lengviau ir laiku suteikiama pagalba bei gydymas, dažniausiai visiškai pasveikstama.
- Patarkite, kaip ruošti grybus, kiek minučių ir kartų reikia juos nuvirti, kad valgydami neapsinuodytume. Kokie grybai išlieka nuodingi ir termiškai apdoroti?
- Daugelis nuodingų grybų, turinčių amatoksino, išlieka nuodingi ir paruošti. Net viename grybe esantis nuodo amatoksino kiekis gali būti mirtinas. Šio nuodo savybės nepakinta verdant, kepant, sūdant ir kitaip konservuojant.
Bobausiuose randamas toksinas giromitrinas, nors ir atsparus karščiui, yra tirpus vandenyje. Verdant bobausius daugiau kaip 10 minučių, pašalinama didžioji dalis nuodų. Ruošiant maistui, bobausius derėtų virti 3 kartus po 10-15 minučių, kaskart keičiant vandenį, nes nuoviras išlieka nuodingas. Pasitaiko atvejų, kai apsinuodijama iš kvapnaus grybų nuoviro paruošus sriubą. Džiovinami bobausiai turi būti gerai vėdinamoje, negyvenamoje patalpoje. Nuodas itin lakus, jis ir nulemia malonų ir stiprų bobausių kvapą. Medicinos mokslo literatūroje aprašomi net apsinuodijimai, prisikvėpavus verdamų grybų garų.
- Kiek nuodingų grybų galima rasti mūsų šalies miškuose?
- Daugiau nei 40 rūšių grybų yra nuodingi tik žali ir tinka valgyti, specialiai paruošti. Apie 30 rūšių gali sukelti apsinuodijimus. Todėl grybautojams patariu rinkti tik gerai pažįstamus grybus. Nevalgyti nežinia kieno rinktų. Tyrimai rodo, kad dažniausia apsinuodijama regos sutrikimų turinčių žmonių rinktais grybais. Paprastai blyškioji musmirė supainiojama su pievagrybiais, žalsvoji - su ūmėdėmis ar žaliuokėmis.
Informacija
Apsinuodijus grybais nemokamos konsultacijos visą parą teikiamos Apsinuodijimų kontrolės ir informacijos biuro tel. (8-5) 236-20-52 arba (8-687) 53-378.
Parengta pagal dienraščio "Respublika" priedą "Būkime sveiki"
Rašyti komentarą