Saulės akiniai - žiemą
"Tiems, kurie smarkiai ašaroja išėję į lauką, ypač vyresnio amžiaus žmonės, turintiems sausų akių sindromą, galime pasiūlyti dirbtines ašaras. Jauni žmonės jaučia diskomfortą dėl to, kad akys raudonuoja, pavargsta, skauda, dienos pabaigoje sumažėja matymo aiškumas. Čia vėl padės dirbtinės ašaros - tai yra preparatas, artimas natūralioms ašaroms, padengia plėvelę ir sudrėkina", - sakė optometrė. Jos lašinamos pagal poreikį, atsižvelgiant į tai, kiek pavargusios akys.
Prasidėjus šildymo sezonui, išsausėja patalpos, ypač kenkia kondicionieriai. Specialistė sakė, jog baigiasi vasara, ir žmonės galvoja, kad akinių nuo saulės nebereikia. Tačiau jie reikalingi visiems, ypač žmonėms, kurie daug laiko praleidžia lauke, ir jeigu būna daug sniego - nuo jo atsispindi daug daugiau ultravioletinių spindulių, net 80-85 kartus daugiau nei vasarą. Reikėtų rinktis 100 proc. apsaugančius nuo UV spindulių akinius.
Poliarizuoti saulės akiniai išryškina vaizdą, kontrastą, pagerina matymą ir yra apsauga. Naujesniuose automobiliuose yra stiklai su plėvele, saugančia nuo spindulių, o kitiems vairuotojams yra sukurti specialūs akiniai, kurių stiklai tamsėja nuo patenkančio šviesos srauto; nuo vario iki rudos spalvos. Tai patogu ilgą laiką praleidžiantiems prie vairo.
Kai vargsta akys, mes patys įsitempiame, ima skaudėti galvą.
Akiniai parenkami pagal žmogaus veido struktūrą, tam tikrus standartus, kai kuriems reikia platesnių stiklų. Akinius valyti reikėtų specialiais purškikliais, tuomet geriau nusivalo, nuimamas rasojimas. Akinių negalima dėti ant stalo stiklais į apačią.
Alternatyva akiniams
Kontaktiniai lęšiai tinka žmonėms, kuriems nepatogu vaikščioti su akiniais, kurie aprasoja ir vargina. Lęšiai nevargina akių, galima pasirinkti ir spalvotų, tačiau sveikesni yra bespalviai. Kontaktiniai lęšiai gelbsti krepšininkus ir šokėjus, muzikantus, kuriems trukdo akinių rėmeliai. Kontaktinius lęšius gali nešioti vaikai nuo 8 metų, kai jie jau įgudę laikytis higienos, plauti rankas. Jeigu pamatėme traiškanų arba išskyrų, būtina kreiptis į gydytoją, nes uždelsus pasunkėja ligos eiga. Kai prasideda sloga, peršalimo ligos, jos gali sukelti ir akių virusinius susirgimus.
Patikra įspėja apie ligą
Yra tokių progresinių kontaktinių lęšių, kurie pagerina regėjimą į tolį ir iš arti. Nustatomas laikas, kiek galima nešioti lęšius. Tačiau yra ir labai plonų lęšių vienai dienai, kitą dieną dediesi naują ir švarų. Kitus nešioja mėnesį laiko visą parą ir net miega su jais. Yra specialūs dėkliukai ir tirpalai lęšiams išvalyti.
Optometrijos centre matuojama akies refrakcija arba būklė, ir nustatomas regėjimo aštrumas, akies išgaubtumas, kiti parametrai. Patikrinamas akių sausumas. Akispūdis tikrinamas glaukomos profilaktikai. Kai akispūdis viršija normą, kyla įtarimas, jog jau pasirodė pirmieji glaukomos požymiai. Specialistė sakė, kad glaukomą svarbu "sugauti" jai tik prasidėjus. Katarakta suserga žmonės, kurie nenešioja saulės akinių, būna pažeidžiama ragena. Apžiūrėjus akių dugną, matyti, ar jau prasidėjusi katarakta.
Optometrijos centre tikrinamas ir akių raumens sugebėjimas susitraukti (akomodacija). Raumenų gebėjimas susitraukti susilpnėja dažniausiai 38-40 metų žmonėms. Jie nebemato skaityti neištiesę rankos su knyga. Tačiau išsigąsti nereikia, tai koreguojama.
"Be morkų, obuolių, kitų vaisių ir daržovių, svarbu valgyti mėlynes. Dabar galima pasirinkti papildus su liteinu akims, jas stiprinančius Veidą reikėtų plauti muilu, ir akių vokus, blakstienas. Nevalia eiti miegoti nenusivalius kosmetikos. Į lauką reikėtų eiti su kepure; kai šilta galvai, geriau ir akims", - sakė optometrininkė.
Rašyti komentarą