Kaip juntamas pasaulis be vaizdo

Kaip juntamas pasaulis be vaizdo

Klaipėdos universiteto (KU) Tęstinių studijų institute neseniai svečiavosi jaunų menininkų grupė "Šeštasis pojūtis", surengusi uostamiestyje įdomius spektaklius neregintiems žmonėms.

KU Sveikatos mokslų fakulteto (SMF) Reabilitacijos katedra jau ne pirmą kartą pakviečia neįgalius vaikus ir suaugusiuosius į įvairius meno terapijos projektus, kurie skatina jų integraciją į visuomenę bei kūrybiškumą.

Meno terapija

Klaipėdos ir Telšių regiono aklųjų centro nariams buvo parodytas spektaklis - performansas "Bitinėlio pasakos šešiems pojūčiams", skirtas regintiesiems ir neregintiesiems. Pasak trupės vadovės Karolinos Žernytės, pagrindinė aktorių užduotis - nukelti žiūrovą į skirtingas erdves, pajungiant visus penkis pojūčius. Spektaklio veiksmas - tarsi ritualas, sužadinantis viską jungiantį šeštąjį pojūtį. Skirtingų tautų folkloro išmintis spektaklyje jungiama taip, kad perteiktų pagrindinę mintį: viso pasaulio žmonės yra labai panašūs, sprendžia panašias problemas, turi tas pačias svajones ir lūkesčius. Visos bendruomenės kūrė pasakas norėdamos atsakyti į tokius pačius klausimus - socialinių skirtumų, konfliktų sprendimo, gamtos reiškinių atsiradimo ir daugelį kitų. Išminties iš pasakų semiasi ir šiuolaikinis žmogus, gyvenantis lyčių, rasių, socialinių grupių lygybės amžiuje. Taigi lygūs yra ir neįgalūs, ir visiškai sveiki žmonės. "Dalyvauti spektaklyje galima dviem būdais - stebėti ritualą iš šono arba būti jo dalimi. Pirmasis būdas suteikia laisvę sekti pasakojimą, stebint veikiančius aktorius arba įsivaizduoti, kokie vaizdai piešiami jų atliekamais veiksmais. Antrasis būdas reiškia, kad jūs nesinaudojate regos pojūčiu, bet visi kiti - kvapas, garsas, skonis, lytėjimas - yra suaštrinami. Tai veikia kaip savotiška meditacija - meno terapija. Mes skatiname nereginčio "žiūrovo" vaizduotę, atsargiai jį lydėdami, tarsi už rankos vesdami į nežinomas šalis. Spektaklis orientuotas į visas amžiaus grupes, nes, kaip ir kiekvienoje pasakoje, šitame spektaklyje kiekvienas atras sau aktualiąją pusę", - sako K. Žernytė.


Dėmesys - neįgaliems vaikams

"Bitinėlio pasakos šešiems pojūčiams" komanda turi galimybę rodyti šį spektaklį jau kaip visavertį scenos kūrinį, skirtą akliesiems ir silpnaregiams, norintiems patirti teatrą, bei regintiesiems, norintiems suvokti, kaip juntamas pasaulis be vaizdo. Su ES paramos programos "Veiklus jaunimas" pagalba trupė keliauja po Lietuvos miestus ir kaimus, kviesdama susitikti aklųjų ir silpnaregių bendruomenes bei kitus smalsius žiūrovus - nuo vaikų iki garbaus amžiaus žmonių. "Šeštojo pojūčio" spektaklius į Klaipėdą pakvietusi KU SMF Reabilitacijos katedros dėstytoja teatrologė Salomėja Burneikaitė džiaugėsi jų pasisekimu. "Visų pirma, neregintiems žmonėms toks teatras sukelia daug džiaugsmo. O kitiems, norintiems pajusti bei suvokti, koks yra neregių pasaulis, užrištomis akimis taip pat galima prisiliesti prie jo per savo pojūčius. Kadangi užrištomis akimis nieko negalėjau matyti, atidaviau valią vaizduotei. Žaidimas per mano pojūčius sukūrė man neįprastą spektaklį. Aš jo nemačiau, bet buvau jo veiksmo sūkuryje. Jutau vaško kvapą, taškomą vandenį, valdžiau virvėmis šunų kinkinį", - dalijosi įsūdžiais S. Burneikaitė.

Pernai Klaipėdos lėlių teatras, bendradarbiaudamas su Klaipėdos universiteto SMF Reabilitacijos katedra, organizavo projektą "Aš esu tu", skirtą vaikams, turintiems įvairią negalią. "Tai buvo meninis-edukacinis renginių ciklas, kuris tęsėsi visą rudenį. Mažieji turi ne tik augti ir stiprėti, bet kartu žaisti, džiaugtis bendryste, pažinti ir išgyventi kūrybos džiaugsmą, juo dalindamiesi vieni su kitais. Vaikai mokėsi, kaip pasidaryti lėles, žaidė kūrybinius žaidimus",- prisiminė projekto iniciatorė, Reabilitacijos katedros dėstytoja ir lėlių teatro edukacinių programų vadovė S. Burneikaitė.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder