Skausmas, dėl kurio pacientas kreipiasi į gydytoją, yra ūminis arba lėtinis. Ūminis skausmas yra trumpalaikis ir turi priežastį - jį sukėlusią patologiją. Tuo tarpu lėtinis skausmas yra toks, kuris paprastai trunka ne mažiau nei tris mėnesius. Anot medikų, skausmas šiandien jau nebevertinamas vien tik kaip fiziologinė reakcija, tai - sudėtingas žmogaus nervų sistemoje vykstantis reiškinys, kuris ilgainiui gali peraugti į savarankišką patofiziologinį reiškinį - skausmo ligą.
Vienas iš pirmųjų Klaipėdos krašte dar prieš keliolika metų apie skausmo ligą ir jos gydymą prabilęs ir ėmęsis šios veiklos dabar Klaipėdos universitetinės ligoninės Skausmo skyriaus vedėjas, gydytojas anesteziologas-reanimatologas Albertas Albertjanas iki šiol sėkmingai gydo lėtinio skausmo gniaužtuose atsidūrusius žmones.
Šio mediko pagalbos ieškoti atvažiuoja ne tik pacientai iš Vakarų Lietuvos, bet ir tolimesnių šalies kampelių, užsienio šalių. Pernai gydytojas A. Albertjanas suteikė per 1000 konsultacijų. Įvairiais juosmens ir kitais skausmais dažniau skundžiasi moterys, mažiau vyrai.
Sulaukia pagalbos
Kai nepadeda įprasti nuskausminamieji vaistai, stiprių nugaros ir kitokių skausmų kamuojami žmonės Skausmo skyriuje sulaukia greitos pagalbos - epidūrinės injekcijos, kuri ilgam numalšina didelį skausmą. Skyriuje dirbantis A. Albertjanas sako, jog raumenų ir skeleto lėtiniai skausmai kankina vis jaunesnius žmones.
Ilgos darbo dienos, didelis fizinis krūvis, stresas, judėjimo, sporto ir poilsio trūkumas - tai priežastys, skatinančios šiuos susirgimus. Nemažai pacientų jau atvyksta ir iš emigracijos - daug dirbantiems žmonėms ima šlubuoti sveikata.
Anot gydytojo, daugiausiai pagalbos prireikia raumenų ir skeleto ligų sukeltiems skausmams malšinti, taip pat apie 15 proc. pacientų sudaro sergantieji onkologinėmis ir kitomis ligomis. Gydytojo teigimu, jam tenka teikti pagalbą ir įvairiuose ligoninės skyriuose gydomiems pacientams, kai jiems paūmėjusio skausmo numalšinti nebepadeda įprasti vaistai.
"Skausmas yra daugiaprofilinė sveikatos problema, todėl gydant šią ligą turėtų dirbti visa komanda, kurios sudėtyje būtų psichoterapeutas, reabilitologas, kitų specialybių gydytojai, kurie savo praktikoje susiduria su skausmu. Juk žmogų išvaduoti iš skausmo kartais vien vaistų nepakanka.
Tačiau kol kas ligonių kasos tokių daugiaprofilinių paslaugų pacientams neapmoka. Manau, kad tai ateities reikalas. Juk anksčiau niekas nekalbėjo apie skausmą kaip apie ligą, o dabar į šią problemą jau požiūris yra kitoks", - sakė A. Albertjanas.
Gydymas yra efektyvus
"Kai pasiseka žmogų išvaduoti nuo skausmo, labai džiaugiuosi, apima didelis pasitenkinimas savo darbu", - sakė A. Albertjanas. Gydytojas atlieka įvairias gydymo procedūras. Pačios populiariausios - juosmeninės dalies gydymo procedūros, kai skausmai gydomi liumbalinėmis epidūrinėmis steroidų injekcijomis į nugarą.
Anot gydytojo, pasaulyje ši skausmo malšinimo procedūra yra įprastas dalykas. Panašus nuskausminimo būdas, tik įvedant epidūrinį kateterį, gimdyvės pageidavimu, taikomas ir gimdymo metu.
"Man net akyse prašviesėjo, kai nebeliko to skausmo", - sakė šiaulietis Leonardas Grubliauskas gydytojo A. Albertjano kabinete po atliktos epidūrinės injekcijos.
EFEKTAS. Šiaulietis verslininkas Leonardas Grubliauskas: "Nuo tos dienos, kai gydytojas man padarė epidūrinę injekciją, nebeprireikė nė vienos tabletės nuo skausmo."
Trejus metus juosmeninės dalies skausmus kentėjęs verslininkas pagalbą surado Klaipėdoje.
"Turiu stuburo disko išvaržą. Gydytojai teigia, jog operuoti jos nėra reikalo. Tačiau kitos priemonės ir vaistai nepadėjo atsikratyti skausmų. Be to, nuo vaistų pradėjo skaudėti skrandį.
Aktyviai gyvenu, mėgstu medžioklę, todėl skausmas tikrai gadino gyvenimą. Į gydytoją Albertą kreipiausi pagalbos šių metų sausį, jis padarė injekciją, o dabar jau antrą kartą. Ir nuo tos dienos nė vienos tabletės nuo skausmo nebereikėjo", - džiaugėsi šiaulietis.
Kentėti neverta
Turbūt daugelis žmonių yra patyrę tą baisią savijautą, kai susuka radikulitas. Suaugę vyrai verkia, negalėdami iš lovos išlipti, nugaros ištiesti... Tačiau dažnas geriau saujomis ryja tabletes, negu eina pas gydytojus. Gydytojas A. Albertjanas teigia, jog skausmo kentėti tikrai neverta.
"Jeigu gydytojo paskirtas konservatyvus gydymas vaistais nepadeda sumažinti skausmų, mūsų skyriuje ligoniui atliekama epidūrinė steroidų injekcija į nugarą. Tiesiai į epidūrinį tarpą specialia adata suleisti priešuždegiminiai, nuskausminamieji vaistai išvaduoja iš skausmo nuo kelių valandų ar savaičių iki metų ar dar ilgiau.
Skausmams numalšinti paprastai užtenka vienos epidūrinės injekcijos, rečiau prireikia dviejų, labai retai - trijų. Toks gydymas yra tarpinis tarp konservatyvaus ir chirurginio gydymo", - sakė A. Albertjanas.
Gydytojui teko matyti daug didelių skausmų iškamuotų žmonių, kurie laiku nesikreipė į medikus. "Žmogus kartais būna taip iškamuotas skausmo, kad jam prireikia ir psichologo pagalbos. O kuo ilgiau ligonis delsia gydytis, tuo sunkiau jam padėti. Medicinos praktika rodo, jog skausmus kentėjus iki trijų mėnesių, gydymo efektyvumas siekė 83-100 proc., o jei nesikreipta į medikus 12 mėnesių - skausmo malšinimo efektyvumas krenta net iki 46-58 procentų", - sakė gydytojas.
Klaipėdos universitetinės ligoninės Skausmo skyriuje pacientams suteikiama ambulatorinė pagalba ir jie išleidžiami toliau gydytis į namus ar stacionarią gydymo įstaigą. Į skyrių ligoniai atvyksta gavę bendrosios praktikos gydytojo ar kito specialisto siuntimą.
Rašyti komentarą