Lietuvos akušerių ginekologų draugija siūlo nustatyti gimdymo namuose pagalbos teikimo tvarką

Lietuvos akušerių ginekologų draugija siūlo nustatyti gimdymo namuose pagalbos teikimo tvarką

Lietuvos akušerių ginekologų draugija (LAGD) ragina racionaliai išspręsti iškilusią gimdymų namuose problemą ir siūlo išsamiai aptarti ir reglamentuoti tokios pagalbos teikimo tvarką.

Kaip nurodoma kreipimesi į Lietuvos visuomenę dėl teisėsaugos veiksmų prieš gydytojų akušerių ginekologų bendruomenės narę, kuris antradienį išplatintas žiniasklaidai, rajonų, miestų ir universitetinėse ligoninėse kiekvienais metais priimama apie 30 tūkst. didelės ir mažos rizikos gimdymų, kurių dalis gali netikėtai komplikuotis. Pasak LAGD, šios komplikacijos dažnai yra neišvengiamos ir neprognozuojamos, o ir labai skubiai įvairių sričių specialistų drauge suteikta pagalba gali neapsaugoti nuo sunkių pasekmių.

Kita vertus, kaip atkreipia dėmesį gydytojai, gimdymas namuose nėra praėjusio šimtmečio atgyvena. Esą nemaža dalis modernių Europos šalių pripažįsta šią moters pasirinkimo galimybę.

"Kai nėštumo rizika maža, gimdymas namuose savo saugumu artimas gimdymui ligoninėje: gimdydama įprastoje jaukioje aplinkoje moteris išvengia kartais nepagrįstai ligoninėje atliekamų medicininių intervencijų, bet iškilus labai retoms ir grėsmingoms komplikacijoms visgi rizikuoja, jog reikalinga pagalba ją ar vaikelį pasieks vėliau nei ligoninėje", - rašoma kreipimesi.

LAGD teigia, kad jiems nerimą ir susirūpinimą kelia persekiojimas, nukreiptas prieš gimdžiusias namuose ar prieš joms pagalbą suteikusias medikes. Anot medikų, vieša jų kolegės B.K. "išpažintis" internetiniuose leidiniuose sukrėtė: esą jos atskleisti skaudūs išgyvenimai leidžia abejoti Lietuvos demokratijos ir laisvės pasiekimais.

"Nuoširdžiai išgyvename dėl kylančių įtarimų, jog puiki savo srities profesionalė, nuoširdžiai pacientes mylinti aktyvi mūsų bendruomenės narė, buvo sekta ir tardyta žmogaus orumą žeminančiais būdais. Raginame racionaliai, be pykčio, su abipuse tolerancija, išspręsti iškilusią gimdymų namuose problemą, išsamiai aptariant ir reglamentuojant tokios pagalbos teikimo tvarką. Tikime, jog konstruktyvios ir pagarbios visų susijusių pusių diskusijos ir priimti sprendimai įrodys, jog žengiame progreso, tolerancijos ir demokratijos augimo, o ne baudimų ir gąsdinimų keliu", - teigia LAGD.

ELTA jau skelbė, kad Generalinės prokuratūros Baudžiamojo persekiojimo departamento prokurorams pavesta patikrinti ikiteisminio tyrimo dėl neteisėtos veiklos priimant gimdymus namuose bylą. Prokurorai taip pat turės įvertinti, ar teisėtai organizuotas ir atliktas ikiteisminis tyrimas, ar pagrįstai buvo taikomos prievartos priemonės, ar jos buvo proporcingos.

Ikiteisminis tyrimas dėl kūdikių gimdymo ne gydymo įstaigose, kai po gimdymo namuose mirė vaikai, gimdyvėms buvo padaryti sunkūs sveikatos sutrikdymai, atliekamas dėl sunkaus sveikatos sutrikdymo, dokumentų suklastojimo, antspaudo, spaudo ar blanko suklastojimo, neteisėto vertimosi ūkine, komercine ar profesine veikla, piktnaudžiavimo, nesunkaus sveikatos sutrikdymo.

Lietuvos Respublikos slaugos praktikos ir akušerijos praktikos įstatymas nustato, kad veikla, kai asmuo verčiasi bendrąja slaugos ar akušerijos praktika, neturėdamas galiojančios licencijos, yra neteisėta.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder